Kip Kardeşler-Jules Verne

Bilim Kurgunun Babası Jules Verne’nin Kip Kardeşler Kitabından Alıntılar, Sözler, Romanı Hakkında Bilgiler.

Fransız yazar ve gezgin Jules Verne’nin dünya edebiyatına birçok roman kazandırmıştır. Denizler Altında Yirmi Bin Fersah, Dünyanın Merkezine Yolculuk, Seksen Günde Devr-i Alem romanları bunları başında gelmektedir.

Jules Verne, kitaplarında uzay, hava taşıtları, denizaltılar gibi konulara ağırlıklı olarak yer vermiştir.

Kip Kardeşler romanı Jules Verne’nin birçok romanı gibi ünlüdür.

Jules Verne, Kip Kardeşler kitabını 1902 yılında yazmıştır.

Macera türündeki Kip Kardeşler romanı birçok farklı dile çevrilmiştir. Türkiye’de birçok farklı yayınevi tarafından yayımlanmıştır.

Altın Kitaplar tarafından yayımlanan 174 sayfadan oluşan Jules Verne’nin Kip Kardeşler romanının Türkçe çevirisini Nihal Önol yapmıştır.

1885 yılında, altın tutkusu hala Yeni Zelanda’yı kasıp kavurmaktaydı. Bu yüzden, bu adalarda yaşayanları çok olumsuz yönden etkiliyordu. Avustralyalısı, Çinlisi, Amerikalısı, Avrupalısı, akın akın bu yörelere koşmaktaydı. Üstelik Yeni Zelanda limanlarına uğrayan denizciler karaya ayak basar basmaz, kendilerini altın düşüne kaptırıyor, gemilerini terk ediyor, savuşup gidiyorlardı. Koydunsa bul artık! Böyle, tayfasızlık yüzünden limanda bağlı kalan gemilerden birisi de James Cook adındaki, brik denilen, iki direkli, serenli İngiliz yelkenlisiydi…

Yarım Elma Yayınları tarafından yayımlanan 80 sayfadan oluşan Jules Verne’nin Kip Kardeşler romanının Türkçe çevirisini Mustafa Saldamlı yapmıştır.

Yuva Yayınları tarafından yayımlanan Jules Verne’nin Kip Kardeşler kitabı 160 sayfadan oluşmaktadır.

1885 yılına girildiğinde, Yeni Zelanda, Büyük Britanya Krallığı’nın kırk altı yıllık bir sömürgesiydi. Otuz iki yıl önce kazanılan yarı bağımsızlık sonucunda, kendi kendisini yöneten Yeni Zelanda altın arayıcılarının gözde ülkelerinden birisiydi. Altına hücum eden gözü dönmüş insanlar Avustralya Kıtasının birçok yöresinde büyük bir kargaşaya yol açmışlardır.

Özlem Yayınevi tarafından yayımlanan 72 sayfadan oluşan Jules Verne’nin Kip Kardeşler romanının Türkçe çevirisini Z. Yavuz Ünsal yapmıştır.

Altın sevdasına kapılan insanlar dünyanın dört bir yanından Yeni Zelenda’ya üşüşürler. Denizlerin çoğu gemileri bırakıp altın peşinde koşmaları nedeniyle James adlı gemi sefere çıkacak tayfa bulamaz. Günlerce meyhaneleri dolaşarak tayfa arayan Kaptan Gibson, Balt ve Mod ile anlaşır ve sefere çıkarlar. Ancak Balt ve Mod yasa dışı işler planlamaktadır. Gemileri kaza geçirip ve bir adaya zorlukla çıkabilen Karl ve Peter Kip Kardeşler bu gemi tarafından kurtarılır. Karl, denizcilik; Peter Kip ise ticaretle uğraşmaktadır. Kip Kardeşlerin gemiye alınmasıyla Balt ve Mod’un planları altüst olur. Bu kargaşa içersinde Kaptan Gibson ölür. Kip Kardeşler ölümden sorumlu tutulur. Hapiste uzun yıllar ölüm kararı bekleyen kardeşlerin yaşam mücadelesi başlar. Bu mücadeleye tanık olacak ve bir nefeste okuyacaksınız…

Arkadaş Yayınları tarafından yayımlanan Jules Verne’nin Kip Kardeşler romanı 120 sayfadan oluşmaktadır.

Okyanusya kıtası çalkantılı günler geçiriyor. Avustralya, Yeni Zelanda, Avustralya ve Filipinler’in dört bir yanı, gözü dönmüş biçimde zenginlik dolu bir hayat peşinde koşan altın arayıcıları ile dolu.

Kaptan Gibson’ın gemisi James Cook, altın aramak için gemiden ayrılan dört tayfa yüzünden çaresiz hâlde, limanda beklemekte. Kaptan, oğlu Nat ve geminin ortağı armatör Hawkins ile buluşmak için hemen yola çıkmak istiyor ama nafile… Çünkü bu uzun ve sıkıcı bekleyiş, gemiyi ele geçirmek isteyen baş tayfa Balt’ın kendisi gibi kötü niyetli birkaç adam bulup getirdiği ana dek devam edecek.

Acaba bu uygunsuz şartlar altında yola koyulmaya mecbur kalan Kaptan Gibson ve Nat’in yolu Kip Kardeşler ile ne zaman ve nasıl kesişecek?

Jules Verne’in (1828-1905), okuyucuyu adalet gibi kavramları sorgulamaya iten eseri Kip Kardeşler, sizi soluk soluğa okunacak bir maceraya davet ediyor.

Jules Verne’nin Kip Kardeşler kitabından alıntılar:

James adındaki gemi de tayfasızlık yüzünden limanda bekleyen gemilerden biriydi.kip-kardesler-jules-verne

Altın sevdasına kapılan Avustralyalı, Çinli, Amerikalı, akın akın Yeni Zelânda’ya gelmekteydi. 1885 yıllarında Yeni Zelânda limanlarına varan gemiciler, gemilerini limanda bırakıp, altın peşinde koşuyorlardı.

Kaptana tayfa bulacaklarını söyleyen Balt ve Mod sarhoş gemicileri süzerken, onların güçlü kuvvetli olmasına değil yasa dışı her işi yapacak karakterde olmasına dikkat ediyorlardı.

Amacımız gemiyi ele geçirmek olduğuna göre bu fırsatı değerlendirmeli, Kaptan Gibson’ın değil, bizim işimize yarayacak adamlar bulmalıyız. Buradaki serseriler tam da işimize yarayacak gibi görünüyor. Ellerine fazladan biraz para sıkıştırınca her istediğimizi yerine getirirler.

2.45/5 (11)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺