Mavi Geceler-Joan Didion

Mavi Geceler Kimin Eseridir, Mavi Geceler Kitabının Yazarı Kimdir, Joan Didion’un Mavi Geceler Kitabını Oku, Joan Didion’un Mavi Geceler Kitabından Sözler, Joan Didion’un Mavi Geceler Kitabının Konusu, Joan Didion’un Mavi Geceler Kitabının Özeti, Joan Didion’un Mavi Geceler Kitabı Hakkında.

Joan Didion’un Domingo Yayınevi’nden çıkan Mavi Geceler kitabının Türkçe çevirisini Püren Özgören yapmıştır.

Püren Özgören’in Türkçe çevirisini yaptığı Joan Didion’un Mavi Geceler kitabı 200 sayfadan oluşmaktadır.

Joan Didion’un Mavi Geceler kitabı Domingo Yayınevi tarafından 2014 yılında yayımlanmıştır.

Belli bölgelerde, yaz gündönümü öncesinde ve sonrasında, alacakaranlığın uzadığı ve mavileştiği, sadece birkaç hafta sürecek bir zaman dilimi yaşanır. Mavi gecelerde, günün asla bitmeyeceği duygusuna kapılırsınız. Mavi gecelerin sonu yaklaşırken (sonu gelecektir, mutlaka gelir) ciddi ciddi ürperir, kendinizi hastalanacakmış gibi hisseder ve aynı anda, ilk kez farkına varırsınız: Mavi ışık azalmaktadır, günler şimdiden kısalmaya başlamıştır, yaz bitmiştir.

Ölümsüzlük üzerine bir meditasyon. San Francisco Chronicle

Akıp geçen zaman için bir ağıt. Michiko Kakutani, New York Times

Joan Didion parlak bir gözlemci, güçlü bir düşünür, yaşadığı çağa damga vuran işler ortaya koyan bir yazar. Mavi Geceler büyük bir miras… The Boston Globe

New York Tİmes “Yılın En İyi Kitapları” Seçkisinde

Ulusal Kitap Ödülü sahibi Joan Didion Mavi Geceler’de kızı Quintana’yı anıyor. Elinizdeki kitap çağımızın en önemli yazarlarından birinin, genç yaşta kaybettiği kızının ardından önce ona dair hatıralarla, sonra kendiyle, yaşlanmakla ve tüm unutup gidemedikleriyle hesaplaşmasının sersemletici bir dürüstlükle kağıda dökülmüş hali.

Joan Didion’un Mavi Geceler kitabından alıntılar:

Evlendiği gün, bütün duygusal tercihleri gerçekleşti, bir tanesi hariç: Küçük kızların katedralde yalın ayak yürümesini istemişti.

Karıncaların geri döneceğinden emindim. Pembe manolyanın ise dönmeyeceğinden.

Fransızlar bu günün bu vaktine ”L’heure bleue” derler. İngilizler ise o ”akşam alacası”dır.Mavi Geceler Joan Didion

26 Temmuz 2010. Bugün onun evlenme yıl dönümü olacaktı.

”Ani gelişen bir olayla başa çıkma yetersizliği” ibaresini tırnak içine aldım, çünkü benim cümlem değil. Karl Menninger kullanmış bunu; Kendine Karşı İnsan kitabında, sıradan hatta öngörülebilir koşullara aşırı tepki verme eğilimini tanımlarken.

3.33/5 (3)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺