Jane Austen Sözleri

Jane Austen’in En Güzel Sözleri, Jane Austen’in Resimleri, Jane Austen’in Aşk ve Gurur Sözleri, Jane Austen’in Aşkın Kitabı Sözleri, Jane Austen’in Kitap Sözleri, Jane Austen’in Şiirleri, Jane Austen’in Resimli Sözleri, Jane Austen’in Özlü Sözleri, Jane Austen’in Anlamlı Sözleri, Jane Austen’in Manalı Sözleri, Jane Austen’in Kitaplarından Alıntı Sözler, Jane Austen’in Kitap Alıntıları.

Jane Austen; 19. yüzyılda yaşamış dünyanın en ünlü yazarlarından biridir. Orijinal adı ”Pride and Prejudice” olan dünyaca ünlü romanın yazarıdır. ”Pride and Prejudice” Türkçeye ”Aşk ve Gurur” ve ” Gurur ve Önyargı” olarak çevrilmiştir. Dünyanın en ünlü kadın yazarlarından birisi olan Jane Austen‘in sözleri:

Bize genelde ihanet eden kendi kibrimizdir.

Evlilikte mutluluk tümüyle şans meselesidir. Taraflar birbirlerini gayet iyi tanısalar da, hatta baştan çok benzer olsalar da, bu, mutluluklarına en ufak bir katkıda bulunmaz. Sonradan daima değişmek için çırpınır, başlarını derde sokarlar; hayatını birlikte geçireceğin kişinin kusurlarını ne kadar az bilirsen o kadar iyidir.

Gerçekten dostum olanlar için yapmayacağım şey yoktur. İnsanları yarım sevmek gibi bir huy doğamda yok.

Yakınlığı belirleyen şey zaman ya da imkân değildir; sadece karakterdir.

İnsanların çok iyi olmasını istemiyorum, çünkü bu, beni onları sevme sıkıntısından koruyor.

Bir beyefendi ya da hanımefendi, iyi bir roman okumaktan keyif almıyorsa çekilmez derecede aptal olmalıdır.

Okumak kadar tatlı bir şey yok! Başka her şey insanı kitaptan daha çabuk yoruyor!

Sadece tutkuları erdemlerinden daha güçlü olduğu için bir araya gelen bir çiftin hayatında kalıcı mutluluğun ne kadar az mümkün olabileceğini ise kolaylıkla tahmin edebiliyordu.

Yapmacık bir tevazudan daha aldatıcı bir şey yoktur. Bu, dolaylı yönden böbürlenmenin ta kendisidir.

Gurur ve kibir kelimeleri çok kere birbirine karıştırılırsa da gerçekte başka şeylerdir. Bir insan kibirli olmadan da gururlu olabilir. Gurur, kendi nefsimize karşı duyduğumuz saygıyla ilgilidir; kibirse başkalarının bizim için duymasını istediğimiz saygıyla ilgilidir.

Hiç unutmayın: ne kadar ileri ve zeki olursanız olun, alçak gönüllülüğü hiç elden bırakmamanız gerekir. Çünkü ne kadar çok bilgili olursanız, öğrenecek o kadar çok şeyiniz var demektir.

Akıl soranlar ancak, yanlış karar verecekleri zaman, vicdanlarının sesini susturmakta yardımcı aradıkları için sorarlar.

Bir kadın, özelliklede bir şeyler bilme talihsizliğine sahipse, bildiğini elinden geldiğince saklamalı.

İnsanlar o kadar çabuk değişirler ki, onlarda her zaman ortaya çıkarılacak bir yenilik bulabiliriz.

Şu zamanın akıp geçişi, sonra insan ruhundaki değişimler, ne tuhaf, değil mi?

İnsanlarla pek hemfikir olmayı istemiyorum, çünkü onlardan bayağı hoşlanmak gibi bir dertten kurtarıyor beni.

Kibir ve gurur farklı şeylerdir; her ne kadar biz onları eş anlamlı olarak kullansak da. Bir kişi kibirsiz ama gururlu olabilir. Gurur, kendimiz hakkındaki düşüncelerimizle ilgilidir; kibir ise başkalarının hakkımızda ne düşündüğüne yönelik olarak geliştirdiğimiz bir tavırdır.Jane Austen Sozleri

Neden bekledik sanki? Neden aklımıza gelir gelmez yapmadık? Karşımıza çıkan mutluluk anlarını hemen yakalamak gerek. Uzun uzun hazırlanıp beklemek her şeyi bozuyor çok zaman.

Aşk bir kez başlamaya görsün: artık her şey onu beslemeye yarar.

Benim gerçekten sevdiğim insanlar azdır, beğendiklerim ise büsbütün az. Dünyayı görüp tanıdıkça hoşnutsuzluğum artıyor. İnsanların iç yüzünün nasıl hiç göründüğü gibi çıkmadığını; iyi ya da akıllı gibi görünenlere bile nasıl hiç güven olmadığını her gün daha açıkça anlıyorum.

3.09/5 (23)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.