Küçük Ağaç’ın Eğitimi-Forrest Carter

Eğitimcilerin, Anne Babaların Kesinlikle Okuması Gereken Bir Kitap; Küçük Ağaç’ın Eğitimi

Özgün adı The Education Of Little Tree olan Küçük Ağaç’ın Eğitimi romanı; Kızılderili soykırımının anlatan İngilizce Watch for Me on the Mountain adındaki Dağlardan Sorun Beni kitabı ile tanınan Amerika Birleşik Devletleri’nden yaşamış, Kızılderili yazar Asa Earl Carter‘in ya da kitaplarında kullandığı isim ile Forrest Carter’in eğitici kitabıdır.

Forrest Carter’in Küçük Ağaç’ın Eğitimi romanı birçok farklı dile çevrilmiştir. Asa Earl Carter ya da bilinen adı ile Forrest Carter, başkaldırı romanı olarak bilinen Dağlardan Sorun Beni kitabından daha çok Küçük Ağaç’ın Eğitimi kitabı ile tanınmıştır.

Küçük Ağaç’ın Eğitimi Sinemaya Uyarlandı.

Forrest Carter’in özgün adı The Education of Little Tree olan Küçük Ağaç’ın Eğitimi 1977 yılında aynı adla Küçük Ağaç’ın Eğitimi olarak sinemaya uyarlanmıştır.

Küçük Ağaç’ın Eğitimi Filminin Konusu: Forrest Carter’in en çok satan romanından filmde uyarlanmıştır. Küçük Ağaç anne ve babasını yitirdikten sonra büyükbaba ve büyükanne tarafından eğitilir. 1930’ların Tennessee Smoky Dağlarındaki sekiz yaşındaki bir erkek çocuğunun maceralarını anlatılmaktadır.

Küçük Ağaç’ın Eğitimi filminde; James Cromwell, Tantoo Cardinal, Joseph Ashton, Mika Boorem, Christopher Heyerdahl, Christopher Fennell, Graham Greene, Mark Jeffrey Miller, Gordon Masten, Howard Rosenstein rol almıştır.

Forrest Carter’in Küçük Ağaç’ın Eğitimi romanı Türkiye’de Say Yayınları tarafından 2012 yılında yayımlanmıştır.

Say Yayınları’ndan çıkan Forrest Carter’in Küçük Ağaç’ın Eğitimi kitabının Türkçe çevirisini Şen Süer Kaya yapmıştır.

Şen Süer Kaya’nın Türkçe çevirisini yaptığı Forrest Carter’in Küçük Ağaç’ın Eğitimi kitabı 280 sayfadan oluşmaktadır.

Egemenlik ve güç tutkusu peşinde koşan Beyaz Adam’ın acımasızca yok ettiği Çerokilere ithaf edilen bu kitap, insanı umursayan, acılarını paylaşan, yaşamın bütünselliğini savunan bir kültürün mesajı… Evrensel dostluk ve barışın hikâyesi… İnsani duyarlılığın görkemli direnişi… Yüzeysel ve mekanik ilişkilerin hâkim olduğu günümüzde, yitirilen değerlere saygı duruşunda bulunma denemesi…

Heidi, Küçük Prens, Şeker Portakalı ve Martı’daki samimiyeti, dürüstlüğü özleyenler; coşmak, sevmek, özgür olmak, hüzünlenmek, doya doya ağlamak isteyenler için…

En çok da kitle iletişim araçlarının kölesi olanlar, yaratıcılığı körelten eğitimi sorgulamak isteyenler için.

Forrest Carter’in Küçük Ağaç’ın Eğitimi kitabından alıntılar:

Küçük Ağaç’ın ben olduğumu biliyordum ve onların beni sevip istemelerinden dolayı mutluydum. Böylece uyudum ve ağlamadım.

Bir erkek sabahları kendi kendine kalkar.

İyi bir şeyle karşılaştığın zaman, yapman gereken ilk şey bulabildiğin insanla onu paylaşmaktır; bu şekilde iyilik öyle bir yayılır ki nereye gittiğini bilemezsiniz.

Onlara göre sevgi ve anlayış aynı şeydi. Büyükanne, anlamadığı bir şeyi sevemeyeceğini söyledi. İnsanları ve Tanrı’yı anlamazsan ne insanları ne Tanrı’yı sevebilirdin.

Geçmişi bilmezsen bir geleceğin olmaz çünkü. Halkının bir zamanlar nerede olduğunu bilmezsen, nereye gittiğini de bilemezsin.

Artık onun geldiğini hissettiler.

Orman ve koru rüzgârı,

Dağ Baba şarkısıyla ona ‘hoşgeldin’ diyor.

Küçük Ağaçtan korkmuyorlar.

Onun çok duygulu olduğunu biliyorlar.

Ve şarkı söylüyorlar: ‘Küçük Ağaç yalnız değil’

Küçük aptal Laynah bile,

Çağıldayan, konuşan sularıyla,

Dağların arasında dans ediyor neşeyle,

Oh şarkımı dinle

Bize gelen kardeşim hakkında,

Küçük Ağaç bizim kardeşimizdir.

Ve Küçük Ağaç buradadır.kucuk agacin egitimi forrest carter

Awiusdı, küçük geyik

Ve Minelee, dağtavuğu

Kagu, karga bile şarkıya katılıyor:

‘Küçük Ağaç yüreklidir.

Ve onun gücü inceliğindendir.

Ve Küçük Ağaç asla yalnız kalmayacak.

2.18/5 (11)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺