Johann Wolfgang Von Goethe Faust Kitap Özeti

Alman Edebiyatçı Johann Wolfgang Von Goethe’nin Şiirsel Oyunu Adlı Eseri; Faust

Johann Wolfgang Von Goethe’nin Faust adlı eseri dünya klasikleri arasında çok önemli bir yere sahiptir. Öyle ki bu eser Alman edebiyatçı Johann Wolfgang Von Goethe’nin bütün eserlerinin bir birleşimi olarak kabul edilmektedir.

Goethe, Faust adlı eseri; ünlü yazarın bütün yazarlık döneminde yazarak tamamladığı bir eser olmuştur. Faust adlı şiirsel oyuna Urfaust adı ile 18 yaşında başlamış ve daha sonra 1806 yılında Faust I ve 1832 yılında Faust II ile devam etmiş, ölümünden çok kısa bir süre önce de bitirmiştir.

Johann Wolfgang Von Goethe’nin Faust adlı eseri ilk kez 1808 yılında yayımlanmıştır.

Johann Wolfgang Von Goethe’nin Faust kitabının karakterleri; Faust, Mephistopheles, Marthe Schwerdtlein, Valentin, Wagner, Gretchen

Faust, ünlü yazar Goethe’nin en önemli eseridir. Oldukça sade bir anlatıma sahiptir.

Johann Wolfgang Von Goethe’nin Faust Kitabının Özeti:

Faust, yaşadığı zamanında bütün bilimlerini öğrenmiştir, artık öğrenilecek şey kalmamıştır. Ancak öğrendiği şeylerin kendisini ileri götürmediğini düşünmektedir. Normal yollardan bilgi edinerek gerçeği bulma konusunda ilerlemek imkânsız diye düşünür. Bu sebeple son umut olarak, büyücülüğe merak salar. Arzu ettiği bilgileri ruhsal yoldan elde etmeyi ister.

Bu arada gökte Tanrı ve Şeytan arasında bir bahis vardır. Şeytan, Faust’u kolaylıkla etkileyeceğini ve onu yoldan çıkaracağını iddia eder. Tanrı ise onu bu denemesinde serbest bırakmıştır.

Faust, büyücülükle uğraştığı sırada ruh çağırır. Mefisto bu çağırmaların birinde gelir. Mefisto, hayattan hiçbir tat alamayan Faust’a vaatlerde bulunur ve onu mutlu edeceğini söyler. Mefisto Faust’u çeşitli alemlerde dolaştırır. Onu türlü içkilere alıştırır, lüks saraylarla eski meyhanelere kadar gezdirir. En sonunda büyücü bir kadına hazırlattığı aşk içkisini Faust’a verir.Goethe Faust ozeti

Bundan sonra Faust’un karşısına Margaret çıkar. Bu kızı seven Faust, duyguların karşılıklı olduğunu fark eder. Margaret, Faust ile baş başa kalabilmek için annesini zehirler. Margaret, Faust’dan olan çocuğunu da boğarak öldürür. Bundan sonra Faust da Margaret’in kardeşini öldürür. Faust’un eli kana bulanmıştır. Üstelik Margaret’i hapisten de kurtaramaz.

Bundan sonra Faust, Helena isimli Yunan bir güzele aşık olur. Ancak istediği mutluluğu bu ilişkide de bulamaz.

2.67/5 (12)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺