Kalemin Sihri&Suyla-Cevriye Kalkan Bölüm 6

Kalemin Sihri&Suyla-Cevriye Kalkan Bölüm 6

Cevriye Kalkan’ın Kalemin Sihri&Suyla Romanının Altıncı Bölümü.

Cevriye Kalkan’ın Kalemin Sihri&Suyla kitabının ilk bölümünü Kalemin Sihri&Suyla-Cevriye Kalkan sayfasından okuyabilirsiniz.

Önceki Bölümler:

Cevriye Kalkan’ın Kalemin Sihri&Suyla

Cevriye Kalkan’ın Kalemin Sihri&Suyla Bölüm 2

Cevriye Kalkan’ın Kalemin Sihri&Suyla Bölüm 3

Cevriye Kalkan’ın Kalemin Sihri&Suyla Bölüm 4

Cevriye Kalkan’ın Kalemin Sihri&Suyla Bölüm 5

Romanın daha önce yayımlanan ilk beş bölümünü sitemizden okuyabilirsiniz. Her hafta bir bölüm yayınlanacaktır.

Cevriye Kalkan’ın Kalemin Sihri&Suyla Romanı Bölüm 6

BÖLÜM 6

BAŞKA BİR AÇI

( KORTEKS )

AÇIKLAMA

Beyinde ilk bölüm korteks (kabuk) yani beynin en üst kısmıdır. İnsanın evrim süresi içinde en son gelişen beyin bölgesidir. İnsanları diğer canlılardan ayıran üstün özelliklerinin oluşum yeri, beyin korteksidir. Gözlerin üst hizasından kulakları birleştiren hayali çizgiye kadar olan bölüm frontal bölgedir. Alın bölümü prefrontal korteks adını alır ve bilincin oluşumu burada sağlanır.

Beyin ön bölgesi olarak Türkçe ifade edilebilir. Özelliklerini kısa sözcüklerle ifade edersek; Dikkati sürdürme, sabır, planlama, tasarlama, yargılama-muhakeme etme, tepki kontrolü, düzenli olma, kendini kontrol edebilme, sorunları çözme, ayrıntılı düşünme, gelecekle ilgili öngörüde bulunma, hata ve deneyimlerden ders çıkarma, duyguları algılama ve ifade etme, Limbik sistem ilişkileri (Duygularla ilgili), empati kurma ve sağduyu.

Kısaca bilinenin aksine insan kalbiyle değil korteks ile sever, âşık olur.

(BAŞKA BİR AÇI)

Adalet yaşama organı üyeleri tarafından ve kanunlarla kurulamaz. Adalet insanın ruhunun içerisindedir. Walt Whitman

( KORTEKS )kalemin-sihri-korteks

GİRİŞ

Bu gece nöbeti, öncekilere göre daha sıkıntılı ve buhranlı geçiyordu. Yıllardır kendi duygularını törpülemiş, büyük üstadın yolundan gitmeyi hedeflemişti. İnsana dair olan tüm sevgi ve aşk hislerini yaratana yöneltmiş, gönlünü bir tek ona adamıştı.

Nasılsa? Kim olursa olsun, içinde büyüttüğü sevgiyi anlamıyordu. Bunun için çabalamak ve birilerine anlamlar yüklemek boşunaydı. Sevgi ve aşk denen duygular beş yüz yıl öncesinde kalmış, bu devirde ise sadece roman karakterlerine asılı yaşıyordu. Zamanımızda yazılan kitaplarda bile aşklar karşılıksız ve menfaatsiz yaşanamıyordu…

Sadece 1535 yılında Fuzili’nin kaleme aldığı Leyla ile Mecnun’un birbirlerine duydukları aşkı bile okumak, günümüzde değişen duyguları gözler önüne sermeye yeterliydi.

21.yüzyılda bir annenin çocuğuna beslediği sevgi bile bencilceydi. Bir tek Demet bu gruba dâhil değildi. Ki o yüzdende yaşam alanı bulamamıştı bu koskocaman dünyada. Ruhuna tezat minicik bedeni dayanamamıştı tezatlıklara.

O zaman diye kendi kendine birçok yargıya varmışken, bu adamın burada ne işi vardı?

Yerinden usulca kalktı. Pencereye doğru yaklaşarak karanlığa alıştırmaya çalıştığı gözlerini ovuşturdu. Kara kışın hüküm sürdüğü, karlarla kaplı hastane bahçesinde bir noktaya odaklandı. Puslu hava yüzünden şekilleri seçmekte zorlansa da, aradığı bankı buldu ve gözleriyle hedefe kilitlendi. İşte oradaydı!

Günlerden beri aralıksız yağan kara, mevsim normallerinin dahi altında seyreden hava ısısına rağmen günlerdir orada oturarak bekliyordu. Bu adam geldiğinden beri o banktan bir an bile olsa ayrılmamıştı. İnsanüstü bir metanet, sabır sergiliyordu.

35-40 yaşları arasında, dışarıdan ilk bakıldığında dikkat çeken güçlü bir fiziğe sahipti. Normale göre uzun olmakla birlikte kilo ve boy orantısı mükemmele yakındı. Konuşmaları, hareketlerine bakılırsa görmüş geçirmiş bir aileden geliyor olmalıydı. Kılıç daha onu ilk gördüğünde bunu anlamıştı.

Bu mesafeden adamı izlerken onun ile ilk karşılaşmalarını düşündü; haftalar önceydi. Asistanlığını yaptığı Doktor Aysel Hanım ile bir hastanın dosyası üzerine tartışıyorlardı. Kadın yüksek lisans öğrenimi gören bir sosyal hizmetler uzmanıydı. Hastaneye getirilme nedeni ise hastanın uzun zamandır seyreden dış dünyaya kendini kapamasıydı. Günlerdir sebebini araştırıyorlar ama bir arpa boyu bile yol kat edemiyorlardı. Genç kadının annesi abisi ve yakınları ile tek tek görüşmelerine rağmen ellerine şu ana kadar sadece kocaman bir hiç geçmişti. Hem de koskocam bir Hiç…

Aysel Hanım bu bilinmezlerden ve çaresiz kalmaktan oldukça sıkılmış bir halde; ‘’Sebep bir yerlerde gizli ama biz bir türlü göremiyoruz!’’ diye sitem etmekten öteye de gidemiyordu.

Tamda bu esnada kapı çalınmış, bu iri yarı adam bir masal ülkesinden gelmişçesine odanın içerisinde belirmişti. Dr. Hanım ile görüşmek istediğini söylemiş, ardında da kendini takdim etmişti. ‘’Öncelikle kendimi tanıtmayı unuttum. Özür dilerim. Ben Timur AKSAL, Kıbrıs Yakın Doğu Üniversitesi yardımcı hukuk Doçenti. Semra Hanımın yakını oluyorum.’’

Adamın ağzından dökülen kelimeler havada asılı, bu beklenmedik ziyaretçinin gelişiyle Kılıç ve Aysel Hanım da sadece bir birlerine baka kalmıştı. Kelimelerdeki anlamı ise Timur’un davetsiz olarak büyük bir rahatlıkla meşe masanın önündeki sandalyeye oturmasıyla ancak idrak edebilmişlerdi. Karşılarında ki bu adam içinden çıkamadıkları dosyanın çözümüydü.

Kılıç pencereden dikkatlice izlediği adamı bir anlığına da olsa gözden kaybetti. O anda yaşadığı anlamsız panik duygusu ile cama iyice yapıştı. Karanlıklar içerisinde belirsiz silueti aradı. Evet, işte oradaydı.

Adam, Hastane bahçesinde gezinerek kendini ısıtmaya çalışıyordu. Kılıç ustasının emanet ettiği elması kaybedip tekrar bulan kuyumcu çırağı gibi sevindi. O sevinç duygusuyla aynı anda da içini bir ürperti kapladı. Bu adamı kaybetmemeliydi. Timur’a karşı Doktor hanımdan farklı duygular besliyordu. Hiç düşünmeden askıda asılı duran paltosunu omuzlarına aldı, odanın lambasını kapadı. Peşinden kovalayan varmışçasına koridora çıktı. Bahçeye gitmeli, adam ile konuşmalıydı. Adımlarını sıklaştırarak çıkış kapısına yaklaştı ve bir anlığına durdu.

Dışarıda ki adama ne diyecekti? Aklından bir bir geçirdi. Ya sonra? Bu adama verdiği sözü nasıl tutacaktı? Aysel Hanımı Timur ile görüşmeye nasıl ikna edecekti? Hayırlısı, diye geçirdi içinden. Her şeyin hayırlısı…

Yıllardır düşüncelerini, hislerini herkese kapamıştı, ama artık ‘’Yeter!’’ dedi. Bu bekleyiş hali Timur ile bir son bulmalıydı. ‘’Her işte bir hayır vardır. Mutlak bunda da bir hayır olmalıydı.’’ Diye de kendini ikna etmeye çalıştı.

Ne diyordu gönüller sultanı Hz. Mevlana; ‘’Ben, İnsanlara faydam dokunsun diye bu dünya zindanında kalmışım. Yoksa hapishane nerede, ben nerede? Kimin malını çalmışım?’’ Kılıç’ta vaz geçmemeliydi. Timur’a bu yolda bir nebze yardım edebilirse belki de kendini hapsettiği karanlıktan kurtulacaktı.

‘’Rabbim! Güzel gönüllü kulun Hz. Mevlana’nın yüzü suyu hürmetine bana yardım et!’’ dedi ve hastanenin ana kapısından çıkarak karanlığın ortasına daldı. Buzlu patikada aşağı yukarı yürüyen adama arkadan yaklaşarak seslendi. Ama sesini duyuramadı. ‘’Timur Bey… Timur Bey…’’ Birkaç kere daha ismi söylenince; ‘’Efendim…’’ dedi adam ürkekçe.

‘’Ben Dr. Kılıç IŞIKLI Timur Bey, Aysel Hanımın asistanıyım. Hatırladınız mı? Sizinle konuşmak istiyorum.’’

‘’Tabi…’’ diye kekeledi adam. ‘’Şöyle buyurun…’’

Yaklaşık üç haftadır kovulsa da bir yolunu bulup oturduğu banka ilişti, asistana da yer gösterince asistan bir solukta ezberinde tuttuğu kelimeleri sıralamaya başladı. ‘’Timur Bey, izniniz olursa adınıza Aysel hanım ile konuşma kararı aldım. Bu tedavi sürecinde sizden başkasından yardım alamayacağımızı düşünüyorum. Aslına bakarsanız biz tedaviyi bırakın, hastalığı dahi teşhis ede bilmiş değiliz. O kadar çok cevaplanmamış soru var ki. Çok karmaşık bir vaka bu! İnanın ki siz burada olmasanız çoktan vakaya Sanrısal Erotomani teşhisi koyardık, ama siz haftalardır ısrarla buradasınız…’’

‘’Doktor bey Sanrısal Erotomani ne demek?’’ Timur bu soruyu asistanın sözünü kesmekten korkarak sordu. Nede olsa bunca zamandır onun ile konuşan tek kişi bu adamdı. Kılıç ise büyük bir nezaketle; ‘’Özür dilerim. Sanrısal Erotomani halk diliyle karşılıksız aşk hastalığıdır. Ama dediğim gibi Aysel hanımın onca zorlamasına rağmen bir dakika olsun buradan ayrılmadınız… Bana anlamsız geliyor!’’

‘’Bana da…’’ diye tekrarladı asistanın sözlerini Timur. ‘’Anlamsız, çünkü karşılıksız değildi bizim aramızdakiler. Ayrıca sorular dediniz ya doktor bey. İnanın ki bende sizden daha fazla cevaplanmamış soru var. Peki, Aysel Hanım kabul edecek mi benim ile görüşmeyi?’’

Bu sorun asistanında cevabından çekinip ürktüğü sorun ta kendisiydi. ‘’Emin değilim Timur Bey ama kabul etmek zorunda. Yoksa inanın biz bu işin içinden çıka bilecekmişiz gibi gelmiyor bana.’’

‘’Ben her zamanki yerindeyim ve ne yapmam gerekiyorsa hazırım doktor bey. Ayrıca bu yaptığınızdan dolayı size minnet borçluyum.’’

‘’Deneyeceğim, dedim sadece Timur Bey. İnşallah Aysel hanımı ikna ede bilirim.’’

‘’İnşallah!’’

‘’İyi geceler dileyeceğim ama sabah olmak üzere neredeyse.’’

‘’İyi geceler.’’

Kılıç, Timur Beyden uzaklaşırken birden döndü ve ona merhametle baktı. Sanki Timur’un soracağı soruyu anlamıştı ve cevap verdi; ‘’Hayır! Timur Bey. Gözünü hiç açmadı. Sanki bir şey saklıyormuşçasına sürekli sımsıkı, kapalı tutuyor gözlerini.’’

Romanın Devamı Yedinci Bölümde

Cevriye Kalkan’ın Kalemin Sihri&Suyla Romanının Yedinci Bölümünü Oku

3.9/5 (98)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺