Kut’ül Amare Mezopotamya’da Bir Savaş (1915-1916)-Nikolas Gardner

Özgün Adı The Siege Of Kut-al-Amara Olan Tarihçi Yazar Nikolas Gardner’in Kut’ül Amare Mezopotamya’da Bir Savaş (1915-1916) Kitabı Çıktı.

Nikolas Gardner’in İngilizce adı The Siege Of Kut-al-Amara olan Kut’ül Amare Mezopotamya’da Bir Savaş (1915-1916) kitabı artık Türkçe.

Tarihçi yazar Nikolas Gardner’in savaş günlüklerinden, mektuplardan ve raporlardan yola çıkarak yazdığı Kut’ül Amare Mezopotamya’da Bir Savaş (1915-1916) kitabı 2016 yılının Nisan ayında Etkileşim Yayınları tarafından yayımlandı.

Etkileşim Yayınları’ndan çıkan Nikolas Gardner’in Kut’ül Amare Mezopotamya’da Bir Savaş (1915-1916) kitabı 240 sayfadan oluşmaktadır.

Etkileşim Yayınları etiketi ile çıkan Nikolas Gardner’in Kut’ül Amare Mezopotamya’da Bir Savaş (1915-1916) kitabının Türkçe çevirisini Mehtap Gün yapmıştır.

Birinci Dünya Savaşı sırasında Charles Townshend komutasındaki İngiliz kuvvetleri, Osmanlı kuvvetlerinden kaçarak surlarla çevrili Kut şehrine sığınır. Altıncı Hint Taburu bu kuşatmanın başlangıcında, bunun İngiltere tarihindeki en zorlu kuşatmalardan biri olacağından habersizdir. Karşılarında yalnızca inatçı Osmanlı birlikleri ve zorlu Mezopotamya koşulları değil, aynı zamanda sürekli şüphelenilen yerli halk ve Halife’nin askerlerine karşı savaşmakta isteksiz davranan Müslüman Hint askerleri vardır.

Mezopotamya Cephesi, Birinci Dünya Savaşı’nın diğer cephelerine nazaran Batılı tarihçiler tarafından yeterli ilgiyi görmemiştir.

Nikolas Gardner’ın Kut’ül Amâre Kuşatması’nı anlatan ve ilk kaynaklardan besleyerek akıcı bir üslupla kaleme aldığı bu kitap, bize İngilizlerin gözüyle bir Osmanlı zaferini okuma imkânı vermesi açısından önemlidir.

Nikolas Gardner’in Kut’ül Amare Mezopotamya’da Bir Savaş (1915-1916) kitabından alıntılar:

Devam etmekte olan Mezopotamya harekatı ve bu büyük gücün içinde olan İngiliz askerlerinin gözüyle anlatılan savaş hikayeleri, 6. Hint Tümeninin doğru bir terkibi olduğunu kanıtlıyordu. Mezopotamya’da savaşan askerlin karşılığının sistematik bir değerlendirmesi yoktu. Tarihçiler Charles Townsend ile astları arasındaki ilişkileri değerlendirmemişti.kutul amare Nikolas Gardner

Vazgeçilmez olduklarını düşünmek tam da İngilizlere göre bir şeydir.

1914 yılına gelindiğinde Hint ordusunun yüzde 80’i Nepal, Pencap ve Hindistan’ın kuzeybatı sınır illerinden oluşuyordu.

Osmanlı kuvvetlerinin Selman-ı Pak’taki sayısal üstünlüğü düşünüldüğünde Charles Townshend’in Kut’ül Amare’ye çekilmesinin kaçınılmaz bir son olduğu sonucuna varmak cazip gelebilir.

3.33/5 (3)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺