Mehmet Rauf Eylül Kitap Özeti

Edebiyatımızın İlk Psikolojik Romanı; Eylül

Türk edebiyatının ilk psikolojik romanı olarak kabul edilen kitap Mehmet Rauf’un Eylül romanıdır.

Edebiyatımızın usta kalemlerinden Mehmet Rauf’un kaleme aldığı Eylül romanı Türk edebiyatının ilkleri arasında kendine ilk psikolojik roman olarak yer bulmuştur.

Mehmet Rauf’un Eylül romanı kitap olarak basılmadan önce Servet-i Fünun adlı dergide 1900 yılında yayımlanmıştır. Mehmet Rauf’un Eylül romanı kitap olarak ilk baskısı 1901 yılında yapılmıştır.

Mehmet Rauf’un Eylül Kitabının Konusu Nedir?

Mehmet Rauf’un Eylül romanının konusunda; olaylardan ziyade kahramanların ruh hallerinden bahsedilmiştir. Bu nedenle edebiyatımızın ilk psikolojik romanı olarak kabul edilmektedir.

Yasak aşkın konu edindiği romanda, Suad, Süreyya ve Necip arasındaki aşk üçgeni anlatılmakta. Olaylardan ziyade kitabın kahramanlarının ruh halleri okuyucuya yansıtılmaktadır.

Mehmet Rauf’un Eylül romanının kısa özetini ve Eylül romanından en güzel alıntıları sitemizde Eylül-Mehmet Rauf sayfasından okuyabilirsiniz. Bu yazımızda Mehmet Rauf’un Eylül romanının geniş özetini okuyabilirsiniz.

Mehmet Rauf’un Eylül Kitabının Özeti:

Süreyya karısı Suad ile birlikte babasının evinde oturmaktadırlar. Evliliklerin üzerine beş yıl geçmiştir. 5 yıldır evli olan çift Bakırköy’deki şehre uzak bir bağ evinde oturmaktadırlar. Çift hayatlarından pek memnun değildirler. Çift her yaz köye gelirler orada sıkılsalar otururlar. Suad yaşantısından sıkılmıştır. Köye Süreyya’nın akrabası olan Necip’te gelmiştir.

Suad’ın kız kardeşi Hacer, Necip Bey’e âşıktır. Fakat Hacer evli bir bayandır. Hacer’in kocası Fatih Bey kendi halinde birisidir.

Suad bir gün babasına bir mektup yazar. Babasından para ister gelen para ile bir yalı kiralarlar. Necip’te hem akraba olmasından dolayı hem de tanıdıkları olmasından dolayı o da yalıya gelir.

Süreyya Bey için yelkenle açılıp balık tutmak çok büyük bir zevktir. Süreyya Bey, balık tutmak, sandal gezileri, yelkenle açılmak gibi alışkanlıklarını devam ettirirken Necip ile Suad baş başa kalmaktadır. Necip Bey ve Suat Hanım beraber piyano çalarak, konuşarak günlerini geçirirler. Suat Hanım’ın eşinin balık tutmak, yelkenle gezmek zevkinden dolayı Necip ve Suad uzun süre baş başa kalırlar. Bu yakınlaşma sonunda Necip gitgide Suad’a aşık olduğunu anlar.

Her geçen daha çok aşık olduğunu fark eden Necip bu durumdan başa çıkamayacağını anlar ve çareyi yanlarından ayrılmakta bulurum ümidi ile ayrılır.

Necip giderken Suad’dan habersiz olarak Suat’ın eldivenlerinden birisini alır. Hatıra niyeti ile saklar.

Daha sonra Necip’in tifoya yakalandığı haberini alırlar. Necip’in hastalığı döneminde ise yanında Hacer bulunmuştur. Hacer, Necip’in yastığının altındaki Necip’in Suad’dan hatıra olur niyeti ile gizlice aldığı eldiveni bulur. Hacer eldiveni ailece bir arada iken gösterir. Suad kendi eldiveni olduğunu anlar fakat kimseye kendi eldiveni olduğunu söylemez. Necip bu olay karşısında utancından dolayı sapsarı kesilir. Necip’in hastalığı geçince yalıya yani Suad’ın yanına döner.

Eylül ayı gelince Süreyya konağa iner. Süreyya’nın bu gidişi sıradan bir gidiş değildir. Suad bu duruma anlam verememiştir. Fakat Süreyya Bey bir şeyler sezmiştir ve yalıyı ondan terk etmiştir.mehmet-rauf-eylul-ozet

Hacer artık daha çok kıskanç olmuş Suad’ın, Necip’in her bakışından hareketinden anlam çıkarmaya çalışmaya başlamıştır.

Bu durum ikisini de sinirlendirir. Artık Suad ile Necip arasında birbirlerine karşı bir aşk başlamıştır bile.

Suad bir gün kendinde kalan eldivenin diğeri de Necip’e verir.

Bir gün konakta iken yangın çıkar. Alevler her tarafı sarmıştır. Dumandan, alevden kaçanlar kendilerini zar zor dışarı atar fakat Suad ortalıklar da yoktur. Süreyya, konağın alevlerine karşı Suad diye feryat ederek bağırır. Fakat bir türlü alevlerin arasına girip Suad’ı kurtarayım cesaretini bulamaz. Necip ise alevlerin arasında girerek Suad’ı kurtarmaya gider. Fakat Suad ve Necip çöken tavanın altında, alevler içinde yanarak ölürler.

3.83/5 (35)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.