Modern Bilim Felsefe ve Tanrı-Caner Taslaman

Caner Taslaman’ın Entropi Yasası Hakkındaki Yazıları, Caner Taslaman’ın Modern Bilim Felsefe ve Tanrı Kitabını Oku, Caner Taslaman’ın Modern Bilim Felsefe ve Tanrı Kitabının Özeti, Caner Taslaman’ın Modern Bilim Felsefe ve Tanrı Kitabın Kaç Sayfa, Caner Taslaman’ın Modern Bilim Felsefe ve Tanrı Kitabından Sözler, Caner Taslaman’ın Modern Bilim Felsefe ve Tanrı Kitabı Hakkında.

Prof. Dr. Caner Taslaman‘ın İstanbul Yayınevi tarafından yayımlanan Modern Bilim Felsefe ve Tanrı kitabı 148 sayfadır.

Teolojik fikirler arasındaki tercihte bilimin rolü nedir?

Entropi yasasının, evrenin başını ve sonunun olduğunu göstermesi felsefi ve teolojik açıdan neden önemlidir? Entropi yasası evrendeki olgulardan yola çıkarak Tanrı’nın varlığını temellendirmeye çalışan tasarım delilini desteklemekte midir? İzafiyet teorisi ile değerlerin izafiliği arasında bir ilişki var mıdır? İzafiyet teorisi ile zaman anlayışında gerçekleşen devrimci değişiklik, Tanrı-evren ilişkisi konusu ele alınırken ne gibi katkılar yapılabilir? Kuantum teorisinin evren anlayışında yaptığı köklü değişiklikler nelerdir? Tanrısal etkinlik, kuantum belirsizliklerinin belirlenmesi olarak ele alınabilir mi?

Kuantum teorisi özgür irade sorununun çözümüne katkı yapabilir mi? Materyalist yaklaşımlarla insan zihni başarıyla açıklanabilmiş midir? İnsan bilinci yapay zekalarla taklit edilebilir mi? Bunlar ve benzeri daha pek çok soruya bu kitapta cevap veriliyor. Modern bilimin konularının felsefi ve teolojik açıdan ele alınmasını önemli bulanlara bu kitabı mutlaka tavsiye ediyoruz.

Prof. Dr. Caner Taslaman‘ın Modern Bilim Felsefe ve Tanrı kitabından alıntılar:

Termodinamiğin ikinci yasası, evrenin en temel yasalarından biri olarak kabul edilir ve entropi yasası diye de bilinir.

Termodinamiğin birinci yasası, evrendeki (tecrit edilmiş bir sistemdeki) toplam enerjinin her zaman aynı olduğunu söyler. 19. yüzyılda bu yasa ”enerjinin korunumu yasası” ve ”maddenin korunumu yasası” olarak, Modern Bilim Felsefe Tanri Caner Taslamanenerjinin ve maddenin ayrı ayrı ele alınmalarıyla ifade ediliyordu. Fakat Einstein’ın ünlü E=m.c2 (Enerji=kütle x ışık hızının karesi) formülüyle, birbirinden bağımsız olarak görünen bu yasalar birleştirildi.

Dünyadaki hava moleküllerini ele alalım, aslında çok düşük bir olasılık olarak, dünyadaki hava moleküllerinin Atlantik Okyanusu üzerinde toplanması ve tüm dünyanın havasız kalması olasılığı vardır; fakat bu olasılık imkansız denecek kadar azdır ve korkulacak bir şey yoktur.

Kaynak: http://www.canertaslaman.com/wp-content/uploads/2012/03/ModernBilimFelsefeTanri.pdf

2.75/5 (4)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.