Kökler-Alex Haley

Kunta Kinte’nin Hayatı, Alex Haley’in Kitapları, Roots Kökler Kitabını Oku, Alex Haley’in Roots Kökler Kitabının Konusu, Alex Haley’in Roots Kökler Kitabının Özeti, Alex Haley’in Roots Kökler Kitabı Kaç Yılında Yayımlanmıştır, Alex Haley’in Roots Kökler Kitabı Kaç Sayfadır, Roots Kökler Dizisinin Oyuncuları Karakterleri, Alex Haley’in Roots Kökler Kitabını Hakkında.

Alex Haley’in Kökler romanı 1976 yılında yayınlandı. Alex Haley’in dünyaca ünlü Roots yani Kökler kitabı kısa bir sürede 1,5 milyon satış yaptı ve bu arada birçok ödül kazandı. Alex Haley’in dünyaca ünlü Roots Kökler kitabı dünyada 37 dile çevrilmiştir.

Alex Haley’in Kökler romanının orijinali 704 sayfadan oluşmaktadır. Türkiye’de 1979 yılında Altın Kitaplar tarafından yayımlanan ve Türkçe çevirisini Ali Seden ile Nülgün Himmetoğlu’nun yaptığı Alex Haley’in Roots Kökler kitabı 495 sayfadır.roots kokler dizisi izle

Alex Haley bu kitapla Pulitzer ödülünü almış ve aynı zamanda yılın adamı da seçilmiştir.

Alex Haley’in orijinal adı Roots olan Kökler kitabı 1976 yılında yayımlanmıştır. Haley’in orijinal adı Roots olan Kökler kitabı yayınlandığı dönemde geniş yankı bulmuştur. Ayrıca Roots yani Kökler kitabı aynı adla 1977 yılında televizyon dizisi olarak da yayınlamıştır.

Roots Kökler Dizisinin Oyuncuları: LeVar Burton, Olivia Cole, Robert Reed, John Amos, Madge Sinclair, Ben Vereen, Louis Gossett Jr., Vic Morrow, Lynda Day George, Leslie Uggams, Carolyn Jones, Sandy Duncan, Chuck Connors, Edward Asner, Ji-Tu Cumbuka, Ralph Waite

Roots Kökler dizisinde; Kunta Kinte karakterini LeVar Burton, Mathilda karakterini Olivia Cole, Dr. William Reynolds karakterini Robert Reed, Bell Reynolds karakterini Madge Sinclair, George Moore karakterini Ben Vereen, Fiddler karakterini Louis Gossett Jr., Ames karakterini Vic Morrow, Bayan Reynolds karakterini Lynda Day George, Kizzy Reynolds karakterini Leslie Uggams canlandırmıştır.

Yağız bir delikanlı olan Kunta Kinte’nin hikayesi anlatılıyor. Davul yapmak için uygun kütük arayan Kunta Kinte, köle peşinde koşan Amerikalı avcılar tarafından yakalanıyor ve Amerika’ya götürülüyor. Burada açık artırmada çiftlik sahibi bir adama satılıyor. Efendisinin kendisine verdiği yeni isim Toby ile çiftlik yaşamına atılıyor. Kunta ise daima özgür olarak yaşama planları yapıyor. Kaçış denemeleri yapıyor fakat yakalanıyor. Son kaçış denemesinde köle avcıları tarafından ayağını kesilmesiyle kaçış denemelerini artık sonlandırıyor. Çiftliğin aşçısı Bell ile yakınlaşıyorlar ve evleniyorlar. Kizzy adında bir kız çocukları oluyor. Ve Kunta Kinte’nin soyundan gelen birkaç jenerasyonunun başından geçen olaylar acısıyla, tatlısıyla bizlere aktarılıyor…

Alex Haley’in dünyaca ünlü kitabı Roots Türkçe anlamı ile Kökler kitabından ve kitaptan aynı adlan uyarlanan Roots yani Kökler dizisinde adı geçen Kunta Kinte kimdir kısaca tanıyalım.

Kunta Kinte, 1750 yılında Gambia’da doğdu. Kunta Kinte, 1767 yılında Maryland Annapolis’e getirilen 98 köleden biri. Kinte ailesinin, Mandingalar içerisinde önemli bir yeri var. Afrika’nın Gambia ülkesinden getirilen Mandingalar, iri yapılı oldukları için köle olarak kullanılmışlar. Kunta Kinte, Müslüman bir kabileden gelen birisidir.

Alex Haley’in orijinal adı Roots olan Kökler kitabından alıntılar:

Siyahların Amerika katısındaki tarihlerinde Kuzey-Güney Savaşından sonra en büyük olay kuşkusuz İslamiyet’tir. İnsan yerine konulmayan siyahlar günün birinde hızla ve kitleler halinde ana dinleri İslamiyet’i seçtiler. Siyahlar için İslamiyet yalnızca soyut bir din değil, kendilerine bilinçli bir biçimde unutturulan tarihlerine, dillerine, kültürlerine, kısaca köklerine yeniden dönüştü. Malcolm X bu akımın en önde gelen ve en radikal önderlerinden biridir.

Başlangıçta, ilk zenci Müslüman hareketinin öncüsü Elijah Muhammed’in bağlısı olarak ırkçı düşünceler taşıyorken, Hacc dolayısıyla İslam dünyasına yaptığı bir gezi onu bu düşüncelerden döndürdü. Artık kendisini İslam’ın sömürgecilik ve ırkçılık karşıtı evrensel mesajını tüm dünyaya iletmeye adamıştı. roots kokler Alex HaleyBu amacını kitleler çapında gerçekleştirmeye çalıştığı toplantılarından birinde suikasta uğrayıp, 25 Şubat 1965’de öldürüldü.

Ülkemizde ‘Kökler’ adlı TV dizisi ve romanıyla tanınan Alex Haley, bu en büyük çalışmasıyla Malcolm X’in hayat hikayesini bizzat kahramanının dilinden bize anlatmaktadır

4.1/5 (328)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺