Martı Jonathan Livingston-Richard Bach

Richard Bach’ın Martı Jonathan Livingston Kitabını Oku, Richard Bach’ın Martı Jonathan Livingston Kitabından Alıntılar, Richard Bach’ın Martı Jonathan Livingston Kitabının Konusu, Richard Bach’ın Martı Jonathan Livingston Kitabından Sözler.

Martı Jonathan Livingston kitabı Amerikalı yazar Richard Bach tarafından yazılmıştır. Türkiye’de Epsilon Yayınları tarafından çıkarılmış ve çevirisini ise Kader Ay Demireğen yapılmıştır.

Martı Jonathan Livingston Kitabının Konusu: Bir martının bizlere sınırlarımızı aşabileceğimiz anlatmaktadır. Masal türünde bu kitap bir martının hayatını anlatmaktadır.

Amerikalı yazar Richard Bach’in Martı Jonathan Livingston kitabından en güzel sözler ve alıntılar:

Uçmak için inanca ihtiyacın yok, sadece uçmayı anlaman yeterli.

En doğru yasa bizi özgürlüğe götürecek olandır.

Bin yıldır yaptığımız tek şey balık peşinde koşmak. Artık yaşamak için bir nedenimiz olmalı; öğrenmek, keşfetmek, özgür olmak gibi.

Sahilden bir mil uzaklıkta, denizi kucaklarcasına ilerleyen bir balıkçı teknesi, martılara kahvaltı zamanının geldiğini haber veriyordu. Binlerce martı, bir lokma yiyecek için mücadeleye girişmişti bile. İşte zor bir gün daha başlıyordu.

Cennet bir yer, bir mekân değildir, bir zaman dilimi değildir. Cennet öğrenmektir, mükemmelliktir.

Zavallı Fletch. Gözünle gördüklerine sakın inanma. Görünenlerin hepsi sınırlıdır. Anlayarak bakmaya, bildiklerinin ötesine geçmeye çalış. O zaman uçmanın anlamını da daha iyi öğreneceksin.

Eğer ne yaptığını iyi biliyorsan her zaman başarırsın. Başarmak için ne yaptığını bilmek gerekir.

En yüksekten uçan martı, en uzağı görendir.

Durgun denizin minik dalgacıkları üzerinde, güneşin altın gibi ışıldadığı pırıl pırıl bir sabahtı.

Bir kuşu özgür olduğuna ikna edebilmek niye dünyanın en zor işi? Üstelik çok kısa süren bir çalışmayla bunu kendilerinin de anlaması bu kadar mümkünken. Bu iş bunca güç olmak zorunda mı?

Kural; gerçek doğasını, bilinen tüm rakamları aştığı, zamanın ve mekânın ötesine geçtiği zaman yaşayabileceğini bilmesiydi.

Farklı olmayı öğrenmiş birinin söz vermeye ihtiyacı yoktur.

Hiçbir çıkış yolu yok. Ben bir martıyım ve doğamla sınırlıyım. Eğer uçuş hakkında daha çok şey öğrenmem gerekseydi, beyin yerine uçuş haritalarım olurdu. Daha hızlı uçabilmem içinse bir şahininki gibi kısa kanatlarım olmalıydı ve ben balıkla değil fareyle beslenmeliydim. Babam haklı. Tüm bu saçmalıkları unutmalıyım. Sürüme geri dönmeli, neysem o olmalı, sınırları belli zavallı bir martı olarak kalmalıyım.

4.09/5 (34)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.