Kitap Hırsızı-Markus Zusak

Avustralyalı yazar Markus Zusak’ın 230 Hafta Boyunca New York Times En Çok Satanlar Listesinde Yer Almış Dünyaca Ünlü Romanı; Kitap Hırsızı

Özgün adı The Book Thief olan Kitap Hırsızı romanı ilk defa özgün dilinde 2005 yılında yayımlanmıştır. İngilizce olarak yayımlanan Markus Zusak’ın The Book Thief romanı 584 sayfadan oluşmaktadır.

Kitap Hırsızı romanı Avustralyalı yazar Markus Zusak’ın en çok bilinen romanlarından biridir.

Kitap Hırsızı romanı aynı adla Kitap Hırsızı ismi ile 2013 yılında sinemaya uyarlanmıştır.

Markus Zusak’ın Kitap Hırsızı Romanının Konusu: İkinci Dünya Savaşı döneminde Nazi Almanya’sından geçen ve üvey anne ve baba ile birlikte yaşayan kitap okuma çok seven genç kızın hikayesi anlatılmaktadır.

Martı Yayınları tarafından 2014 yılında yayımlanan Markus Zusak’ın Kitap Hırsızı kitabının Türkçe çevirisini Selim Yeniçeri yapmıştır.

Selim Yeniçeri tarafından Türkçe çevirisi yapılan  Markus Zusak’ın Kitap Hırsızı romanı 574 sayfadan oluşmaktadır.

Markus Zusak’ın Kitap Hırsızı Kitap Yorumları:

Yılın en çok beklenen kitabı. Olağanüstü… Gerçekten muhteşem! Publishers Weekly

Merak uyandıran, hayat dolu ve son derece ustalıkla yazılmış, nefes kesen bir roman; aynı zamanda harikulade ve sürükleyici. The GuardianKitap Hirsizi Markus Zusak

Ödüllü yazar Markus Zusak’ın akıllara kazınacak kadar etkileyici ve şiirsel bir dille yazdığı bu roman, okuyucuya sunulan benzersiz bir hediye gibi… Hayatınızı böylesine derinden etkileyen başka bir kitaba daha rastlamamışsınızdır. Muhteşem! GoodReads

Bu unutulmaz hikâye kalbinizi çalacak! The New York Times

Güzel, felsefi bir yanı da bulunan sürükleyici bir roman… Herkes okumalı! Kirkus Reviews

Markus Zusak, zorlu bir konuyu ustalıkla anlatarak gerçek bir başarı yakalamış. Olağanüstü… Tek kelimeyle harika bir kitap. The Wall Street Journal

Markus Zusak’ın Kitap Hırsızı kitabından alıntılar:

ÖLÜM VE ÇİKOLATA
Önce renkler.
Sonra insanlar.
Ben genellikle böyle görürüm.
Ya da en azından böyle görmeye çalışırım.

İŞTE KÜÇÜK BİR GERÇEK
Öleceksiniz.

KÜÇÜK BİR TEORİ
İnsanlar bir günün renklerini sadece başlangıcında ve bitişinde izler, ama bence bir günün her birinin farklı anlarla geçip giden çok çeşitli tonlar barındırdığı gayet açık. Tek bir saat içinde binlerce farklı renk olabilir. Bulutumsu maviler, mat sarılar. Çamurlu karanlıklar. Ben kendi işimde onlara özellikle dikkat ederim.

Kitap hırsızını üç kez gördüm.

Dinamik tren bekçisi ikili, anne, kız ve küçük erkek cesedin durduğu yere geri döndüler. O gün nefesimin güçlü olduğunu hatırlıyorum. Yanımdan geçerlerken bekçilerin beni fark etmemelerine şaşırmıştım. Dünya şimdi bütün o karın ağırlığı altında sarkıyordu.

Çoğu kimse bütün itirazlarıma rağmen bana inanmamakta inat etse de, bu konuyla ilgili dürüst ve neşeli davranmaya çalışıyorum. Bana güvenin lütfen. Gerçekten neşeli olabilirim. Dost canlısı olabilirim. Uyumlu olabilirim. Şefkatli olabilirim. Ama benden nazik olmamı istemeyin. Nezaketin benimle bir ilgisi yok.

Hayatını kurtaran kelimelere umutsuzca tutunmuştu.

Nedeni her ne olursa olsun, o kitabı okuma açlığı on yaşındaki bir çocuğun hissedebileceği kadar yoğundu.

Suçlu olabiliriz ama tamamen ahlaksız değiliz.

Çalmak, sapkınca bir açıdan, kitabı hak etmek demekti.

Ölüm beni aldığında yumruğumu yüzünde hissedecek.

Ona aynı şeyin nasıl hem o kadar çirkin hem de o kadar görkemli, kelimelerin nasıl hem o kadar lanetleyici hem de o kadar zekice olabildiğini sormak istedim.

Beni mutlu etmeyin. Lütfen beni umutlandırıp bütün bunlardan iyi bir şeyler çıkabileceğini düşündürmeyin. Çürüklerime bakın. Şu sıyrıklara bakın. İçimdeki sıyrıkları görüyor musunuz? Gözlerinizin önünde büyüdüklerini, içimi aşındırdıklarını görüyor musunuz? Artık hiçbir şey için umut istemiyorum. Max’in hayatta ve güvende olması için dua etmek istemiyorum. Ya da Alex Steiner’in… Çünkü dünya onları hak etmiyor.

Hayal edemiyorsanız, huzursuz edici sessizliği düşünün. Umutsuzluğun içinde süzülen parçaları ve zerreleri hayal edin. Ve bir trende boğulduğunuzu…

Biri kitap hırsızıydı. Diğeri gökyüzünü çalmıştı.

Sevdiğini kaybeden tek kişinin kendiniz olduğunu mu sanıyorsunuz?

Son kez gözlerine bakmamıştı. Sadece gitmişti.

İyi bir dayak, yaş farkını aşar.

Diğer tarafta, sıcağın ötesinde, kahverengi üniformaların ve gamalı haçların tokalaştığını görmek mümkündü. İnsanları görmüyordunuz. Görünen sadece üniformalar ve sembollerdir.

Yüze atılan bir kartopu, uzun ömürlü bir arkadaşlık için kesinlikle mükemmel bir başlangıçtır.

Max haberi duyduğunda, vücudunun hatalarla dolu bir kâğıt gibi buruşturulduğunu hissetti. Çöp gibi.

Bilmesi, kabul etmek zorunda olduğu anlamına gelmiyordu.

Rosa hafifçe ileri geri sallanıyordu. ”Liesel” diye fısıldadı, ”buraya gel”. Kıza arkadan sımsıkı sarıldı. Bir şarkı söylüyordu ama sesi o kadar kısık çıkıyordu ki Liesel anlamıyordu. Melodiler nefesinde doğuyor, dudaklarında ölüyordu. Hans yanlarında sessizce ve kıpırdamadan oturuyordu. Bir ara sıcak elini Liesel’in serin başına koydu. ‘’Yaşayacaksın’’ diyordu o el ve haklıydı.

Her şey yolundaydı. Ama aynı zamanda korkunçtu.

Kelimelerden hem nefret ettim hem de onları sevdim ve umarım onları doğru yazmışımdır.

Nedendir bilinmez, ölen insanlar cevaplarını bildikleri sorular sorarlar. Belki de ölümleri böyle başlıyor.

Bazı insanlar çok güzeldir. Görünüşleri ile değil, söyledikleri ile değil. Olduklarıyla.Kitap Hirsizi resimli sozleri Markus Zusak

İnsan, mutluluğu çalabilir miydi? Yoksa bu da aşağılık bir içsel insan hilesi miydi?

Caddenin her yerinde insanlar vardı ama boş olsa, yabancı bundan daha yalnız olamazdı.

Ama korktuğunu kabul etmek korkaklık mıdır ki? Hayatta kaldığına sevinmekte korkaklık var mıdır?

Bazen o bulutların üzerinde her şeyin nasıl göründüğünü hayal ederken, hiç şüphesiz güneşin sarı ve sonsuz atmosferin dev bir mavi göz olduğunu bilirim. Onlar Fransız’dı. Onlar Yahudi’ydi. Onlar sizlerdi.

Anlatıcıdan Son Bir Not. İnsanlar benim lanetim.

Çoğu acı hikayesinde her şey derin bir mutlulukla başlar.

3.93/5 (15)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺