Menemşe-Mikdat Topçu

Ahıska’lı Bir Ailenin Yaşadıklarından Yola Çıkılarak Yazılan Gerçek Hayattan Alınmış Bir Roman; Ahıska Sürgünü-Menemşe

Mikdat Topçu’nun bir ailenin Ahıska Sürgünü sırasında yaşadıklarını konu alan Ahıska Sürgünü-Menemşe romanını okurken Ahıska Türklerinin çektiği acıları, vatan özlemlerini bu kitapta bulacaksınız.

Mikdat Topçu’nun Menemşe adlı tarihi romanı 2016 yılında piyasaya çıktı.

Boğaziçi Yayınları tarafından 2016 yılında yayımlanan Mikdat Topçu’nun Menemşe romanı 320 sayfadan oluşmaktadır.

Mikdat Topçu’nun Menemşe kitabından alıntılar:

Abastuman çok yakındı. Kısa sürede vardı köye. Abastuman’da gördüğü manzara Sahan’dakinden daha kötü idi. Daha vahimdi. Orası daha viran bir halde idi. Sokaklar cesetlerle doluydu. Cesetlerden başka kimse yoktu. Issız mı ıssızdı! Acaba köylü baskına karşı direnmiş miydi? Çatışmaya girmişlerdi de bunun için mi ölü sayısı çoktu!

Abastuman büyük bir köydü. Burada Sovyet askerlerle köylü çatışmaya girmiş olabilirdi. Köylü gitmemek için direnmiş olabilirdi. Aklına Yunusbeg geldi. Yiğit bir adamdı!

Acaba Yunusbeg baskına karşı direnmiş olabilir miydi? Ben olsam ne yapardım, diye geçirdi içinden. Sonra cesetler arasında Yunusbeg’i aradı. Yüzünden tanıması mümkün değildi. Menemse Mikdat TopcuTanınmayacak halde idi. Ceketinin iç cebinden kırmızı bayrağın ucu görünüyordu.

Yunusbeg her zaman Türk Bayrağı’nı koynunda taşırdı. Bayrağı görünce cesedin Yunusbeg’e ait olduğunu anladı. Ağladı. Çok ağladı. Öfkesini dindiremedi. Bayrağı Yunusbeg’in koynundan aldı. Güzelce katladı. Öptü alnına götürdü. Kendi koynuna soktu. Sahan Köyü’nden alıp sakladığı toprak gibi Türk Bayrağı’nı da vatan bildi. Onu da sonsuza kadar saklayacaktı.

1.67/5 (3)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.