Kehanetler İbn-i Arabi’den Nostradamus’a-Devrim Altay

İbn-i Arabi’nin ve Nostradamus’un Kehanetleri Hakkında Yazılmış Bir Eser.

Devrim Altay’ın Kehanetler İbn-i Arabi’den Nostradamus’a kitabı tam adı Michel de Nostredame olan Fransız hekim, kahin ve astrolog Nostradamus ile İslam düşünürü, alimi Muhyiddin İbnü’l-Arabi’nin kehanetlerine değinen bir eser.

Alter Yayınları tarafından 2012 yılında yayımlanan Devrim Altay’ın Kehanetler İbn-i Arabi’den Nostradamus’a kitabı 240 sayfadan oluşmaktadır.

Nostradamus İspanyol Franko’yu, Hitleri, İkinci Dünya Savaşını bilmişti. Amerikan kıtasının henüz yeni bulunduğu yıllarda yaşayan kahinin,21 yy’daki Amerika Birleşik Devletlerini, bilmesi ve bu devletin 2010 yılında bir siyahi başkan tarafından yönetileceği öngörüsü bilimle izah edilebilir miydi?

Yine aynı yıllarda Nostradamus un kehanetlerinde dillendirdiği gerçeklerin aslında ondan asırlarca önce bir Müslüman tarafından söylendiği iddia edildi. Acaba bildikleri pek çok şeyi Müslüman Âlimlerden almış olan Avrupalılar bu konuda da bir Müslüman’ın bilgisini mi aktarmışlardı? İşte elinizdeki bu kitabın konusu budur. Bu kitap, yaşadığı dönemde gaipten haber vermekle suçlanan Muhyittin Arabi’nin yazdıklarının Nostradamus’a ilham kaynağı olmasının fantastik öyküsüdür.

Devrim Altay’ın Kehanetler İbn-i Arabi’den Nostradamus’a kitabından alıntılar:

Michel Nostradamus, I6.yüzyılda yaşamış bir doktor ve astrologdu. Kehanetlerini çalışanlar açısından bunlar büyüsel özellikler gösteriyordu:

Sorunla karşılaştığında hata yerine çözüm ara.

Nostradamus on yedi yaşına geldiğinde tam on altı tane kardeşi oldu.

Bir mum yakayım da beni net gör!

Coğrafi keşiflerle zenginleşen Burjuva sınıfı da güzel sanatlar gibi alanlara destek verdi.

Günler, aylar, yıllar geçti. İlginç bir çocuktu küçük Michel. Herkes ona Nostradamus diyordu.

Küçük Nostradamus da yaşadıklarını ifade edemediği için kendini içine kapadı.

Korkulu düş görmektense uyanık yatmak yeğdir.

Papazlar çıkarları doğrultusunda af dileyen insanların günahlarını bağışlarken ‘Cehenneme gitmeyeceksiniz,’ gibi sözlerle kandırarak ‘Cennetin anahtarını biz vereceğiz,’ diyorlardı.

Eski Yunan ve Roma filozoflarının görüşleri İtalya’da yeniden benimsenmişti. Bu da kiliseyi tedirgin ediyordu.kehanetler-ibni-arabi-nostradamus-devrim-altay

Michel Nostradamus, I6. yüzyılda yaşamış bir doktor ve astrologdu… Kehanetlerini çalışanlar açısından bunlar büyüsel özellikler gösteriyordu.

Rönesans akımı yakın zaman içinde kesinlikle sanat, bilim, felsefe ve mimarlıkta çok ilerleme sağlayacaktı. İslam filozof ve alimlerinin kitaplarını kendini ilme adayan insanlar gizli gizli okuyordu. Sanki bir yeniden doğuş başlamıştı. Antik klasik metinlerin tekrar keşfi, öğrenimi ve onların sanat ve bilimde ilerlemek için yeniden kullanılması artık tamamen Fransa’ya, İspanya’ya, İngiltere’ye sıçramıştı. İtalya’da ise artık bu kültür iyice kemikleştiği için kilise son derece rahatsızdı.

2/5 (6)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Cevap

  1. ibrahim dedi ki:

    Gizem dolu bir kitap okumadım ancak zekasına güvenen ve sırları çözebilirim diyen birisine ibn-l arabiyi tafsiye ediyorum gelecegi kestirmiş bir alim

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺