John Steinbeck Sözleri

Cennetin Doğusu, Fareler ve İnsanlar, Gazap Üzümleri Romanların Yazarı Nobel Ödüllü Yazar John Steinbeck’in En Güzel Resimli, Özlü Sözleri.

Amerikalı yazar John Steinbeck iki büyük ödül sahibi bir yazardır. John Steinbeck 1940 Pulitzer Ödülü’ne ve 1962 Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görülmüştür.

Dünyaca ünlü yazar John Steinbeck’in en güzel sözleri:

Ben bütün kavgamı şeytanla yapardım, çünkü en büyük düşmanın şeytan olduğunu sanıyordum. Ama ülke şeytandan çok daha korkunç bir şeyin eline geçti ve parçalanana dek bırakmaya da niyetli değil. O canavarlardan birinin toprağı nasıl ele geçirdiğini gördünüz mü bayım? Onu ikiye bölseniz bile başı sapasağlam kalır. Boynunu kesersiniz başı yine sağlamdır. Onu gebertmek için elinize bir tornavida alıp kafasını delmeniz gereklidir. Yattığı yerde, dişleriyle açtığı çukura zehir akıtır.

Acaba ömrümce kaç kişiye baktım da hiç göremedim.

İnsanın yüreğinin iyi olması için akla ihtiyacı yoktur. Bana zaten bu ikisi birlikte pek olmuyor gibi geliyor. Gerçekten akıllı bir adama bakıyorsun, hiç de iyi biri olmadığını görüyorsun.

Öldüğümüz zaman dünyanın sevinmeyeceği şekilde yaşamalıyız.

Sosyalizm köklerini Amerika’da bulamaz; çünkü fakirler burada kendilerini sömürülen bir sınıf olarak değil, geçici olarak sıkıntı yaşayan milyonerler olarak görmektedir.

Aynı yola baş koyan, yani gerçekten can yoldaşlığı eden o kadar az insan var ki. Nedendir bilmem. Belki de insanlar birbirlerini güvenilmez yaratıklar olarak gördükleri içindir, kim bilir.

Hiç kimse akıl almak istemez, istedikleri sadece teyit edilmektir.

İnsan, anlamlı her işten zevk alır. İnsanın canını sıkan bir sonucu olmayan, bir amacı olmayan iştir.

Bütün güzel ve kıymetli şeyler yalnızdır.

Hani bazen olur ya; yaşanan o an yerleşti kaldı ve tek bir andan çok daha uzun bir süreye yayılıp geçmek bilmedi. Sesler durdu, hareketler durdu, bütün bunlar tek bir andan çok ama çok daha uzun sürdü.

Şunu da unutmayın; İnsanoğlu bir kavram için savaşmadığı, uğrunda ölmediği zaman felaket gelip çatmıştır, çünkü bu tek nitelik, insanoğlunun temelidir ve evrende belirleyicidir.

Dünyanın her yerinden herkesin yenileceği bir yer vardır. Kimilerini yenilgi yıkar, kimileriyse zaferle küçülür, bayağılaşırlar. Büyüklük; hem yenilgiyi hem de zaferi kabullenebilen kişilerde yaşar.john-steinbeck-resimli-sozleri

En fazla zamanı, zaman kazanmak isterken kaybediyoruz.

İnsanın iyi olması için akıllı olması gerekmez.

Güç insanı yozlaştırmaz; korku yozlaştırır. Belki gücünü kaybetme korkusu.

Vardığım kanaat odur ki büyük bir öğretmen büyük bir sanatkârdır ve diğer büyük sanatkârlar gibi onlardan da az sayıda vardır. Hatta çalışma sahası insan aklı ve ruhu olduğu için öğretmenlik sanatların en büyüğü bile olabilir.

2/5 (4)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.