Jane Austen Kimdir

Aşk ve Gurur, Emma, Mansfield Parkı, Akıl ve Tutku Romanlarının Yazarı Jane Austen’in Hayatı, Eserleri, Romanları, Hakkında Birçok Bilgi.

Jane Austen, 16 Aralık 1775 tarihinde İngiltere’de doğdu. Jane Austen, sekiz çocuklu bir ailenin yedinci çocuğu olarak dünyaya geldi. Jane Austen’in altı erkek kardeşi ve arkadaşı ve sırdaşı olarak gördüğü bir kız kardeşi vardı.

Jane Austen’in babası köy papazıydı. Köy papazı olmasının yanı sıra ayrıca çiftçilikle de uğraşırdı.

Jane Austen henüz 12 yaşına geldiğinde kendi hikayelerini yazmaya başlamıştı. Küçük yaşlarda kendi hikayelerini yazmaya başlayan dünyanın en ünlü yazarlarından biri olan Jane Austen, yaşadığı dönemdeki kadınlara göre eğitim aldığı için çok şanslı biriydi.

Jane Austen’in babası kızları Jane Austen ve Cassandra’yı eğitim alabilmesi için Oxford’da bir yatılı okula gönderdi.

Jane Austen, Oxford’da eğitim aldıktan sonra Southampton’da eğitimine devam etti.

Dünya edebiyatının en ünlü kadın yazarlarından biri olan adını ünlü edebiyatçıların arasına yazdıracak olan ve eserleri çok okunan kitaplar arasında yer alan Jane Austen, roman yazmaya 1789 yılında başladı.

Jane Austen’ın babası 1805 yılında ölmüştür. Babasını ölümü üzerine Jane Austen Southampton’a taşınır.

Jane Austen 20 yaşına geldiği zaman tanıştığı Tom Lefroy adındaki bir gençle tanışır. Kısa süre de iki genç birbirlerine aşık olurlar. Jane Austen ve Tom Lefroy evlenmeye karar verirler fakat Tom Lefroy’un ailesi bu evliliğe karşı çıkar. Bundan dolayı bu evlilik gerçekleşmez.

Jane Austen hayatı boyunca hiç evlenmemiştir.

Jane Austen’ın Lady Susan isimli kısa mektuplardan oluşan eserlerini yazmaya başladı. Lady Susan isimli mektupları 1793 ve 1795 yılları arasında yazdı. Daha sonra Elinor ve Marianne adlı eserini yazdı. Elinor ve Marianne eserinde Elinor ve Marianne Dashwood adlı iki kız kardeşin hikâyesini anlatılmaktadır. Dashwood kız kardeşlerinin hikayesinin anlatıldığı Elinor ve Marianne eseri daha sonra 1811 yılında Sense and Sensibility adı ile yayımlandı. Sense and Sensibility romanı Türkçeye Akıl ve Tutku ismi ile çevrildi.

Jane Austen’ın Dünya Klasikleri Arasında Yer Alan Ünlü Romanlarından; Pride And Prejudice

Jane Austen’ın özgün adı Pride And Prejudice olan ve yazarın ikinci romanı olan eser birçok farklı dile çevrilmiş bir eserdir. Eser sinemaya ve diziye uyarlanmış bir başyapıttır. Pride And Prejudice romanı ülkemizde bazı yayınevleri tarafından Gurur ve Önyargı, bazı yayınevleri tarafından da Aşk ve Gurur ismi ile yayımlanmıştır.

Türkiye’de Gurur ve Önyargı ya da Aşk ve Gurur ismi ile bilinen Jane Austen’ın Pride and Prejudice adlı yazarın en çok satan romanları arasındadır.

Jane Austen’in ünlü romanlarından Emma adlı romanı 1815 yılında yayımlanmıştır.

Jane Austen, 18 Haziran 1817 tarihinde 42 yaşında iken öldü. Göğüs kanserinden ölen Jane Austen, Winchester Katedrali’ne gömülmüştür.

Jane Austen dünyada en çok okunan kadın yazarlar arasında yer almıştır.

Dünyaca ünlü kadın yazar Jane Austen’in tüm romanları televizyon filmi, dizisi veya sinemaya uyarlanmıştır.

Becoming Jane Filmi

2007 yapımı özgün adı Becoming Jane olan Türkçeye Aşkın Kitabı olarak çevrilen filmde Jane Austen’in hayatı anlatılmıştır. Jane Austen’in biyografik filmi olan Becoming Jane filminde Jane Austen rolünü Amerikalı oyuncu ve şarkıcı Anne Hathaway oynamıştır. Becoming Jane filminin oyuncu kadrosunda; Anne Hathaway, James McAvoy, Julie Walters, James Cromwell, Maggie Smith, Anna Maxwell Martin ve Lucy Cohu gibi ünlü oyuncular yer almıştır.

Jane Austen’in Kitapları:

Lady Susan

Sense and Sensibility-Akıl ve Tutku

Pride and Prejudice-Gurur ve Ön Yargı- Aşk ve Gurur

Mansfield Park-Mansfield Parkı

Emma

Northanger Abbey-Northanger Manastırı (1818 Yılında Ölümünden sonra yayımlandı.)

Persuasion-İkna (1818 Yılında Ölümünden sonra yayımlandı.)

3.7/5 (164)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.