Kutlu Doğum Haftası İle İlgili Sözler

Kutlu Doğum Nedir, Niçin Kutlanır, Neden Kutlanır, Kutlu Doğum Haftası En Güzel Mesajları, Kutlu Doğum Haftası Hakkında Hadisler, Kutlu Doğum Haftası İle İlgili Şiirler, Kutlu Doğum Haftası En Güzel Resimli Sözleri, Kutlu Doğum Haftası İle İlgili Güzel Sözler, Kutlu Doğum Haftası Ayetler, Kutlu Doğum Haftası İle İlgili Resimli Sözler, Kutlu Doğum Haftası Kısa Sözler, Kutlu Doğum Haftası Ne Zaman, Kutlu Doğum Haftası Hangi Günlerdir.

Sevgili Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa’yı (S.a.v.) anmak için her yıl Rebiülevvel ayında kutlu doğum haftası kutlanmaktadır. Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı, yüzyıllar önce bir ilim ve kültür bayramı şeklinde kutlanan mevlid geleneğini canlandırmayı amaçlamış, bu düşünce ile de Peygamberimizin doğum gününü kapsayan hafta olan 14 -20 Nisan 2014 tarihleri arası Kutlu Doğum Haftası olarak kutlanmaktadır.

Kutlu Doğum Haftası ile ilgili en güzel sözler, Peygamber efendimiz hakkında ayetler, Kutlu Doğum Haftası ile ilgili en güzel resimli sözler:kutlu dogum haftasi resimli sozleri

Anam babam sana feda olsun ya Resulallah (S.a.v.)

Ey Mekke! Güzelliklerinle gizledin, durdun. Doğumunu mu? Bekledin bu kutlu Resulün. Sonsuz Selam, salât, Sana Canım Peygamberim.

“Kim bana bir defa salât getirirse, Allah da ona on salât getirir ve on günahını affeder; on derece yükseltir.” (Nesei, Sehv, 55)

“Yeryüzünde Allah’ın seyyah melekleri vardır. Onlar ümmetimin selâmını (anında) bana ulaştırırlar.” (Nesei, Sehv, 46)

Yaratılmışların en hayırlısı, Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed Sallallahu Aleyhi Vesellem için duygularımızı dile getirdiğimiz şu mübarek günde salât ve selam O’na olsun… Kutlu Doğum Haftanız Mübarek Olsun.

O En İyi Babaydı. O En İyi. O En Vefalıydı. O En Takvalıydı. O En Mütevazıydi. O En Doğruydu. O En Adaletliydi. O En Masumdu. O En Dayanıklıydı. O En Zekiydi. O En Asaletliydi. O En Hatipti. O En Emniyetliydi. O En Teslimiyetliydi. O En Şefkatliydi. O En Cömertti. O Bir Beşerdi Lakin En Hayırlısıydı. O İlkti Ve Sondu. Sallallahu Aleyhi Ve Sellem.

Âlem senle övüldü. Biz seninle hep güldük. 14 asırdır daim sensizliğe sürüldük. Sana salât ve selam gönlümüz senle dolsun. Bizleri sana ümmet yapana hamdler olsun. Güllerin gülistanı gül efendim.

Yalvarışımı kabul eyle! Şefaat mumunu yak Ya Resulullah! Yak ki, aciz kalemimi aradan kaldırarak o muma atılayım. Ömür ırmağımı senin saadet havuzuna akıtayım.  Kutlu Doğum Haftanız Mübarek Olsun.

Gül bahçesine girenler gül olmasa da gül kokarlar, kâinatın en güzel gülünün kokusu üzerinizde olsun. Kutlu Doğum Haftanız Mübarek Olsun.

Âlemlere Rahmet Hz. Muhammed (s.a.v) Ümmetin üstüne titreyen sensin. Müjdeci, uyaran, gel diyen sensin. Kulunu Allah’a sevdiren sensin. Gecemi gündüze çeviren sensin. Ey Hakk’ın şahidi yüzünü göster. Kul şahadetinle tanımak ister. Kutlu Doğum Haftanız Mübarek Olsun.

O’na Uyunuz. O’nu Örnek Alınız Ki O,Sizde Her gün Yeniden Doğsun. Yüreğinizi Verin Ki O’na,Yarın Orada Sizinle Olsun.

Kutlu Doğum Haftası İle İlgili 40 Hadis:

Enes Radıyallahu anh’dan rivayetle Nebi Sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur;

“Nefsimi elinde bulundurana yemin ederim ki, sizden biriniz ben ona babasından, çocuğundan ve bütün insanlardan daha sevimli olmadıkça iman etmiş olamaz.” Buhârî, Sahih, İman, 8; Müslim, Sahih, İman, 69.

Enes b. Malik Radıyallahu anh’dan rivayetle Rasulullah Sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur;

“Kulun kalbi istikamet üzere olmadan, imanı istikamet üzere olamaz, dili istikamet üzere olmadan da kalbi istikamet üzere olamaz. Şerlerinden komşusu emin olmayan kişi cennete giremez.” Ahmed b. Hanbel, Müsned, c.3. s.198; el-Heysemi, Mecmeu’z-Zevâid, c.1. s.53.

Ümmü Habibe Radıyallahu anha’dan rivayetle Rasulullah Sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur;”Ademoğlunun her sözü aleyhinedir, lehine değil. Ancak marufu (hak ve doğru olanı) emretmek, münkeri (yasak ve çirkin olanları) nehyetmek ve Allah Azze ve Celle’yi zikir hariç.” İbn Mace, Sünen, Fiten, 12. H.No; 3974; el-Beyhaki, Şua’bu’l-İman, c.4.s. 246. H.No; 4954.

Ebu Hureyre Radıyallahu anh’dan rivayetle Rasulullah Sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur;

” Bir grup bir mecliste otururlarda sonra Allah Teala’yı zikretmeden ve peygamberine Salavat-ı şerife okumadan ayrılırlarsa o meclis onlara kıyamet gününde ancak bir pişmanlık olur.” El-Hâkim, el-Müstedrek ale’s-Sahiheyn, c.1. s. 668. H.No; 1810.

Ebu Hureyre Radıyallahu anh’dan rivayetle Rasulullah Sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur;

” Ümmetimin içinden bana en şiddetli sevgisi olanlar, benden sonra gelip onlardan biri ehli ve malına karşılık beni görmek arzusunda olan insanlardır.” Müslim, Sahih, Cennet, 4. H.No; 12.

Sufyan b. Abdillah es-Sekafiyy Radıyallahu anh anlatıyor;

“Ya Rasulullah Sallallahu aleyhi ve sellem bana İslam’dan bir söz söyleki ondan senden sonra kimseye sormayayım.” dedim, şöyle buyurdu; “Allah Teaya’ya İman ettim de ve istikamet üzere /dosdoğru ol.” Müslim, Sahih, İman, 12. H.No; 60.

Abdullah b. Amr Radıyallahu anh’dan rivayetle Nebi Sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur;”Küçüklerimize merhamet etmeyen ve büyüklerimizin hakkını tanımayan bizden değildir.” Ebu Davud, Sünen, Edeb, 58. H.No; 4943; el-Hâkim, el-Müstedrek ale’s-Sahiheyn, c1.s.131. H.No; 209.

Abdullah b. Amr b. El-Âs Radıyallahu anhuma’dan rivayetle Rasulullah Sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur;”Merhametli olanlara Rahman rahmet eder. Yerde olanlara merhamet edin ki gökte bulunanlarda sizlere merhamet etsin.” El-Beyhaki, Şua’bu’l-İman, c.7.s.476. H.No; 11048.

EL-Abbas b. Abdulmuttalib Radıyallahu anh Rasulullah Sallallahu aleyhi ve sellem’den şöyle işittiğini söylemiştir;” Allah Teala’ya rab olarak, İslam’a din olarak ve Muhammed’e (Sallallahu aleyhi ve sellem) peygamber olarak razı olan, imanın tadını tadar.” Müslim, Sahih, İman, 11. H.No; 56.

Zeyd b. Erkam Radıyallahu anh’dan rivayetle Rasulullah Sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur;kutlu dogum haftasi ayetler hadisler

” Kim ihlaslı olarak “Lailâhe İllallah Muhammedun Resulullah” derse cennete girer.” “Onun ihlası nedir” diye soruldu; “Kişiyi Allah Teala’nın haramlarınadan korumasıdır” buyurdu.” El-Heysemi, Mecmeu’z-Zevâid, c. 1.s.18; et-Taberani, el-Mu’cemu’l-Evsat, c.2. s.56.H.No; 1235.

Abdullah b. Amr b. El-As Radıyallahu anhuma’dan rivayetle Rasulullah Sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur;

” Sizden biriniz, hevası benim getirdiğime tabi olmadıkça iman etmiş olamaz.” Ed-Deylemi, el-Firdevs bi Me’suri’l-Hitab, c.5. s.153. H.No;7791; ibn Receb, Câmiu’l-Ulumi ve’l-Hikem, c.2. s.393.

Ebu Hureyre Radıyallahu anh’dan rivayetle Rasulullah Sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur;

“Ümmetimin fesada uğradığı bir anda benim bir sünnetime yapışan için şehit sevabı vardır.” El-Heysemi, Mecmeu’z-Zevâid, c.1. s.172.

Kutlu Doğum Haftası İle İlgili Sözler Devamı Sayfa 2’de.

2.25/5 (12)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺