Moda Okulunda Öğrendiğim 101 Şey-Matthew Frederick-Alfredo Cabrera

Moda Tutkunlarının, Moda İle İlgilenen Herkesin Mutlaka Okuması Gereken Bir Eser; Moda Okulunda Öğrendiğim 101 Şey

Özgün adı 101 Things I Learned in Fashion School olan moda ile ilgili bu eseri; modacı, mimar, şehir tasarımcısı Matthew Frederick ile ödüllü moda tasarımcısı Alfredo Cabrera’nın kaleme almıştır.

İngilizce özgün adı 101 Things I Learned in Fashion School olan Moda Okulunda Öğrendiğim 101 Şey kitabı İngilizce olarak 212 sayfadan oluşmaktadır ve ilk baskısını 29 Nisan 2010 tarihinde yapmıştır.

Matthew Frederick ile ödüllü moda tasarımcısı Alfredo Cabrera’nın İngilizce özgün adı 101 Things I Learned in Fashion School olan Moda Okulunda Öğrendiğim 101 Şey kitabı Optimist Yayınları aracılığı ile artık Türkçe.

Optimist Yayınları’ndan 2011 yılının Aralık ayında çıkan Matthew Frederick ve Alfredo Cabrera’nın Moda Okulunda Öğrendiğim 101 Şey kitabının Türkçe çevirisini Barbaros Şansal yapmıştır.

Barbaros Şansal tarafından Türkçe çevirisi yapılan Optimist Yayınları etiketi ile çıkan Matthew Frederick ve Alfredo Cabrera’nın Moda Okulunda Öğrendiğim 101 Şey kitabı 202 sayfadan oluşmaktadır.

Moda endüstrisine dair bilinmesi gereken 101 ders

Trendler

Tasarım süreci

Çizim kuralları

Malzeme ve maliyet

Kumaş seçimi

Dikiş incelikleri

Renk bilgisi

Koleksiyon hazırlamak

Yaratıcı çözümler

Moda felsefesi

Aksesuar kullanım

Üretim

Pazarlama… ve çok daha fazlası

Moda tasarımcılarına, öğrencilere ve giysilerin uçsuz bucaksız dünyasıyla ilgilenen herkes için, moda tasarımı sürecinin tüm inceliklerine dair bir kılavuz.

Moda Nedir, Moda ve Terzilik Nasıl Ortaya Çıktı, Moda İle İlgili Bilinmesi Gereken Bilgiler Moda Okulunda Öğrendiğim 101 Şey kitabında.

Matthew Frederick ve Alfredo Cabrera’nın Moda Okulunda Öğrendiğim 101 Şey kitabından alıntılar:

İyi bir moda tasarım programı, insanların giyinme sorununun bilgi dolu ve yaratıcı çözümlerle ele alınmasını teşvik eder. Eğitmenlik yaptığım yıllar boyunca, bu hedefin önündeki en büyük engelin teknik yeterlilik ya da entelektüel bilgiden ziyade, tasarımın gerçek insanlar için yapıldığının kabulü olduğunu gördüm.

Moda 12. yüzyılda doğmuştur.

İnsan vücudunu giydirmenin iki yolu vardır. Drapede, elbisenin basit parçaları doğal kıvrımlarda artan düşüşlerde vücudun etrafına sarılır. Bu yöntem kumaştan elbise yapmak için kullanılan en eski yöntemdir. Moda Okulunda ogrendigim 101 sey Matthew Frederick Alfredo CabreraFakat drape, elbise vücuda oturmadığı zaman şeklini kaybeder ve bu yüzden geleneksel olarak kısa ömürlüdür. Günümüzde drape elbiseler genellikle yapılışı itibariyle üste tam oturmaktadır çünkü astar kullanılır.

Terziliğin tarihi 12. yüzyılda Erken Avrupa Rönesans’ına dayanır. Bilim, felsefe ve sanatın yüceltilmesi beraberinde insan vücuduna odaklanmayı getirmiştir. Drape elbiseler vücuda daha iyi oturması için çok parçaya bölünmüş, bu parçalar çeşitli giysiler üretmekte kullanılmak üzere kalıplarda geliştirilmiştir. Böylece terziliğin gelişmesiyle moda doğmuştur.

3.5/5 (2)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺