Kazım Karabekir Anlatıyor-Uğur Mumcu

Gazeteci, Araştırmacı Ve Yazar Uğur Mumcu’nun 1990 Yılında Yayımlanan Kitabı Kazım Karabekir Anlatıyor.

Uğur Mumcu’nun Kitabı Kazım Karabekir Anlatıyor kitabının 25nci baskısı 2009 yılında Uğur Mumcu Vakfı Yayınları’ndan çıktı.

Uğur Mumcu Vakfı Yayınları tarafından yayımlanan Uğur Mumcu’nun Kitabı Kazım Karabekir Anlatıyor kitabında Alçıtepe Kahramanı olarak bilinen Kurtuluş Savaşı komutanlarından asker ve siyasetçi Kazım Karabekir’in Mustafa Kemal Atatürk olan ilişkileri, Kazım Karabekir ile ilgili bilinmeyenleri, Kazım Karabekir’in gözünden Kurtuluş Savaşı objektif bir bakış açısı ile anlatılıyor.

Uğur Mumcu’nun Kitabı Kazım Karabekir Anlatıyor kitabı 210 sayfadan oluşmaktadır.

Mustafa Kemal ve Karabekir Paşa, ulusal Kurtuluş Savaşımızı kesin utkuya ulaştıran iki eski dost, iki eski arkadaş, iki eski asker ve iki ihtilalcidir’ diyor Mumcu. Bu iki eski askerin yollarının nerede ayrıldığını belgelere dayanarak anlatır. Yapıt, kendi tarihimizi düşünmek ve cumhuriyetin neler pahasına kurulduğunu anlamak açısından önemli bir kaynak.

Uğur Mumcu’nun Kitabı Kazım Karabekir Anlatıyor kitabından alıntılar:

”Çünkü her gittiğiniz yerde aleyhinde bulundunuz. Yazık değil mi? Tarihe geçecek onun yaptığı şeyler.” Bu sözler Mustafa Kemal Paşa’nındı. Mustafa Kemal’in TBMM’deki gizli oturumda savunduğu komutan da Şark Cephesi Komutanı Kâzım Karabekir Paşa’ydı.

Hüseyin Avni Bey, Karabekir Paşa’nın Bolşevik olduğundan kuşkulanmış; bu kuşkusunu da gizli oturumda şöyle dile getirmişti: ”Erzurum’a girdiğimiz zaman çeşitli akımlar vardı. İçlerine girdim. Birtakım subaylar arasında bunun (Bolşevikliğin) askere de yansıyacağından korkuyorlardı… Kazim Karabekir Anlatiyor Ugur MumcuOrdunun başındaki Kâzım Paşa Hazretleri’ne başvurduk, orduda bir düzen olabilir mi, dedik. Mamafih, dedi, kanıma gelince, belki efendiler, garip gelecektir sözüm, benim kanıma kalırsa, İslamiyetle Bolşeviklik arasında pek az fark vardır, dedi.

Kâzım Paşa dedi ki: Bugün iki siyaset vardır; Batı ve Doğu siyaseti. Bizim Batı’yla, İngilizlerle anlaşmamız olasılığı var mıdır? Yoktur, dedim. O halde bizim Doğu ile anlaşmamız zorunludu. Doğu siyasetini izlemek zorundayız, dediler…

2/5 (1)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Cevap

  1. zehra dedi ki:

    Kut ul amare kahramanı Halil paşadır Kazım Karabekir alcitepe kahramanıdır

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺