Kesik Bıyık-Ömer Seyfettin

Kesik Bıyık Hikayesinin Yazarı Kimdir, Ömer Seyfettin’in Kesik Bıyık Kitabını Oku, Ömer Seyfettin’in Kesik Bıyık Hikayesini Oku, Ömer Seyfettin’in Kesik Bıyık Hikayesinden Sözler, Ömer Seyfettin’in Kesik Bıyık Hikayesinin Konusu, Ömer Seyfettin’in Kesik Bıyık Hikayesinin Özeti, Ömer Seyfettin’in Kesik Bıyık Kitabından Alıntılar, Ömer Seyfettin’in Kesik Bıyık Kitabından Sözler, Ömer Seyfettin’in Kesik Bıyık Kitabının Konusu, Ömer Seyfettin’in Kesik Bıyık Kitabının Özeti.

Türk edebiyatının usta kalemlerinden Ömer Seyfettin’in ‘Kesik Bıyık’ adlı hikayesinden alıntılar:

Neyse… Lâfı uzatmayalım. Ben de taklitçinin birisiyim. Her modayı yaparım. Altı yedi sene evvel, gördüm ki herkes bıyıklarını Amerikanvari kesiyor, benim de hemen kestirdiğimi tabiî tahmin edersiniz. Ah, evet ben de kestirdim; hakikaten, Darwin’in istediği gibi, ecdadıma benzedim.

Topkapı tramvayına bindim. İçerisi tenha idi. Kabahatli gibi bir tarafa iliştim. Geldi, yanıma abani sarıklı, kır sakallı bir hoca efendi oturdu. Biletimi aldım. Arasıra dışarı bakıyordum. Gözüm hoca efendiye kaçtı. Dikkat ettim. Dik dik bana bakıyor… Yüreğim hop etti. Sakın bu da bıyıklarım için küfrüme hükmetmesin diyordum.

Hoca efendi gülümsedi:kesik biyik omer seyfettin
Eksik olmayınız oğlum! yar olunuz! dedi. Heyecanıma şimdi hayret de karışmıştı:
Niçin efendim? diye sordum.
Sizin gibi şık gençleri sünnetli görmek, bizim için ne büyük bir iftihardır, dedi.
Hoca güldü:
İşte bıyıklarınızı kestirmişsiniz ya oğlum, dedi, bu sünnet-i şerif değil midir?

2.92/5 (13)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺