Kara Kitap-Orhan Pamuk

Kara Kitap; Nobel Edebiyat Ödüllü yazar Orhan Pamuk’un 1990 yılında yayımlanan romanıdır. Orhan Pamuk’un Kara Kitap adlı romanı dünya çapında büyük ilgi görmüş ve birçok farklı dillere çevrilmiştir.

Kara Kitap Konusu: İstanbul’da yaşayan avukat Galip, karısı Rüya’nın bir küçük not bırakıp onu terkettiği görür. Karısı Rüya’yı bulmak için aramaya başlar. Karısı Rüya’nın bir gazetede köşe yazıları yazan kardeşi Celal’in de kayıp olması ile işler daha ilginç bir hal hatır. Galip, Celal gibi yaşarayıp onun nasıl düşündüğünü anlayamaya çalışır. Küçüklükten beri hayranı olduğu Gazeteci Celal’in yerine geçmek için iyi fırsat olduğunu düşünür Galip. Galip belli bir süre sonra karısının peşinden koşmaktan vazgeçip, Gazeteci Celal’e gelen röportajları yapıp Celal gibi davranmaya başlayacaktır.

Orhan Pamuk’un Kara Kitap adlı romanından en güzel sözler, en güzel kitap alıntıları:

Kendim olmalıyım, diye tekrarlıyordum. Onlara hiç aldırmadan; onların seslerine, kokularına, isteklerine, sevgilerine ve nefretlerine aldırmadan ben kendim olmalıyım; çünkü kendim olamazsam onların olmamı istedikleri biri oluyordum ve onların olmamı istedikleri o insana hiç katlanamıyorum. O dayanılmaz kişi olacağıma, hiçbir şey olmayayım ya da hiç olmayayım daha iyi diye düşünüyordum.

Kendim olamazsam onların olmamı istedikleri biri oluyorum ve onların olmamı istedikleri o insana hiç katlanamıyorum ve onların olmamı istedikleri o dayanılmaz kişi olacağıma hiçbir şey olmayayım daha iyi diye düşünüyordum.

Bir başkasının belleğini ağır ağır edinmekten başka neydi ki okumak?

İnsanın kendisi olmasına bir türlü izin vermezler, insanı bırakmazlar kendisi olsun diye, hiçbir zaman bırakmazlar.

Virgüllerle koşardım, noktalarla duraklar, ünlemlerde şaşardım! Ne kadar şaşırtıcıydı kitaplarda, haritalarda dünya!

Bir fotoğraftan, bir insanın yüz ifadesinin saklandığı bir belgeden daha anlamlı, daha doyurucu, daha meraklı ne olabilir ki?

2.33/5 (3)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.