Jonathan Swift Gulliver’in Gezileri Kitap Özeti

Milli Eğitim Bakanlığı’nın İlköğretimler İçin 100 Temel Eser Listesi’nde Yer Almış Bir Dünya Klasiği.

İrlandalı şair, yazar ve siyasetçi Jonathan Swift’in Gulliver’in Gezileri adlı fantastik romanı dünya klasikleri arasına kendine yer bulmuş bir eserdir.

Jonathan Swift’in İngilizce özgün adı Gulliver’s Travels olan Türkçeye Gulliver’in Gezileri olarak geçen roman 1726 yılında yayımlanmıştır.

Gülliver’in Gezileri romanı yayınlandığı günden beri çok okunan kitaplar arasında yer almış, kitaptan esinlenerek birçok film yapılmıştır.

Gulliver’in Gezileri kitabı Jonathan Swift tarafından siyasal bir hiciv olarak yazılmıştır. Fakat Gulliver’in Gezileri kitabı ilk yayımlanmasından yaklaşık 80 yıl sonra İskoçya’nın Glasgow şehrinde bulunan bir kitabevi tarafından sadeleştirilmiş ve resimlerler süslenerek bir çocuk kitabı haline getirilmiştir. Kitabevinin yaptığı bu değişiklik ile Jonathan Swift’in Gulliver’in Gezileri kitabı çocuk edebiyatı arasında kendine yer bulmuştur.

Jonathan Swift’in Gulliver’in Gezileri Kitabının Konusu Nedir?

Maceraperest Doktor Lemuel Gulliver, serüven etmeyi seven, uzak ülkeleri, farklı kültürleri merak eden biridir. Bir gün deniz kazası sonucu bir kara parçasına gelir. Fakat bu geldiği yer İngiltere’den çok farklı bir yer olup hem mekan hem de zaman yönünden farklı bir yerdir. Hikaye; Lemuel Gulliver’in başından geçen maceraları konu edinmektedir.

Jonathan Swift’in Gulliver’in Gezileri Romanının Karakterleri Kimlerdir?

Jonathan Swift’in Gulliver’in Gezileri kitabında yer alan karakterler şunlardır; Lemuel Gulliver, Lilliput İmparatoru, Flimnap, Reldresal, Glumdalclitch, Brombdingnag Kralı, Lord Munodi, Strulbruglar, Yahoolar, Houyhynhnmler, Pedro de Mendez

Jonathan Swift’in Gulliver’in Gezileri Kitabının Özeti:

Gulliver’in Gezileri, iki kısımdan oluşmaktadır. Bu kısımlarda Gulliver iki adet seyahate çıkar.

Gulliver’ maceraperest bir insandır ve bir gün gemisi ile çıktığı bir yolculukta geçirdiği kaza sonucu küçük insanların yaşadığı ülkeye düşer. Bu küçük İnsanlar Lilliput halkını oluşturmaktadır. Gulliver önce bu insanlar tarafından alıkoyulur. Fakat onun zararsız olduğunu gören Lilliput halkı, ondan fayda görmeye başlar ve aralarında bir dostluk oluşur.

Başka bir adada ise Lilliput’ların düşmanı olan Blefuscudia ülkesi vardır. Gulliver bu ülkedeki insanları diğerlerinin kölesi yapmadığı için ve onların kuvvetlerini aktarmadığı için eski dostları ile arası açılır. Bir şekilde ellerinden kurtulur ve İngiltere’deki evine geri döner.Jonathan Swift Gulliverin Gezileri ozet

Maceraperest bir insan olduğu için yine geziye çıkma arzusu yaşar ve bu kez Serüven isimli bir gemi ile Hindistan’a yolculuğa gider. Hindistan’a giderken gemi açık denizde kaybolur ve bir sahile varır. Sahilden ilerlediğinde görür ki bu ülkede ise devler yaşamaktadır. Köylülerden biri Gulliver’i fark eder, onu evine getirir ve küçük kızına oyuncak yapar. Bu ülkedeki dev insanlar Lilliput halkına göre daha yabani ve kaba insanlardır. Kızın babası Gulliver’i bir kafese koyar ve onu bir sirk hayvanı gibi diğer insanlara sergileyip para kazanır. Bir müddet sonra Güliver’i ülkenin kraliçesine satar ve Gulliver saray içinde büyük zorluklarla yaşamaya başlar.

Bir şekilde devler ülkesinden de kaçan Gulliver İngiltere’ye geri döner.

3.4/5 (67)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.