Kara Duvak-Esra Erol

Sunuculuğunu Yaptığı Evlilik Programları İle Tanıdığımız Esra Erol’un İlk Kitabı Kara Duvak Çıktı.

Sunucu Esra Erol’un Kara Duvak adlı ilk kitabı 2011 yılının Kasım ayında Postiga Yayınları etiketi ile raflarda yerini aldı.

Postiga Yayınları tarafından yayımlanan Esra Erol’un Kara Duvak kitabı 231 sayfadan oluşmaktadır.

15 genç kadın, hatta aralarında bazıları çocuk yaşta kadın olan gencecik kızların hikayeleri var bu kitapta.

Ailelerinin güzel fidanları, en büyüğü 18 yaşında evlenmiş gencecik kızların iç burkan kadın olma hikayeleri…

Bu kitaptaki kadınlar ve onların yaşadıkları ve o küçük gelinlere yaşatılanlar, hayal değil, kurgu değil, maalesef gerçek.

Kimi ”aşk” uğruna ailesini ezip geçmiş ve kocaya kaçmış genç kızlar…

Kimi ailesi tarafından ”yaşı geldi, namusunu biz taşımayalım” diye evlendirilen kızlar…

Kimi de tecavüz eden adama ”namus” diye hediye edilen körpeler…

Esra Erol ilk kitabı ”Kara Duvak”ta o küçük kadınlarla konuşup hayatlarını anlatıyor bizlere. Türkiye’nin her bölgesinden birbirinden farklı gerçek yaşam öyküleriyle giriyorlar hayatlarımıza o kadınlar.

Esra Erol ile hayatlarının kuytularını paylaşıp gözyaşlarının ardından gün ışığına karışıyorlar görmeniz için genç bir kızın ruhunu…

Ve Esra Erol diyor ki: ‘’Bu kitabı okumak için eline almışsan ve okuyorsan sana sesleniyorum. Hayatının kilit noktası olan gün belki de bugün.

Şu anda kitabı elinde tutup benim satırlarımı okuduğun gün. Bu kitabı okuduktan sonra yaşamını değiştirebilirsin.

Sen genç kardeşim; aile baskısı, toplum baskısı, mahalle baskısını bir kenara bırakıp kendin için doğru kararlar verme zamanı bugün. Çünkü yarın bu acıları yaşadığında yanında belki de hiç kimse olmayabilir. O yüzden evlilik kararını vermeden önce iyi düşün!

Sen aile büyüğüm; senin kızın da olabilirdi bu acıları çeken. Onu genç yaşta evlendirmek istediğine emin misin… Çaresiz, yarınsız ve ümitsiz kalmayın. Kaderine mahkum olan tüm küçük gelinler… Yanınızda değilim ama ellerinizden tutuyorum.”

Esra Erol’un Kara Duvak Kitabının Konusu Nedir?

Esra Erol’un Kara Duvak kitabından hayatın içinden yaşanan gerçekleri, çocuk yaşta evlendirilen kızların, evli kadınların çekmiş olduğu çilelerin hikâyeleri anlatılıyor. 15 kadının hikayesi, çileleri anlatılıyor. Özellikle tüm bayanların okuması gereken bir kitap.

Esra Erol’un Kara Duvak kitabından alıntılar:

Ayla o gün kendisi için olağanüstü bir gün olduğunu bilmiyordu. Babası gündüz vakti onu döverek ertesi akşam görücü geleceğini ve kocaya verileceğini söyledi.Kara Duvak Esra Erol

Düğün dernekli evlendi, kendisi dışında herkes eğlenmişti, sanki kötü bir kâbustaydı Ayla. Kitapları, dersleri, genç kızlık hayalleri yanındaki adama teslim edilmişti. Tanımadığı, sevmediği bir adam…

İlk üç gün evde yalnızdılar. Yeni hayatının daha ilk haftasında dayak yemişti. Eşi ve onun ailesiyle aynı binada yaşıyorlardı, görümceleri, kayınbabası ve kayınvalidesi, kayınbiraderleri. Bir evin duvarları arasında istif edilmiş hayatlardan nasibini almaya hazırlanıyordu Ayla.

3.5/5 (24)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.