Kurt Totemi-Jiang Rong

Çin’deki Kültür Devrimi Sonucu Moğolistan’ın İç Kısımlarına Giden Çinli Öğrencilerden Chen Zhen’in Öyküsü.

Çinli yazar Jiang Rong’un gerçek adı Lü Jiamin’dir. Çinli yazar Jiang Rong’un Kurt Totemi romanı 2004 yılı basımı ile Çin’de en çok satan kitaplar arasında yer almıştır.

Kurt Totemi Romanı Gerçek Bir Hikayeden Uyarlanmıştır.

Çinli yazar Lü Jiamin, Çin’deki Kültür Devrimi sonucunda İç Moğolistan’a giden öğrencilerden biriydi. İç Moğolistan’ta kaldığı dönemde yaşadıklarını kitap haline getirmek istedi kitap haline getirirken kendisi gibi yazar olan eşi Zhang Kangkang’da yardım aldı.

Lü Jiamin, Kurt Totemi romanı 1997 yılında bitirdi ancak 2003 yılının sonuna doğru yayımlayabildi.

Kurt Totemi Romanı Sinemaya Uyarlandı.Kurt Totemi Jiang Rong

Lü Jiamin’in Kurt Totemi kitabı İngilizce olarak Wolf Totem adı ile 2015 yılında sinemaya uyarlandı. Wolf Totem yani Kurt Totemi filminin yönetmenliği Fransız yönetmen Jean-Jacques Annaud, Le dernier loup adı ile 2015 yılında sinemaya uyarladı. Kurt Totemi filminde Chen Zhen karakterini Shaofeng Feng canlandırmıştır.

Jiang Rong’un Kurt Totemi romanı 2013 yılında Doğan Kitap tarafından ülkemizde yayımlandı. Doğan Kitap etiketi ile çıkan Jiang Rong’un Kurt Totemi romanının Türkçe çevrisini Avi Pardo yapmıştır. Avi Pardo’nun Türkçe çevirisini yaptığı Jiang Rong’un Kurt Totemi kitabı 458 sayfadan oluşmaktadır.

Çin’de satış rekorları kıran roman sonunda Türkçede.

Sabrın yoksa kurt değilsin, avcı değilsin, Cengiz Han değilsin. Sürekli Kurtları ve Cengiz Han’ı anlamak istediğinden söz ediyorsun. Öyleyse kımıldama ve sabırlı ol.

Çin Kültür Devrimi’nin tüm hızıyla sürdüğü 1960’lı yılların sonlarında ‘’halktan öğrenmesi’’ için İç Moğolistan’daki göçmen Moğolların arasına gönderilen Çinli öğrencilerden biri olan Chen Zhen’in öyküsü, uçsuz bucaksız bozkırı paylaştığı diğer tüm canlılarla iç içe geçiyor Kurt Totemi’nde. Başta kurtlar olmak üzere, atların, ceylanların, köpeklerin, koyunların ve kuğuların, doğayla uyum içinde yaşayan bu halk üzerindeki yaşamsal etkisini fark eden Chen, Moğol kültürünü ve kurtlara odaklanan inanç sistemini yakından tanır.

Bozkırın yaşam döngüsünde vazgeçilmez bir yere sahip olan kurtlar, özgürlüklerine düşkünlükleri, boyun eğmezlikleri, zekâları, tek tek varoluşları ve toplu hareket etme yetenekleriyle insanlar için örnek oluşturmaktadırlar.

Tarım kültüründen gelen bir Han Çinlisi olan genç öğrenci, sanayileşme adımları atan ülkesi ile yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan doğal ve kültürel zenginlik arasındaki çelişkiyi tüm şiddetiyle yaşar.

İninden çaldığı bir kurt yavrusu ise Chen’i büyük bir trajediyle karşı karşıya bırakacaktır.

Jiang Rong’un Kurt Totemi kitabından alıntılar:

Koyun gibisin. Kurt korkusu Çinli kemiklerine işlemiş. Halkının bugüne dek bu topraklarda tek zafer kazanamamış olmasının tek açıklaması bu.

Kurulu toplamışlardı muhtemelen. Alfa erkek, yamacın öte yanında bulunan bir at sürüsüne karşı gerçekleştirecekleri saldırının görev dağılımını yapıyordu. Kürklerinin parlamasının aç olmadıkları anlamına geldiğini bilseydin ne kadar talihli olduğunu idrak edebilirdin.

Kurtlar tüfeklerden, kement sırıklarından ve madeni şeylerden korkarlar.

Chen Zhen aniden, bir çobandan bekleneceği üzere, tehlike anında Moğol tanrısı Tengri’ye yakardı: ” Yüce ve güçlü tanrı Tengri, bana elini uzat.”

Avcılığın birinci kuralı sabırlı olmayı bilmektir.

Bar Moğolca ”kaplan” demekti ve Bilge’nin kurt köpeği kampın en iri, en vahşi köpeğiydi.

3.88/5 (8)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.