Kutü’l-Amare Kahramanı Halil Kut Paşa’nın Hatıraları-Halil Kut

Unutturulan Zafer Kutü’l-Amare

Destansı bir zafer Kutü’l-Amare ile ilgili birçok kitap ve hatıralar mevcut.  Kut’ül Ammare Kahramanı Halil Kut Paşa’nın hatırlarının yer aldığı Kutü’l-Amare Kahramanı Halil Kut Paşa’nın Hatıraları kitabı Kutü’l-Amare ile ilgili birçok bilinmeyeni gözler önüne seriyor.

Halil Kut’un kaleme aldığı Kutü’l-Amare Kahramanı Halil Kut Paşa’nın Hatıraları Kutü’l-Amare ile ilgili bu güzel eserin düzenlenmesini Erhan Çiftçi yapmıştır.

Kitabın hazırlanmasını Erhan Çiftçi’nin yaptığı Halil Kut’un hatırlarının yer aldığı Kutü’l-Amare Kahramanı Halil Kut Paşa’nın Hatıraları 2015 yılında Timaş Yayınları’ndan çıktı.

Timaş Yayınları tarafından yayımlanan Halil Kut’un Kutü’l-Amare Kahramanı Halil Kut Paşa’nın Hatıraları kitabının sayfa sayısı 256 sayfadır.

Halil Kut’un Kutü’l-Amare Kahramanı Halil Kut Paşa’nın Hatıraları kitabından alıntılar:

‘’Ve geriye baktığım zaman görüyorum ki, yalnız dalgalı, hareketli bir şahsi hayatın değil, dalgalı, hareketli, ihtiraslı ve hayal ufuklarına sınır tanımayan bir değerli ve üstün neslin de son temsilcisi gibiyim. Evet, bir son temsilci. Ve son Osmanlı paşası! İşte bu, ‘Son Osmanlı Paşası’ benim…’’ Halil Kut Paşa

I. Dünya Savaşı’nda Çanakkale Savaşı ile beraber Britanya İmparatorluğu’nun yaşadığı en büyük hezimet olan Kutü’l-Amare Savaşı; Osmanlı-Türk askerî tarihi içinde çok önemli bir yere sahiptir. Keza, bu önemli zaferin kazanılmasında “VI. Ordu Komutanı” sıfatıyla öncelikli pay sahibi olan Halil Paşa da gerek buradaki hizmetlerinden, gerekse de Osmanlıların son döneminde önem atfedilmiş pek çok olayın bizatihi içinde bulunmasından ötürü üzerinde durulması gereken fakat sonraki dönemlerde izleri silinmeye çalışılmış önemli bir şahsiyettir.

1916 yılı Nisan ayında, Kutü’l-Amare’de içlerinde 5 generalin de bulunduğu 13.000 İngiliz askerini esir alan Osmanlı ordusu komutanı Halil Kut Paşa hatıralarında; İttihat ve Terakki’nin kuruluşundan Trablusgarp Savaşı’nda düşmanla göğüs göğüse çarpıştığı Afrika Cephesi’ne; İngiliz tarihinin en önemli yenilgilerinden biri sayılan Kutü’l-Amare’den Kutul Amare Kahramani Halil KutKurtuluş Savaşı’nda verilen mücadelelere kadar birçok olayla birlikte Enver Paşa’dan Mustafa Kemal’e; Kâzım Karabekir’den İngiliz casus Lawrence’a kadar birçok kişi hakkındaki bilinmeyenleri de ilk kez anlatmıştır.

Halil Paşa’nın hatıraları Akşam gazetesinde 10 Ekim 1967 tarihinde başlayıp 29 Aralık 1967’ye kadar toplam 81 gün boyunca yayımlanmıştır. Yazı dizisinin ilk beş gününde Halil Paşa ile ilgili bir takdim yazısı yayımlayan Şevket Süreyya Aydemir ise hatırat süresince bazı yerlerde dipnotlar ile bilgilendirmeler yaparak okuyucuyu aydınlatmıştır.

3.5/5 (2)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.