Lev Tolstoy Şeytan Kitap Özeti

Şeytan Adlı Eser Rus Edebiyatının En Ünlü Yazarlarından Lev Nikolayeviç Tolstoy’un 1911 Yılında Yayımlanan Romanıdır.

Lev Tolstoy Şeytan romanı iki farklı son ile biten kitaplardan.

Lev Tolstoy, Şeytan romanda dönemin Rusya’sının toplumsal çelişkilerini, toplumun yapısını çok güzel bir anlatım ile okuyucuya sunmuştur. Lev Tolstoy, Şeytan kitabında insanların iç dünyasını, ruh halini, kadın erkek ilişkilerini felsefi bir tarzda anlatmış.

Lev Tolstoy’un Şeytan romanı dünya klasikleri arasında kendine yer bulmuş eserleri arasındadır.

Lev Tolstoy’un Şeytan Kitabının Özeti, Yorumu:

Geçmişimiz hayatımızın her anında karşımıza çıkabilir. Geçmişte yaptığımız şeyler yaşadığımız ilişkiler o zaman orda bittiği sanılsa da onların uzantıları gelecekte biz bulabilir ve başımıza sorunlar açabilir. Yevgeni geçmişte cinsel arzularını bastıramadığı için köylü bir kadınla ihtiyaç giderme ilişkisi kurar o zaman yaptığı bu şey onun için geçmişte hatırlanmayacak şuan için arzularını tatmin edecek bir çözümdü ve kendini bunu yaparken haklı görüyordu çünkü kendince o bunun ihtiyacıydı ve giderilmesi gerekiyordu.

Bana göre Yevgeni cinsel dürtüsünü kontrol edemedi ve iradesine yenik düştü elbette bu tarz duyguları kontrol etmek kolay demiyorum şüphesiz kolay değildir ama önemli olanda bunu başara bilmektir peki ya nasıl başarmalı? Ben Yevgen’nin yerinde olsam bu durumda ne yapardım her şeyin bir adabı vardır mesela yemek yemekte bir ihtiyaç insan için ve insan bunu yaparken bir adap çerçevesinde yapmalıdır nasıl yemek yemenin adabı varsa biriyle birlikte olmanın da adabı da evlenmektir. Ayrıca bu istek bir yemek yeme isteği gibi değildir insan yemek yemese ölür ama çok lezzetli bir şey yemek ister onu yemezse kendine engel olursa ölmez bu istekte lezzetli bir şey yemeği istemek gibidir.

Ama Yevgeni kendine engel olamadı bu istek karşısında ahlaki değerleri ailenin kutsallığını düşünmeden içindeki şeytanın sesine kulak verdi ve onun istediklerini yaptı ve o unutulur sandığı geçmişi peşini bırakmadı tekrar karşısına çıktı ve düzenli hayatını alt üst etti bu içindeki karlı konulmaz istek onu ya da ikinci sona göre birlikte olduğu kadını hayattan etti.Lev Tolstoy seytan ozeti

Hepimizin hayatında objeleri vardır Yevgeni’nin objesi kadındı kiminin ki para kiminin ki makamdır aslında bu objeleri kaldırdığımızda altından tek bir şey çıkıyor oda insanın kendi şeytanı. şeytan bu kılıklara girip insana ahlakı edebi ve birçok değeri çiğnetip arzularının kölesi yapıyor buda insanı hazin bir sona götürüyor matta incilin de dediği gibi başına dert olan sağ gözünse onu söküp al ve kendinden uzağa at çünkü uzuvlarından birinin yok olması bütün bedenin cehenneme atılmasından daha iyidir.

2.62/5 (13)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.