Külkedisi-Charles Perrault

Türkçeye Külkedisi olarak geçen hikaye; Fransızcada Cendrillon, İngilizcede Cinderella, Almancada Aschenbrödel ya da Aschenputtel, Rusçada ise Золушка, Zoluşka olarak bilinmektedir.

Bilinen en en eski Külkedisi hikayesi ise 9. yüzyıldan kalma bir Çin masalı olarak bilinmektedir.

Avrupa halk masalının en önemli yapıtlarından olan Külkedisi öyküsü dünya çapında sayısız biçimde ele alınmış ve özellikle Avrupa’da 500’den fazla değişik biçimde anlatılmaktadır.

Külkedisi hikayesini birçok yazar eserlerinde konu edinmiştir. Bunların en önemlileri ise İtalyan yazar Giambattista Basile’nin 1634 yılında yayınlanan eseri, Grimm Kardeşler olarak bilinen Alman masal yazarları Jacob Grimm ve Wilhelm Grimm’in 1812 yılında yayımlanan Grimmi’nin Peri Masalı eseri ve Fransız yazar Charles Perrault 1697 yayınlanan eseridir.

Fransız yazar Charles Perrault‘un Contes de ma mère l’oye adlı kitabında yer alan Cendrillon Avrupa Edebiyatı’nda en tanınmış Külkedisi hikayesidir.

Külkedisi Hikayesinin Konusu: Külkedisi masalında şöyledir;  Bir zamanlar güzeller güzeli bir kız varmış. Annesi ölünce babası yeniden evlenmiş. Kıskanç üvey anne ve üvey kız kardeşleri tarafından hor görülen genç ve güzel bir kız olan Sinderella yani Külkedisi’nin hikayesi anlatılır. Üvey kız kardeşleri ellerini küllere doğru tutup ısınmaya çalışmasından dolayı ona Külkedisi demişlerdir. Bir gün Prens evleneceği kızı seçmek için bir balo düzenlemek ister. Bütün genç kızlar Prens ile evlenmek için bu baloya gitmek için heveslenirler. Külkedisi de gitmek ister fakat ne gidecek elbisesi ne de onu götürecek kimse vardır. Üvey kız kardeşleri baloya Külkedisi’ni götürmezler. Hikayenin devamında ise Külkedisi, bir perinin yardımı sonucu baloya katılır. Baloya katılması ile Prens, Külkedisi Sinderella’yı görür görmez aşık olur.

Charles Perrault‘un Külkedisi kitabı Türkiye’de birçok farklı yayınevi tarafından yayımlanmıştır. Biz bu yazımızda bunlardan birkaçına değineceğiz.

Charles Perrault‘un Türkiye’de 2015 yılında Arkadaş Yayınları’dan çıkan Külkedisi kitabı 64 sayfadan oluşmaktadır.

Charles Perrault‘un Arkadaş Yayınları tarafından yayımlanan Külkedisi kitabından alıntılar:

Charles Perrault’un en bilinen eserlerinden biri olan Külkedisi’nde; üvey annesi ve kardeşlerinin çok kötü davrandığı kızın hayatının bir perinin yardımıyla nasıl değiştiği anlatılır.

Kraliyet balosuna giden Külkedisi, orada prens ile tanışır. Saat gece yarısını gösterdiğinde balodan ayrılmak zorunda kalan kız, kaçarken ayakkabısının tekini düşürür. Prens cam ayakkabının izini sürecektir, ta ki gerçek sahibini bulana kadar…

Charles Perrault‘un Türkiye’de 2050 yılında Tahsin Yücel çevirisi ile İmge Kitabevi Yayınları’ndan çıkan Külkedisi kitabı 142 sayfadan oluşmaktadır.

Charles Perrault‘un İmge Kitabevi Yayınları tarafından yayımlanan Külkedisi kitabından alıntılar:Kulkedisi Charles Perrault

Charles Perrault XVII. yüzyıl Fransız yazınının önde gelen düşünür ve ozanlarından biridir. Ama çoğu çağdaşları eski Yunan ve Latin yazarlarının hiçbir zaman aşılamayacağını söyleyip onlar gibi yazmaya çalışırken, Perrault her alanda olduğu gibi yazın alanında da insanlığın ilerlediğini savunur. Bu arada, 1697 yılında, çok sevdiği çocuklara elinizdeki kitapta yer alan masalları yazar. O gün bugün, bu masallar tüm dünya çocuklarının en sevdiği masallar arasında yer alır. yalnız çocukların mı? Külkedisi, Mavi Sakal, Parmak Çocuk, Ormanda Uyuyan Güzel, Kırmızı Başlıklı Kız ve tüm ötekiler birbirinden ilginç kişileri, olayları ve benzersiz anlatımlarıyla büyüklerin de bir kez okuduktan sonra bir daha unutamadıkları masallardır. Tahsin Yücel

3.5/5 (4)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.