Mimar Sinan Sözleri

Osmanlı Devleti’nin En Ünlü Mimarlarından Mimar Sinan’ın Söylediği Sözler.

Mimar Sinan’ın Ustalık Eserim dediği ve Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Edirne’de bulunan Selimiye Camisi’nin mimarı dünyaca ünlü Osmanlı mimari Mimar Sinan’ın sözlerini bu yazımızda paylaşacağız.

Mimar Sinan; Kayseri’de bir kasabası olan Ağırnas’da 29 Mayıs 1489 tarihte doğmuş ve 17 Temmuz 1588 tarihinde 99 yaşında iken İstanbul’da ölmüştür. Mimar Sinan, 99 yıllık hayatına birçok önemli mimari eser sığdırmıştır.

Selimiye Cami, Süleymaniye Cami, Şehzadebaşı Cami, Mihrimah Sultan Cami gibi eserlerin mimari Mimar Sinan’ın güzel, özlü, anlamlı sözlerini sizler için araştırıp bulduk.

Mimar Sinan’ın en güzel sözleri:

Yaptığın işi gönlünde hissedersen, ırmaklar çağlar içinde.

Selimiye’nin inşasında himmet edip, yüce Allah’ın izni ve yardımı, Sultan ikinci Selimin de teşvik ve desteğiyle Selimiye’nin kubbesini altı zira (yaklaşık 5 m) daha yüksek, derinliğini de dört zira (yaklaşık 3.5 m) fazla inşa ettim.

Şöyle bir kubbe yapıp Hıristiyanların dillerini kessem; Batılıların bu iddiası beni helâk eder. Belki bütün Âlem-i İslâm’ı kederlendirir… Batılı mimarların ”Osmanlılar Ayasofya kubbesi kadar cesim bir kubbe yapamadılar; galebe bizdedir.” sözleri üzerine.mimar sinan resimli sozleri

Herkesin içinde doğru olana eğri bakan bir göz vardır.

Biz hizmetimizi Allah için yaptık, mükâfatını da ahirette bekliyoruz.

Oldu Kabe bu Cami-i Mevcan Cihar-yar oldu. Bu dört sütun.

2.64/5 (90)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.