Mehmet Selimoviç Derviş ve Ölüm Kitap Özeti

İkinci Dünya Savaşı Sonrası Yugoslavya’sının En Önemli Edebi Eserlerinden Biri; Derviş ve Ölüm

Yugoslav yazar Mehmet Selimoviç’in Derviş ve Ölüm kitabı Yugoslavya edebiyatının dünya edebiyatına kazandırdığı eserlerden biridir.

Derviş ve Ölüm kitabı yazar Meşa Selimoviç’in ya da bilinen diğer adı ile Mehmet Selimoviç‘in en önemli eserlerinden biri olarak görülmektedir.

Derviş ve Ölüm eseri; Mehmet Selimoviç’in anlatımı ile güzel bir psikolojik bir romandır.

Yugoslav yazar Mesa Selimovic’in Derviş ve Ölüm eseri İtalyan yönetmen Alberto Rondalli tarafından 2001 yılında Derviş adı ile sinemaya uyarlanmıştır.

Mehmet Selimoviç’in Derviş ve Ölüm kitabı Ortaöğretim Okullarında Okutulacak MEB 100 Temel Eser Listesinde yer almıştır.

Roman tarzında okutulması gereken eserler listesinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından MEB 100 Temel Eser Listesinde yer alan Mehmet Selimoviç’in Derviş ve Ölüm kitabı akıcı bir dille yazılmış klasikler arasında kendine yer bulmuş bir kitaptır.

Mehmet Selimoviç’in Derviş ve Ölüm Kitabının Konusu Nedir?

Mehmet Selimoviç’in Derviş ve Ölüm romanının konusunda; Şeyh Ahmet Nureddin’in kendi içindeki yaşadığı fırtınalar, çelişkiler anlatılmaktadır.

Mehmet Selimoviç’in Derviş ve Ölüm Kitabının Özeti:

Ahmed Nureddin, Osmanlı İmparatorluğu’nun bir vilayetinde yer alan Mevlevi tekkesinin şeyhidir. Oldukça dindar bir insandır. Şeyhi olduğu tekkeyi birkaç kişiyle paylaşmaktadır: Evden kaçıp nikâhsız karısı ile birlikte olmak için tekkede kalan evli ve beş çocuklu Mustafa, kitapları çok seven Hafız Muhammed ve yirmi beş yaşında olmasına rağmen yaşının aktifliğine sahip olmayan, kendi hakkında bilgi paylaşmayan Molla Yusuf. Molla Yusuf, güzel yazı konusunda çok yeteneklidir ve kişisel konularda konuşmaktan kaçınmasıyla şüphe uyandırmaktadır.

Ahmed Nureddin, Hıdrellez gecesinde insanların hayvanca eğlendiklerini düşünür. Kendi düşüncelerine göre insanlara acıyan ve gidişatı kötü gören biridir. Kendi konumuyla da barışık olmayan bir şeyhtir.

Ahmed Nureddin’in kardeşi Harun, bir suçtan dolayı kaleye hapsedilir. Ahmed Nureddin onu kurtarmaya çalışsa da acı gerçeği öğrenir: Kardeşi hapishanede öldürülmüştür.

mehmet selimovic dervis ve olum ozetOlaylarını peşini bırakmaz ve yönetimdeki gizli yapılarla mücadele etmek zorunda kalır. Dönemin yöneticileri Harun’un ölümünü fazla kurcalaması nedeniyle, Ahmed Nureddin’i de hapse atar. Şeyh Ahmed Nureddin, hapiste çok sıkıntılı günler geçirir. Dervişlikten gelen hoşgörü duygularını hapis ortamında kaybeder. Hapisten çıktıktan sonra da isyankâr tavırlara sahip olur. Tekkeyi terk eder, şeyhlikten uzaklaşır.

Güçsüz biri olması nedeniyle, kardeşine ve kendine eziyet edenlere karşı koyamaz. Siyasi iktidar ve adamları en sonunda Ahmed Nureddin’in de ölüm fermanının hazırlanması için emir verir.

2.55/5 (22)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.