Madam Bovary-Gustave Flaubert

Madam Bovary Romanının Yazarı Kimdir, İlk Çağdaş Realist Roman Hangisidir, Tüm Zamanların En İyi On Kitabı Hangisidir, Gustave Flaubert’in Madam Bovary Kitabını Oku, Türk ve Dünya Edebiyatı’ndan seçmiş olduğu 100 Temel Eser Listesi Nedir, Milli Eğitim Bakanlığı’nın 100 Temel Eser Listesi Nedir, Gustave Flaubert’in Madam Bovary Kitabının Özeti, Gustave Flaubert’in Madam Bovary Kitabının Konusu, Gustave Flaubert’in Madam Bovary Kitabı Hakkında, Gustave Flaubert’in Madam Bovary Kitabından Alıntılar, Gustave Flaubert’in Madam Bovary Kitabından Sözler.

İlk çağdaş realist roman olarak sayılan Madam Bovary, Gustave Flaubert tarafından kaleme alınmıştır.

Toronto Üniversitesi öğretim üyesi Psikiyatr Keith Oatley ve Ingrid Wickelgren tarafından hazırlanan ‘’ İnsan Beynini En Çok Etkileyen 10 Roman’’ listesin de dördüncü sırada yer almaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) ortaöğretim kurumları öğrencilerine tavsiye ettiği Türk ve Dünya Edebiyatı’ndan seçmiş olduğu 100 Temel Eser Listesi’nde de bulunmaktadır.

Kitap ayrıca; 2007 yılında Time Dergisi tarafından açıklanan dünyanın en ünlü yazarlarına göre “Tüm Zamanların En İyi On Kitabı” listesinde ikinci sırada kendine yer bulmuştur.

Gustave Flaubert’in ‘Madam Bovary’ adlı kitabından bazı alıntılar sizlerle:

Güneş batarken koylar kenarında limon ağaçlarının rayihası koklanır; sonra akşam, villaların taraçalarında, kadın erkek baş başa,’ birinin parmakları ötekinin parmaklarına dolaşmış, yıldızlara bakarak, gelecek günler için hülyalar kurulur! Emma’ya öyle geliyordu ki, ancak bir toprağa mahsus ve başka yerde tutamayan fidanlar gibi, saadet yetiştirmek de dünyada yalnız bazı memleketlere vergidir. İsviçre şalelerinin balkonlarına dirseklerini dayamak yahut bıkkınlığını İskoçya’da bir küçük kır evi içinde gizlemek; yanında da arkasına uzun yırtmaçlı siyah kadife ceket, ayaklarına yumuşak çizmeler, başına sivri bir şapka giymiş, kolluklar takmış bir koca… Bunlar niçin, niçin ona da nasip olmuyordu?

Uygarlık denen şey kaplumbağa hızıyla ilerliyor vallahi. Ama hala barbarlık içinde yerimizde sayıp duruyoruz!

Eğer acılarımız en azından birinin işine yarasaydı, özveride bulunduk diye avunurduk.

Ancak bir toprağa mahsus ve başka yerde tutamayan fidanlar gibi, saadet yetiştirmek de dünyada yalnız bazı memleketlere vergidir.

İnsan, hiçbir şeye karşı ilgisi, hiçbir şeyden umudu kalmayınca hayatın her gün değişmeyen tekrarı altında ezilir gibi olur.

Hayalinden onların ardı sıra gider, çıkıp inerek bayırlar aşar, yıldızlar altında kırlardan geçerdi.

Bunlar birer kral gibi cömertti, gayet yüksek ihtirasları vardı.

Randevular onun bayram günleriydi. Onların muhteşem olmasını istiyordu! Şayet âşığı tek başına masrafın altından kalkamazsa, açığı cömertlikle kendisi kapatıyordu. Fakat bazen fikirlerinin eksik kalan ifadesi karşısında duraklıyorlar ve ona tercüman olabilecek bir cümle bulmaya çalışıyorlardı.Madam Bovary Gustave Flaubert

İçindeki arzuya kapılıp ziynet ve ihtişamın verdiği maddi zevkle gönül neşelerini, itiyatlardaki zarafetle his inceliklerini birbirine karıştırıyordu.

Charles, kızın tırnaklarının beyazlığına şaştı. Bu tırnaklar parlak, uçları sivri, Dieppe’in fildişi işlerinden daha temiz, badem biçimi kesilmişti. Hâlbuki eline güzel denemezdi; belki rengi gerektiği kadar donuk değildi; parmakları da kuru kuruydu, ellerin uzunluğu da fazlaydı ve kenarlarında öyle yumuşak yumuşak bükülen hatlar yoktu. Kızın asıl güzel yeri, gözleriydi; kestane rengi olmalarına rağmen.

4.11/5 (37)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.