Kirpiklerimin Gölgesi-Şebnem İşigüzel

Şebnem İşigüzel’in Kirpiklerimin Gölgesi Kitabını Oku, Şebnem İşigüzel’in Kirpiklerimin Gölgesi Kitabına Yapılan Yorumlar, Şebnem İşigüzel’in Kirpiklerimin Gölgesi Kitabının Konusu, Şebnem İşigüzel’in Kirpiklerimin Gölgesi Kitap Alıntılar, Şebnem İşigüzel’in Kirpiklerimin Gölgesi Kitap Sözleri, Şebnem İşigüzel’in Kirpiklerimin Gölgesi Kitabı Hakkında.

Şebnem İşigüzel’in Kirpiklerimin Gölgesi romanı 2010 yılında İletişim Yayıncılık etiketi ile raflarda yerini aldı. İletişim Yayıncılık tarafından yayımlanan Şebnem İşigüzel’in Kirpiklerimin Gölgesi kitabı 160 sayfadan oluşmaktadır.

Şebnem İşigüzel, Kirpiklerimin Gölgesi’nde, henüz on bir yaşında bir kız çocuğunun yaşadığı akıl almaz olayları anlatıyor. Herkesin bildiği, ama kimsenin görmek istemediği bir trajedinin üzerindeki perdeyi kaldırıyor ve bir dil ustalığıyla, kolay kolay cesaret edilemeyecek bir yüreklilikle hepimizin tanıdığı bu kız çocuğuna ses veriyor. Hayatta bazen kirpiklerinizin gölgesinden başka sığınacak yeriniz kalmaz. Herkes kötülük yapar size. Bu böyle olmasına rağmen, orman, ağaçlar, sular, kuşlar, gökyüzü ne kadar güzeldi. ”Sence hayatın en güzel yanı neresi?” diye sorarsanız bana, ”Hepsi,” derdim size. Mutlu olmaya dair bir umudum var benim. Avlanan ceylanlar son ana kadar yaralı gövdeleriyle doğrulup koşup kaçmak, avcının elinden kurtulmak isterler. Yaparlar da bunu. Yaraları ne kadar ölümcül ve derin olursa olsun. Vurulup düştükleri yerden kalkıp kaçarlar.

Öleceklerini anladıkları zaman gözyaşı döken bu hayvanların ölüme direnişine şaşarsınız. Yaşadığım şu hayatta, kirpiklerimin gölgesi kadar bir yerde bile hayat kalmadı bana. Bunları düşündüm ve sonra geri dönüp o fena şeyi yaptım. Annemi öldürdüm.

Şebnem İşigüzel’in Kirpiklerimin Gölgesi Kitabının Yapılan Yorumlar:

İşigüzelin tarzı zaman zaman bir sihir gibi ışıldıyor… TAGESZEITUNG

Şebnem İşigüzelin Avrupa edebiyat tarihinde bir yeri olduğu aşikâr… FRANKFURTER RUNDSCHAU

Şebnem İşigüzel’in Kirpiklerimin Gölgesi kitabından alıntılar:

Açsanız ve korkuyorsanız çok çaresizsinizdir.

Dünyanın kocaman bir yer olduğunu biliyorum. Okulda öğrendim. O dünyanın üzerinde olduğumu biliyorum.

İçimizdeki dünya, üzerinde yaşadığımız dünyadan çok daha büyük ve karanlıktır.

Baykuşlar öttü. Beni takip eden sansar yolunu değiştirdi. İlerideki yaslı meşenin gövdesinde iniltiye benzer bir ses koptu: Bugün yarın devrilirdi. Telaşlı bir kirpiyi korkuttum.

Ebedi uykuları için mezara indirdiğimiz ölüler çürüyorlar, ama kafamızın içindekiler, yaşadıklarımız yok olmuyor. Ne acı.

Hayal etmek dünyanın en güzel şeyidir. Hayaller rüyalardan bile güzeldir.

Dünyanın kaçıp gidebileceğin bir deliği yok. İğne başı kadar bile olsa yok.

İmkânsız şeyler kafamızın içinde olur. Çünkü hayat gerçektir.

Belleğin seni en çok etkileyen şeyleri en derine saklar.

İyiler, dünyadaki bütün kötülükleri ve talihsizlikleri mıknatıs gibi çekerler.

Kuşlar ve orman benim için kederleniyordu.

İnsan kötülüğe uğradığında ‘’Ben bunu hak edecek ne yaptım?’’ diye soruyor. Hiçbir şey. Hayat böyle istediği için.

Nedensizce korktukça avcumun içi gibi bildiğim ormandan, bir gölge, bir ışık gibi yok olmak istedim.

Öleceklerini anladıkları zaman gözyaşı döken bu hayvanların ölüme direnişine şaşarsınız. Yaşadığım şu hayatta, kirpiklerimin gölgesi kadar bir yerde bile hayat kalmadı bana. Bunları düşündüm ve sonra geri dönüp o fena şeyi yaptım. Annemi öldürdüm.

Zaaf sizi her tuzağa düşürür.

Biz insanların yarattığı dünya bu kadar sert ve acımasızken, insan ne kadar da çaresiz ve kırılgan. Ölüyor, eziliyor, sakatlanıyor, yok oluyor.KIRPIKenyeni3MOR.indd

Çocukların ve kadınların kaderi hep kötüdür.

Dayak çok can yakıcı bir şeydir. Esas acı verici olan sızlayan etiniz, kemiğiniz değil, kalbinizin en derininde hissettiğiniz tarifi mümkün olmayan acıdır.

İnsan hayatta kalsa bile bir ölüdür kimi zaman. Bir mezarda uyumak, bir döşekte uyumaktan iyidir kimi zaman.

 

3.33/5 (9)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺