Jose Mauro De Vasconcelos Şeker Portakalı Kitap Özeti

Portekizce Orijinal Adı Meu Pe de Laranja Lima Olan Şeker Portakalı Adlı Eser 12 Günde Yazılmış Bir Dünya Klasiğidir.

Brezilyalı yazar Jose Mauro De Vasconcelos’un on iki günde yazmış olduğu Şeker Portakalı adlı eser bu kadar kısa sürede yazılmasına rağmen dünya çapında üne kavuşmuş bir kitap olmuştur.

Jose Mauro De Vasconcelos’un Şeker Portakalı hikayesi yazarın kendi çocukluk günlerinden de izler taşımaktadır.

Jose Mauro de Vasconcelos’un Şeker Portakalı romanı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ilköğretim okullarında okutulacak MEB 100 Temel Eser Listesi’nde yer almıştır.

Jose Mauro De Vasconcelos‘un Şeker Portakalı Konusu Nedir?

Fakir bir ailenin çocuğu olan hayal gücü çok gelişmiş beş yaşındaki Zeze’nin başından geçen olaylar anlatılmaktadır.

Jose Mauro De Vasconcelos’un Şeker Portakalı romanının özetine geçmeden Jose Mauro De Vasconcelos’un Şeker Portakalı kitabından en güzel alıntıları, sözleri sitemizde Şeker Portakalı-Jose Mauro De Vasconcelos sayfasında bulabilirsiniz.

Jose Mauro De Vasconcelos’un Şeker Portakalı Kitabını Özeti:

Romanının başkahramanı Zeze, yoksul ve çok çocuklu bir ailenin en küçük çocuklarından birisidir. Şeker Portakalı kitabı işsiz olduğu için psikolojik sorunlar yaşayan bir baba, küçük kardeşlerinin tüm bakımını üstlenmiş bir abi ve büyük kızların etrafında şekillenmektedir. Zeze’nin kendisinden küçük olan kardeşi Luis bu olumsuz durumlardan etkilenmeyecek kadar küçük bir çocuktur. Zeze’nin annesi ise hiçbir olaya tepki vermeyen, etkisiz bir karakterdir. Çünkü bunlara vakit ayıramayacak kadar çalışmak ile meşgul olduğundan, evinin geçimini sağlayarak çocuklarına ayıracak vakit bulamamaktadır.

Zeze, içerisinde yaşadığı mahalledeki insanlara kimi zaman tehlikeli şakalar yapan yaramaz bir çocuktur. Aslında bu kadar haşarı bir çocuk olmasının sebebi, yalnız büyümesinden kaynaklanmaktadır. Etrafındaki herkes onu azarlayınca, Zeze de kendisinin kötü bir çocuk olduğu sanrısına varır. Bu yüzden yalnızlığını gidermek için kendisine hayali arkadaşlar yaratır. Mesela bu arkadaşlarından biri yarasıdır; diğer arkadaşı ise taşınmış oldukları evde kimsenin beğenmediği bir Şeker Portakalı ağacıdır.

Kitabın ilerleyen bölümlerinde, bir sokak şarkıcısı karşımıza çıkıyor ve Zeze bu sokak şarkıcısı ile sokak sokak gezip, şarkı söylüyor. Bir müddet sonra Zeze’nin severek yaptığı tek iş, sokaklarda şarkı söylemek oluyor. Bir gün sokakta söylediği şarkılardan birini babası mutlu olsun diye evde söylediği bir anda, babası çok sinirleniyor ve Zeze’ye dayak atıyor ve sokak şarkıcısı arkadaşı ile görüşmesi yasaklanıyor.

İlerleyen bölümlerde Zeze bir gün gene yaramazlık yaparken, Manuel ile karşılaşıyor. Manuel’in çok güzel olan arabasında akrobatik hareketler yapmaya çalışırken, arabanın sahibi Zeze’yi yakalar ve poposuna bir şaplak atar. Herkesin bu olayı görmesinden sonra ZezeManuel’e karşı büyük bir nefret göstermeye başlıyor. Ama O’nu daha yakından tanıma şansına erişince, hayatındaki en sevdiği kişilerden biri Manuel oluyor.Jose Mauro de Vasconcelos seker Portakali

Bir gün Zeze babasından yine büyük bir dayak yiyor ve bunu kaldıramayıp hayatına son vermeyi düşünürken Manuel kendisine destek olunca bu kararından vazgeçiyor. Fakat İlerleyen dönemlerde Manuel hayatını kaybedince, Zeze hepten hayattan kopuyor ve hasta olup yatağa düşüyor. Bu dönemlerinde hiç kimsenin beğenmediği çirkin Şeker Portakalı ağacının çiçek açtığını öğreniyor fakat ne yarasa nede Şeker Portakalı artık Zeze için bir önem teşkil etmiyor. Çünkü sevdiğini kaybetmenin üzüntüsü artık Zeze’yi olgunlaştırmıştır.

3/5 (14)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺