Kadınsız Erkekler-Haruki Murakami

Japon Yazar Haruki Murakami’den Kadına ve Aşka Dair Yedi Güzel Öykü

Haruki Murakami’nin Kadınsız Erkekler Kitabından Yer Alan Hikayeler Şunlardır: Drive My Car, Yesterday, Bağımsız Organ, Şehrazad, Kino, Aşık Samsa, Kadınsız Erkekler

Japonya’nın en ünlü yazarlarından Haruki Murakami’nin Kadınsız Erkekler adlı 7 güzel hikayeden oluşan kitabını çok beğeneceksiniz.

Haruki Murakami’nin 2016 yılının Ocak ayında Türkiye’de Doğan Kitap’tan çıkan Kadınsız Erkekler kitabının Türkçe çevirisi Ali Volkan Erdemir aittir.

Haruki Murakami’nin kitabının ismi ise kitaptan geçen Kadınsız Erkekler adlı hikayeden almıştır.

Türkçe çevirisi Ali Volkan Erdemir’e ait olan Haruki Murakami’nin Kadınsız Erkekler 224 sayfadan oluşmaktadır.

Bir gün sen de kadınsız erkeklerden olacaksın. O gün en ufak bir uyarı, küçücük bir ipucu vermeden; önsezi olarak hissettirmeden ya da içine doğmadan; kapını çalmadan, hiç beklemediğin bir anda seni bulacak. Bir köşeyi döndüğünde, aslında çoktan oraya varmış olduğunu anlayacaksın. Geriye dönmek mümkün olmayacak. O köşeyi bir kez dönünce, orası artık senin için mümkün olan tek dünya olacak. O dünyada sen kadınsız erkeklerden biri olarak anılacaksın.

Hep bu soğuk çoğul eki ile…

Bir kadının özlemini çeken, yasını tutan; bir kadın tarafından aldatılmış, terk edilmiş olmanın acısıyla yaşayan, aşkla kendinden vazgeçen erkeklerin öyküleri…

Haruki Murakami’den aşka ve kadınlara yazılmış yedi ağıt…

Haruki Murakami’nin Kadınsız Erkekler kitabından alıntılar:

Kafuku bugüne değin defalarca kadın sürücülerin arabalarına binmişti ve onun gözünde kadınların araba kullanma tarzları kabaca ikiye ayrılıyordu. Ya aşırı gözükara ya da fazlasıyla dikkatli. İkinci gruptakiler, ilkine göre – bu duruma şükretmek lazım gerçi- daha çoktu. Genelde kadın sürücülerin daha özenli ve dikkatli araba kullandıkları söylenebilir. Özenli ve dikkatli araba kullanıyor olmalarından şikayet etmek akıldışı olur elbette. Yine de böyle araba kullanmak bazen diğer sürücüleri çileden çıkarabilir.

Erkek sürücüler arasında da usta olanlar kadar olmayanlar da vardır şüphesiz. Ancak erkeklerin çoğu araba kullanırken, kadın sürücülerde olduğu gibi yanındakine gerginliğini hissettirmezler. Öte yandan bu, onların rahat oldukları anlamına da gelmez. Aslında çok huzursuz hissediyor bile olabilirler. Dikkatlerini araba kullanmaya verirken, bir yandan da havadan sudan konuşarak duruma göre hareket ederler. O anki gerginlik hissi ile genel ruh hallerini -muhtemelen bilinçsizce- birbirinden ayrı tutarlar. Kafuku, kadın ve erkek sürücüler arasındaki bu farkın neden kaynaklandığını bilmiyordu.

Kadinsiz Erkekler Haruki MurakamiBunlara rağmen şimdilik yeni araba almak gibi bir niyeti yoktu. Bugüne değin ciddi bir sıkıntı yaşamamıştı; her şeyden önemlisi bu arabaya karşı özel bir sevgi besliyordu.

Bu arabayı aldığında, karısı henüz hayattaydı. Sarı renk, onun tercihiydi. İlk yıllarda birlikte gezintiye çıkarlardı. Karısı araba kullanmadığından, direksiyon başına geçme görevi her zaman Kafuku’nundu.

Hangi açıdan bakılırsa bakılsın güzel denemezdi, dahası Oba’nın dediği gibi soğuk bir görünümü vardı.

2/5 (1)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺