Kitaplardan Korkan Çocuk-Susanna Tamaro

Dünyaca Ünlü İtalyan Kadın Yazar Susanna Tamaro‘nun Çocuk Kitabı; Kitaplardan Korkan Çocuk

Bir çocuğun hayal dünyasını anlatan, arkadaşlık üzerine, kitap sevgisi üzerine bir kitap.

Kitaplardan Korkan Çocuk kitabı özgün adı Papirofobia olan eser Susanna Tamaro‘nun çocuk edebiyatına kazandırdığı bir eserdir.

Susanna Tamaro tarafından yazılmış olan Kitaplardan Korkan Çocuk kitabını okurken kitap okumayı anlatan, okumayı sevmeyenlere kitapları sevdiren, kitap sevgisini aşılayan güzel bir eser.

Kitaplardan Korkan Çocuk kitabı kitap okuma alışkanlığını kazandırmak için tavsiye edilecek bir kitap.

Susanna Tamaro‘nun Kitaplardan Korkan Çocuk kitabı çocuklara hediye edilecek bir kitap.

Çocuğa kitap okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? diye düşünüyorsanız bu kitap tam size göre. Çocuklara okuma alışkanlığı kazandırmak için çok yararlı olacak bir kitap. Hem de kitabın sayfa sayısına bakılınca sayfa sayısı çok değil, resimli kitap olması nedeni ile de okunması, hediye edilmesi, okutulması gereken bir kitap.

Öğrenciler, çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandıran kitaplar arayanlara Susanna Tamaro‘nun Kitaplardan Korkan Çocuk kitabını tavsiye edebilirsiniz.

Türkiye’de Can Yayınları tarafından yayımlanan Susanna Tamaro’nun Kitaplardan Korkan Çocuk kitabının sayfa sayısı 44 sayfadan oluşmaktadır.

Susanna Tamaro‘nun Kitaplardan Korkan Çocuk kitabının Türkçe çevirisini Eren Cendey yapmıştır.

Can Yayınları’ndan çıkan Susanna Tamaro‘nun Kitaplardan Korkan Çocuk kitabında yer alan çizimler Mustafa Delioğlu’na aittir.

Yüreğinin Götürdüğü Yere Git adlı kitabıyla ülkemizde çok sevilen Susanna Tamaro, çocuklar için de kitaplar yazdı. Kitaplardan Korkan Çocuk, onun en sevilen çocuk kitabı. Küçük Leopold, daha sekiz yaşındadır, gerçekten de kitaplardan çok korkmaktadır. Her yıl olduğu gibi sekizinci doğum gününde de, annesiyle babasının getirdikleri armağan paketini heyecanla açar, ne yazık ki, o çok sevdiği, sahip olmak için can attığı bir çift koşu ayakkabısı yerine parlak kaplı iki kitapla burun buruna gelir. Hıçkırarak ağlamaya başlar. Kitapları öfkeyle yere fırlatır, gider odasına kapanır. Annenin babanın üzüntüsü büyüktür. Leopold de kendince haklıdır. Çünkü hangi kitabı açsa kara kara harfler, kara kara lekeler havalarda uçuşmakta, çocuğun başı dönmektedir. Oğullarının bu kitap korkusu hastalığını yenmek için annesi babası çareler ararlar, onu doktora götürürler, cezalandırma yoluna başvururlar. Sonunda Leopold, çareyi evden kaçmakta bulur. Kitap okumayı seven çocuklar ona kızmasınlar. Çünkü Leopold de haklı. Ama zaten bu kitabın büyüleyici yanı, onun evden kaçmasıyla başlıyor.

Susanna Tamaro‘nun Kitaplardan Korkan Çocuk kitabından alıntılar.

O sabah evden çıkarken Leopoldo bir daha geri gelmeyeceğini biliyordu. Bir önceki gün onun doğum günüydü; sekizinci doğum günü ve gerçekten pek hüzünlü bir gün olmuştu. Armağan olarak, uzun süredir arzu ettiği bir şeyi; bir çift koşu ayakkabısını istemişti. Kentte yaşasa bile kokmaya bayılıyordu. Koşarken havanın yüzüne çarptığını hissediyor, bu onu neşelendiriyordu. Ne yazık ki koşmak için eline pek fırsat geçmiyordu; hatta okuldaki beden eğitimi dersi dışında buna hiç mi hiç olanak bulamıyordu. Aslında o, kırlarda ya da deniz kıyısında koşabilmeyi isterdi. Pek çok sınıf arkadaşı hafta sonları anne babasıyla kırlara gidiyordu, ama o hiç gitmemişti. Annesi de babası da kent dışına çıkmayı sevmiyorlardı. Annesi farelerden ve örümceklerden korkardı, babası da öyle tembeldi ki bütün boş zamanlarını evde kitap okuyarak geçirmeyi yeğliyordu

Paketin kağıdını içinde patlamaya hazır bir bomba varmışçasına yavaş yavaş yırtmış isteksizce açmıştı. Sonunda bir çift koşu ayakkabısı yerine parlak kaplı iki kitapla burun buruna gelince artık buna hiç dayanamamış, öfkeyle hıçkıra hıçkıra ağlamaya başlamıştı.

susanna-tamaro-kitaplardan-korkan-cocuk-okuAnnesiyle babasının yüzünde de büyük bir hayal kırıklığı belirmişti. ”Tatlım,” demişti annesi, ”şimdi ağlama, okuduktan sonra ağlarsın.” Babası ise, ”Baksana,” diyordu, ”güzel, renkli resimler de var burada.”

Doğduğundan bu yana doğum günlerinde kitaptan başka bir armağan almamıştı Önce yumuşak, bez kitaplar, sonra büyük resimli, az yazılı kitaplar, sonra da çok yazılı az resimli kitaplar gelmişti. Yattığı yerden gözlerini yukarıya kaldırdığında, Leopoldo kitaplarla dolu raflardan başka bir şey göremiyordu. Bu kitaplardan hiçbirini o istememişti.

Kitap korkusu bu. Gene kitaplardan korkan bir hasta çıktı karşıma!

0.72/5 (18)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺