Kitab-ı Cihannüma-Katip Çelebi

Cihannüma Eserinin Yazarı Kimdir, Cihannüma Kimin Eseri, Cihannüma Kitabını Kim Yazmıştır,  Cihannüma Nedir, Cihannüma Hakkında Bilgiler, Cihannüma Kelime Anlamı Nedir, Katip Çelebi’nin Eşsiz Eseri Cihannüma İle İlgili Merak Ettiğiniz Tüm Soruların Cevabı Kitab-ı Cihannüma The Book of Cihannuma Eserinde.

Atatürk’ün Okuduğu Kitaplar listesinde yer alan Katip Çelebi’nin Cihannüma eseri coğrafya alanında önemli eserlerden biridir.

Tarih, coğrafya, bibliyografya ve biyografya ile ilgili çalışmaları ile tanınan Osmanlı bilim adamlarından Katip Çelebi’nin Kitab-ı Cihannüma kitabı Boyut Yayın Grubu baskısı ile okuyucularla buluştu.

Osmanlı, İngilizce ve Türkçe olarak hazırlanan Boyut Yayın Grubu tarafından 2014 yılında yayımlanan Katip Çelebi’nin Cihannüma kitabı 424 sayfadan oluşmaktadır.

Boyut Yayın Grubu’ndan çıkan Katip Çelebi’nin Kitab-ı Cihannüma kitabında alıntı yapmadan önce kısaca Katip Çelebi’nin Cihannüma kitabı bilgi verelim.

Katip Çelebi’nin Cihannüma Kitabı Hakkında Bilgiler:Kitabi Cihannuma Katip Celebi

Cihannüma’nın Yazarı Kimdir Kimin Eseridir?

Cihannüma; Osmanlı’nın önemli coğrafyacılardan Katip Çelebi’nin eseridir. Cihannüma kitabı Katip Çelebi tarafından 1648 yılında yazılmaya başlanmıştır. Katip Çelebi, Cihannüma eserinin 1654 yılında tekrar yazmaya başlamıştır.  Osmanlı devletinin ilk matbaacısı İbrahim Müteferrika tarafından Katip Çelebi’nin Cihannüma eseri 1732 yılında yayımlanmıştır.

Boyut Yayın Grubu’ndan Katip Çelebi’nin Kitab-ı Cihannüma kitabından alıntılar:

Kelime anlamı ”Her yanı görmeye elverişli, camlı çatı katı veya taraça, kule” anlamına gelen, Katip çelebi’nin 1648 yılında yazmaya başladığı, 1654 yılında eklemeler yaptığı ve 1732 yılında İbrahim Müteferrika’nın da kendi eklemelerini yaparak Matbaa-ı Amire’de bastığı Kitab-ı Cihannüma, yeni yorumu ve yeni biçimi ile Boyut Yayıncılık tarafından 360 yıl sonra yeniden hayata geçirildi.

İki koleksiyon eseri tek bir özel kutuda bir arada…

Biri Cihânnümâ’nın nadide bir el yazmasının teknolojiyi sonuna kadar kullanarak elde edilen baskı tekniğiyle tıpkıbasımı, diğeri ise aslından uzaklaşmadan, günümüz bilgileriyle açıklanmaya çalışılan İbrahim Müteferrika baskısı…

Postmodern bir tıpkıbasım…

TSMK Revan Koleksiyonu’nda bulunan Osmanlıca Cihânnümâ tıpkıbasımı, Fuat Sezgin’in Kâtip Çelebi’yi ve eserini değerlendirdiği İngilizce-Türkçe önsözle başlıyor. Günümüz bilgileriyle bir başka başyapıta dönüşen post-modern Cihânnümâ ise o günün tarihini daha iyi anlamak için adeta ışık tutuyor. Bu eşsiz eserlerin orijinal kopyalarından bazıları Sotheby’s müzayedelerinde 2013 yılında 120 bin sterlin’e alıcı buldu…

Doğu biliminin Batı bilimiyle sentezini yapmaya cesaret eden ilk Türk bilim adamlarından biri Kâtip Çelebi. Tarihten tıbba, coğrafyadan astronomiye kadar geniş bir ilgi alanıyla, XVII. yüzyılda tarihin en önemli coğrafya eserlerinden birini ortaya koydu. Kâtip Çelebi’nin 1648’de yazmaya başladığı ve 1654’te eklemeler yaptığı Kitâb-ı Cihânnümâ’yı 78 yıl sonra 1732’de İbrahim Müteferrika Matbaa-i Amire’de bastı.

Kütüphanenizde mutlaka olmalı…kitabi cihannuma pdf katip celebi

Bu el yazması kitabın yüzlerce yıllık masalsı bir öyküsü var. Hattatlarca ve nakkaşlarca kaç kopya çoğaltıldığı bilinmiyor. Bu el yazmalarından biri ise Topkapı Sarayı Kütüphanesi Revan Kitaplığı’nda 1624 numaraya kayıtlı. Astronomi ve coğrafya bilgilerinin yanı sıra sosyal bilimlere de geniş yer ayrılan ‘’Cihânnnümâ’’da kentlerin enlem ve boylamları, birbirlerine olan uzaklıkları, dönemin dünya ülkelerinde sanayi, halkların din ve dilleri ve nüfus bilgileri aktarılıyor.

Özgün tasarımıyla, ileri görüşlülüğü, Osmanlı’yı ve yenilikçiliği anlamak adına her kütüphanede bulunması gereken bir çalışma.

4.12/5 (81)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺