Koca Sevimli Dev-Roald Dahl

Koca Sevimli Dev Romanının Yazarı Kimdir, Roald Dahl’ın Koca Sevimli Dev Hikayesi Sinema Filmi Oluyor, Roald Dahl’ın Koca Sevimli Dev Kitabının Konusu, Roald Dahl’ın Koca Sevimli Dev Kitabının Özeti, Roald Dahl’ın Koca Sevimli Dev Romanının Konusu Özeti, Roald Dahl’ın Koca Sevimli Dev Kitabının Kahramanları, Roald Dahl’ın Koca Sevimli Dev Kitabı Kaç Sayfa, Roald Dahl’ın Koca Sevimli Dev Kitabından Alıntılar, Roald Dahl’ın Koca Sevimli Dev Kitabından Sözler, Roald Dahl’ın Koca Sevimli Dev Kitabı Hakkında.

Roald Dahl‘ın Gremlinler, Matilda, Cadılar, George’un Harika İlacı, Dünya Şampiyonu Danny, Charlie’nin Çikolata Fabrikası hikayeleri filme uyarlanmıştır.

Charlie’nin Çikolata Fabrikası filminde dünyaca ünlü aktör Johnny Depp rol almıştır.

Roald Dahl‘ın bu romanlarından sonra şimdi de The Big Friendly Giant kısaca The BFG olan Koca Sevimli Dev romanı Amerikalı yönetmen Steven Spielberg’in yönetmenliğinde 2016 yılında sinemaya uyarlanacaktır.

Roald Dahl‘ın kitaplarında, romanlarından ve Koca Sevimli Dev hikaye kitabı hakkında verdiğimiz bilgilerden sonra şimdi Roald Dahl‘ın Koca Sevimli Dev romanına geçebiliriz.

Roald Dahl‘ın özgün adı The Big Friendly Giant kısaca The BFG olan Koca Sevimli Dev romanı ilk defa 1982 yılında yayımlanmıştır. Koca Sevimli Dev çocuk hikaye kitabının resimlendirmesini İngilizce ressam Quentin Blake yapmıştır.

Roald Dahl‘ın Türkiye’de Can Çocuk Yayınları tarafından yayımlanan Koca Sevimli Dev adlı çocuk romanı 252 sayfa olup Türkçe çevirisini ise Celal Üster yapmıştır.

Bir dev, bu denli yardımsever ve iyi yürekli olabilir miydi? Her gece, cümle âlem uyurken, koca korkunç devler leziz, nefis insancıkları bir lokmada yutarlar. Onları durdurabilecek tek bir dev vardır: Koca Sevimli Dev. Koca Sevimli Dev, dünyanın en iyi yürekli devidir. Cebinde gezdirdiği arkadaşı Sophie’yle birlikte, dünyayı Kana susamış ve Teklokmadayutan gibi kötü yürekli devlerden kurtarmaya kalkışır…

Roald Dahl‘ın Koca Sevimli Dev romanından alıntılar:

Roald Dahl’la ilgili bilinmesi gereken güzel öykülerinden başka şeyler de var… Bu kitap için yazara ödenen telif ücretinin %10’unun Roald Dahl yardım kurumlarının çalışmalarına katkı için harcandığını biliyor muydunuz?

Roald Dahl Vakfı, Birleşik Krallık çapında epilepsi, kan bozuklukları ve sonradan olma beyin hasarlarından mustarip çocukların bakımından sorumlu uzman pediyatrik Roald Dahl hemşirelerine destek oluyor. Ayrıca beyin özrü, kan bozuklukları, okuma-yazma sorunları olan gençlere ve çocuklara –bu sorunlar Roald Dahl için hayatı boyunca önemli olmuştu–, Birleşik Krallık hastaneleri ve hayır kurumlarının yanı sıra bizzat bu çocuklara ve ailelerine yaptığı bağışlar yoluyla fiili yardımlarda bulunuyor. Londra’nın hemen dışındaki Great Missenden’de kurulan Roald Dahl Müzesi ve Öykü Merkezi, bir zamanlar Roald Dahl’ın yaşadığı ve kitaplarını yazdığı Buckinghamshire Köyü’ndedir. Müzenin merkezinde, çocuklarda okuma-yazma sevgisi oluşturmak maksadıyla kurulmuş, Roald Dahl’ın yazdığı mektup ve müsveddelerden oluşan benzersiz bir arşiv bulunur. Müze iki adet keyifli biyografik serginin yanı sıra interaktif bir Öykü Merkezi’ne de ev sahipliği yapar. Bu müze, ailelerin ve öğretmenlerle öğrencilerinin, okuma-yazmanın ve yaratıcılığın heyecanlı dünyasını keşfedeceği özel bir yerdir.

Sophie’yi bir türlü uyku tutmuyordu.Koca Sevimli Dev Roald Dahl

Perdenin aralığından içeriye vuran parlak ay ışığı tam Sophie’nin yastığına düşüyordu.

Perdenin ardındaki pencere ardına kadar açıktı, ama dışarısı da suskunluğa bürünmüştü. Ne kaldırımda bir yürüyen, ne de sokaktan geçen bir araba. Ne bir ses, ne bir nefes. Sophie böyle bir sessizliğe hayatında ilk kez tanık oluyordu.

İnsana benzemiyordu. Hayır, insan olamazdı. Boyu en uzun boylu insandan bile dört kat kadar uzundu.

3.85/5 (39)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.