Lugat 365 Bazı Kelimeler Çok Güzel-Banu Ertuğrul-Onur Ertuğrul

Lugat 365; Her Şey Bir Kelime İle Başladı; Hissikablelvuku

Banu Ertuğrul ve Onur Ertuğrul; Kitaplarda, sözlüklerde yer alan en güzel kelimeleri tespit etmek için uğraşırlar. Seçtikleri kelimenin anlamlarını, hangi eserlerde kullanıldıklarını ayrıca kelimenin kökeni ile ilgili hikâyesini araştırırlar.

Buldukları bu güzel kelimelerle ilgili araştırma yaptıktan sonra ilk önce sosyal medya araçları Twitter, Instagram ve Facebook üzerinden her gün bir kelime paylaşırlar. Günler günleri kovalar ve 365 gün sonra 365 kelimeye ulaşmış olurlar.

Kelimelere aşık iki insanın başlattığı bu güzel çalışma Can Yayınları etiketi ile kitap olarak yayımlandı.

Banu Ertuğrul ve Onur Ertuğrul’un Lûgat 365 Bazı Kelimeler Çok Güzel adlı eserinin sayfa sayısı 304’dür.

Banu Ertuğrul ve Onur Ertuğrul’un Lûgat 365 Bazı Kelimeler Çok Güzel Kitabının Önsözü:

ÖNSÖZ.

Bazı kelimeler çok güzel…

Tüm hikâye bunun ayırdına varmamızla başladı. Tüm kelimeler güzel fakat bazıları diğerlerinden daha güzel.

Gündelik yaşantımızın gereksinimlerinden uzak, bugünün ideolojilerinden muaf, başka başka dertleri olan, türlü türlü hikâyesi olan kelimeler. Artık cümle içerisinde pek kullanılmadıklarından, vakur bir sessizlikle kaderlerini bekliyorlar. Hayatlarımızdan tümden ellerini ayaklarını çekmezden evvel, son bir saygı duruşu bizimkisi. Çünkü gidiyorlar; gidecekler.

Globalleşen dünyanın, yeniden hiyerogliflere dönüşünün arifesinde, son bir sunî teneffüs bizimkisi. Emoji devri yaklaşıyor. Kelimeler ise hikâyeleriyle, geçmişleriyle, melodileriyle, anlamlarıyla ve zenginlikleriyle fazla ağır geliyorlar gündelik yaşantılarımıza. Bir emoji kâfi geliyor aşkı anlatmaya ve başka bir emoji yetiyor bir aşkın bitip başka bir aşkın başladığını haber vermeye. Yalnızlaşmanın “kendi ayakları üzerinde durmak” olarak kutsallaştırıldığı, kimsenin kimseye ihtiyaç duymadığı, aşkın gündelik bir hobiye dönüştüğü bir dünyada hasrete yer ve zaman kalmıyor. Hasret çekmeyen için vuslat nasıl bir anlam ifade etsin ki?

Hayatlarımız kelimeleri şekillendiriyor. Gereksinim duymadığımız kelimeler ölüyor, gereksinim duyduğumuz yeni kelimeler (ya da emoji’ler, caps’ler ve gif’ler) doğuyor. Fakat belki, küçük bir olasılık da olsa belki, henüz ölmeden evvel kelimeler de hayatımızı şekillendirebilir mi? Hemdem kelimesini öğrendiğinde bir insanın yaşadığı boşluk duygusu, o ana kadar tatmadığı bir özlemi yaratabilir mi? Bir ihtimal olsun, kelimeler de hayatımızın rotasını değiştirebilir mi? Arzularımızı,  gayelerimizi, önceliklerimizi sorgulatabilir mi?

Sanki böyle bir ihtimal var. Çünkü bazı kelimeler bugüne kadar kullanıldıkları tüm cümlelerden, tarif ettikleri tüm duygulardan, onları telaffuz eden tüm insanlardan bir şeyler biriktirmiş ve daha önceden hiç duymamış   olsak da, unutmuş olsak da gönlümüzün derinliklerinde bir şeyleri sızlatıyor. Bu sızı bir umuttur!

Biz, Banu ve Onur Ertuğrul. Öğretmen değiliz. Yazar değiliz. Çevirmen bile değiliz. Dil bilimci hiç değiliz. Bizim kelimelerle ilişkimiz platonik bir aşk ilişkisi. Kelimelere ve birbirine sevdâlı iki kişiyiz. Ulvî bir amaçla çıkmadık bu yola… Gündelik hayatın hengâmesinden uzak, mağrur şekilde bir köşede duran güzel kelimeleri, onları derdest eden popüler mecralar aracılığıyla yeniden tedâvüle sokmaya niyetlendik. Kelimelerin ne kadar güzel şeyler olduğunu insanlara hatırlatmak, güzelliklerini popüler bir dille gösterebilmek, yeniden gündelik hayata karışıp, görünür olmalarını sağlamak umuduyla çıktık bu yola. Kelimeleri dert ettik kendimize. Çünkü kelimeler derdimiz, kelimeler dermânımız.

Lûgat365 fikri ilk olarak tek bir kelimeye inanarak başladı: Hissikablelvuku… İnsanın içinden defalarca tekrar etmek geliyor. Âdeta efsunlu bir kelime. Tek kelimelik bir şarkı gibi nağmesiyle akıyor ve hülyâlara gark ediyor insanı. İnsan bu kelimeyi bir kere duyunca, hep duymak istiyor. Düşündük ki, bizim gibi bu kelimenin heyecanını yaşayan başkaları da vardır. Az da olsa vardır… O azıcık kişiye ulaşabilirsek de, bu kelimenin ve diğer kelimelerin güzelliğini anlatmamızda bize yardımcı olurlar. Öyle de oldu.

2014 senesinin son aylarıydı. Henüz Lûgat365 ismini koymazdan evvel, hummâlı çalışmalara giriştik. Bir yandan kitaplarda ve sözlüklerde güzel kelimeleri tespite çalışırken, bir yandan da projeyi şekillendiriyorduk. Anlamları çıkarıyor, kelimelerin etimolojik hikâyelerini araştırıyor, kullanıldıkları eserleri tarıyorduk.

Tüm bu heyecanlı çalışmalar sonucunda 1 Ocak 2015 tarihinde, Lûgat365 ismiyle gün yüzüne çıktı projemiz. Twitter, Instagram ve Facebook üzerinden, her gün bir kelimeyi anlamı, kökeni ve kullanımlarıyla paylaşmaya başladık. Ne olursa olsun, tüm bahanelerden muaf olmak suretiyle, bir sene boyunca, her gün bir kelime paylaşmaya ve sene sonunda, 365 kelimeye ulaşınca bitirmeye söz verdik.

Projemizin 2015 senesine tevâfuk etmesi ise bizim için garip bir imtihandı. Acı dolu bir yıldı 2015. Yüzlerce masumun canına kıyılan korkunç bir yıldı. Bombalar, kıyımlar, cinayetler derken, her sabah başka bir acıya uyandık. Her gün bir güzel kelime paylaşma sözüyle giriştiğimiz projemiz, yaşananlar karşısında âdeta bir acı günlüğüne dönüştü. Bu vesîleyle, Türkçede acıya ve acıyı tariflemeye dâir ne kadar çok kelime olduğunu da öğrenmiş olduk. Türlü acıyı tarif etmekte ne kadar mâhir bir dilimiz varmış meğer…

Velhâsıl, kelimeler bazen feryâdımız, bazen sitemimiz, bazen de isyânımız oldu.

Her kelime bir umut oldu. Her kelime bir nefes oldu. Nefes aldık, nefes verdik. Pek çok açıdan eleştirildik, pek çok övgüye mazhar olduk. Pek çok anı biriktirdik, pek çok kelime sevdalısı insan tanıdık bu güzel vesileyle. Kelimeler vücuda geldiler… Sokaklarda kelimeler duyduk, kelimeler gördük. Poster oldular, defter oldular, çanta oldular, bardak oldular ve sonunda kitap oldular. Hayâlini kuruyorduk fakat tahmin etmiyorduk doğrusu.

Bu güzel ve yorucu serüvende bize destek olan, yol gösteren, yârenlik eden, kelime öneren, eleştirilerini esirgemeyen ve samimiyetimize inanan herkese müteşekkiriz. Tüm bu güzel insanlar sayesinde, güzel kelimelerin yeniden hayata karışmasına vesile olmak bizim için kıvanç kaynağı. Sürç-i lisan ettiysek affola…

Banu Ertuğrul Onur Ertuğrul

Banu Ertuğrul ve Onur Ertuğrul’un Lûgat 365 Bazı Kelimeler Çok Güzel kitabından alıntılar:

teşebbüs.

Kolları sıvamak. Açık bir niyetle bir işe girişmek, girişim. Dilimize Arapçadan geçmiştir. Bazı kaynaklarda yapışıp tutma, bırakmama anlamlarına geldiği de rivayet edilmektedir.

müstehzi

Alay ve aşağılama anlamlarına gelen istihzâ kelimesinden türetilmiştir. Dilimize Arapçadan geçmiştir. Alaycı ve aşağılayıcı anlamlarında kullanılan kelime, sarkastik mânâsına da yakındır.

intizar

Bakma ve görme anlamlarına gelen nazar kelimesinden türetilmiştir. Yaygın olarak beddua mânâsında kullanılıyor olsa da, yolunu gözleme anlamına gelmektedir.

tahayyül

Gözünün önüne getirme. Hayalde canlandırma. İmgeleme. Zihinde tasarlanan şey mânâsına gelen hayal kelimesinden türetilmiş olup dilimize Arapçadan geçmiştir.

Onu bir an evvel kollarımın arasında tutmak… Yahut sadece yüzüne bakmak, uzun uzun ellerini okşamak ve artık beraber, her zaman için beraber olduğumuzu bilerek karşı karşıya oturmak…

Bu artık bir hakikattir, halbuki ben şimdiye kadar bunu tahayyül etmekten bile çekiniyordum. Sabahattin Ali

havsala

Zihnin bir şeyi anlama ve kavrama yetisi. Anlayış. Kuş kursağı ve mide gibi farklı anlamlara da gelmektedir. Ortaya çıkma mânâsındaki husûl kelimesinden türetilmiş olup dilimize Arapçadan geçmiştir.

müteredditlugat 365 Bazi Kelimeler cok Guzel

Tereddüt eden. Karar vermekte zorlanan, kararsız. Dilimize Arapçadan geçmiştir. Gidip gelme, kararsız kalma anlamlarına gelen tereddüt kelimesinden türetilmiştir.

tumturak

Gösteriş. İhtişam. Debdebe. Dilimize Farsçadan geçmiş olan kelime daha ziyâde kulağa hoş gelen kelimelerle konuşma mânâsında kullanılmaktadır.

ah nerde gençliğimiz sahilde savruluşları başıboş dalgaların yeri göğü çınlatan tumturaklı gazeller elde var hüzün. Attilâ İlhan ”Elde Var Hüzün”, Elde Var Hüzün

4.27/5 (11)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.