Kadın ve Aile İlmihali-Dilaver Selvi

Doç. Dr. Dilaver Selvi’nin Kadın ve Aile İlmihali kitabı Semerkand Yayıncılık’tan çıktı.

Semerkand Yayıncılık tarafından yayımlanan Doç. Dr. Dilaver Selvi’nin Kadın ve Aile İlmihali kitabı 464 sayfadır.

Dilaver Selvi’nin Kadın ve Aile İlmihali kitabından alıntılar:

Elinizdeki eserde aileyi ilgilendiren temel farz, hak ve vazifeler özetle işlenmiştir. Eserde önce, ilmihal, yaratılış ve kadın konusunda bazı konulara açıklık getirilmiştir. Sonra evliliğin hedefinden başlayarak bir ailenin kurulmasından ölüm veya boşanma ile son bulmasına kadar yuvayı ilgilendiren bütün temel ilmihal konuları ele alınmıştır. Ayrıca, özellikle kadınların günlük hayattaki karşılaştıkları temel sorunlara cevaplar verilmiştir.

Eserde fıkıhla ibret, hükümle hikmet, delille örnek iç içe işlenerek konular yeni bir tarzda sunulmuştur.

Elinizdeki eser, belli bir kesimin değil, bütün müslüman ailelerin bu konudaki ihtiyacını görmek için hazırlanmıştır. Bu sebeple eserde herkesin rahatça anlayacağı sade bir dil kullanılmaya özen gösterildi

Eserde konular genelde Hanefî mezhebine göre işlendi, fakat gerekli oldukça Şâfiî mezhebi başta olmak üzere, diğer hak mezheplerin görüşlerine de yer verildi. Bazı fıkhî tâbir ve tarifler sadeleştirilip okuyucunun rahat anlayacağı bir dille sunulmaya çalışıldı.

Konular işlenirken yer yer dinlendirici ve ibret verici örnekler eklendi. İlahî hükümlerin hikmetlerine değinildi. Daha geniş bilgiye ulaşmak isteyenlere temel kaynaklar gösterildi.

Yuva, ilâhî bir emanettir. Yüce kitabımız Kur’ân-ı Kerîm’de yer alan hüküm ve tavsiyelerin çoğu çocuk, anne baba ve aile ile ilgilidir. Hadiste belirtildiği gibi bir müslüman, Allah için kuracağı yuva ile dinini koruma altına almış ve terbiyesinin yarısını tamamlamış olur. Diğer yarısı için de Allah’tan korkup hakları korumalıdır. Böyle cennet hedefli bir yuvanın huzuru için ne yapılsa azdır.

Dinimiz İslâm, insanın bütün hayatını ele alır, her safhada her soruna çözüm getirir. Öyle ki bu din, insanın doğumundan önceki ve ölümünden sonraki hayatını bile konu etmektedir. Bir ailenin çocukları na karşı görevi evlenirken başlar, cennete kadar devam eder. Evlilikle cennet arasında her safhada anne baba kendilerinden ve çocuklarından sorumludur.

Evlilik, üç beş günlük bir eğlence değildir. Evlilik, ilahî emanetleri taşımak ve edep üzere yaşamak için emredilmiştir. Varlık sebebimiz, yüce Allah’a edeple kulluktur. Bize bunları öğreten ilme fıkıh denir. Fıkhın amel edeceğimiz kısmını öğrenmek herkese farzdır. İşte bu eser, her mümine evlilik, yuva ve aile konusundaki temel farzları ve gerekli edepleri öğretmek için yazılmıştır.

Günümüzde şikayetlerin büyük bir bölümünü maalesef aile sorunları oluşturmaktadır. Karı koca arasında, ufak bir bahaneden büyük kavgalar çıkmaktadır. İlk çekişmede hemen boşanma akla gelmektedir. Pek çok koca, bir kızgınlık anında hanımını boşamakta, sonra pişman olmakta, peşinden yuvayı kurtarmak için çareler aramaktadır. Nikah, bir erkeğin korumasına tevdi edilmiş en kutsal bir emanettir. Erkek ona imanı gibi sahip çıkmalıdır. Onu korumak için her çareye başvurmalıdır; boşanma en son olarak düşünmelidir.

Dinimizde evliliğin hedefi, nikahla başlayan beraberlik ve dostluğu Allah’ın izniyle ebedi saadet yurdu cennete taşımaktır. Bunun yolu edep, sevgi, sabır ve birbirine hayır duadır.

Her eserde, o alanda yapılmış önceki çalışmaların katkısı ve hakkı bulunur. Bu eserde de pek çok âlimin hakkı vardır. Bizden önce gelen ve ilim alanında emeği geçen bütün âlimlerimize hürmetler sunuyoruz, rahmet diliyoruz. Yüce Allah, hepsine en güzel mükâfatları ihsan etsin.

Bu eserin çeşitli safhalarında hizmeti geçen bütün kıymetli hocalarımıza ve kardeşlerimize teşekkür ediyoruz. Özellikle, son bölüm hariç, eserin diğer bütün bölümlerini baştan sona inceleyen ve değerli katkıları bulunan sayın Doç. Dr. Kemal Yıldız, Ali Kaya, Yusuf Özcan ve Mustafa Kispet hocalarımıza teşekkürlerimi sunuyorum.

Eseri sizlerin hizmetine sunan Semerkand Yayınları’nın bütün yetkililerine teşekkür ediyor, hayırlı hizmetlerinde başarılar diliyorum.Kadin ve Aile ilmihali Dilaver Selvi

Bizleri dua, sevgi, takip ve tavsiyeleriniz ile desteklemeye devam ediniz. Tespit ettiğiniz ciddi hatalarımızı bize ulaştırırsanız, Allah için hayırlı bir hizmet yapmış olursunuz.

Bu mütevazı eserin bütün insanlık ailesine faydalı olmasını yüce Allah’tan diliyorum.

Hamdolsun âlemlerin Rabbi yüce Allah’a.

Doç. Dr. Dilaver Selvi

3.89/5 (37)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺