Kediler Güzel Uyanır-Yekta Kopan

Kediler Güzel Uyanır Kitabının Yazarı Kimdir, Yekta Kopan’ın Kediler Güzel Uyanır Kitabını Oku, Yekta Kopan’ın Kediler Güzel Uyanır Kitabından Sözler, Yekta Kopan’ın Kediler Güzel Uyanır Kitabının Konusu, Yekta Kopan’ın Kediler Güzel Uyanır Kitabının Özeti, Yekta Kopan’ın Kediler Güzel Uyanır Kitabı Hakkında.

Yekta Kopan’ın Can Yayınları tarafından yayımlanmış ‘’ Kediler Güzel Uyanır’’ adlı kitabından alıntılar:

Ertesi sabah konuşacağım seninle. Bütün o düşünceler elyazımdan bir heykele dönüştükten sonra. Şehrin kambur duruşuna aykırı bir gölge, görmezlikten gelinemeyecek kadar güçlü bir iz. Bir his. Kalabalık bir caddede sağa sola çarparak başladığı geceyi, koyu bir mezarlığın mermer kokan tenhalığında midesi bulanarak noktalayan, kulağı plastik küpeli bir köpek gibi yeniden okuyacağım bildiğim bütün kitapları. Sen, şehrin kahramanlıklarla dolu tarihini düşünürken, ben o kahramanlıkların harflerin farklı dizilişinden başka bir şey olmadığını fısıldayacağım içi geçmiş bir ağaca. Bak, hâlâ fısıldamaktan söz ediyorum, korkak ruh iflah olmuyor, oysa biliyorum sonsuzluğa sadece haykırışların kalacağını.

Kitaplardan başka nefes alacağım balkon kalmadı gerçeklikler şehrinde. Bilinen en eski usulle süngere dalan avcıdan farkım yok, öyle dalıyorum yazının okyanusuna. Her vurgunda, bir sonraki kitaba açıyorum ciğerlerimi. Parçalansa bedenim korkmam, kaç kere yeniden çizdim kendimi defterlerime.

Orada öylece duruyorsun. Annen, berber, çırak, koltuk, sen… Hepiniz uçuşan saçlara bakıyorsunuz. Düşüncelisiniz.

İnsan en kolay kendinden utanıyor. O yüzden sevmem aynaları.

Meğer her ayrılık, sevdiğin bir şairin intiharı gibiymiş.

Pencerenin içindeki fesleğene uzaktan baktın. Sen hep uzaktan baktın. Korktun. Çay bardağında dönen kaşığın sesi büyüdü içinde. Ne yapsan da ezberleyemedin o şarkıyı.

Babam da sevmezdi fotoğrafları.

Değil mi ki rüyalar gün boyu sakatlanan zihinlerimizin koltuk değnekleri.

Saatlerdir bakışıyorduk kitaptaki kadınla.

Meğer her ayrılık cesur bir bedelmiş.

Beklenmedik bir an’da, bir kitapla yaşadığın şaşırtıcı buluşma. Kütüphanede, rafta, çalışma masasında öylece durmakta, seni beklediğini bilmeden; zaten sen de farkında değilsin yaşanacakların. Karşılaşıyorsunuz. O senden daha cesur, sınırları yok. Sonrası kendiliğinden geliyor. Mutlusunuz. Hepsi bu.

Ben gidiyorum artık. Veda ediyorum. Çünkü benden uykularımı aldığın günden beri, başkalarının rüyalarını görüyorum.

Ah aşk, nasıl da zamansız çalıyorsun kapıları. Yakamozların sığ sularda da olduğunu anladığım şu anda haykırıyorum: Sana âşığım!kediler guzel uyanir yekta kopan

Ben yalnızdım; ‘’sıfır’’ noktasındaydım, kısır döngü.

Oyun oynamayı severim. Sadece kitaplarla ve kendimle.

O gün, hiçbir zaman yaşanmayan bu sahne, her gün olduğu gibi bir kere daha yaşanıyor.

Garsonu çağırmak için elimi kaldırdığım anda, pasta yiyerek intihar etmeye karar veriyorum.

4.25/5 (4)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.