Jane Austen Aşk ve Gurur Kitap Özeti

Jane Austen’in Prejudice olan Gurur Adındaki Dünya Çapındaki Romanı Aşk ve Gurur Romanının Özeti.

Ayrıca sitemizde Jane Austen’in özgün adı Pride And Prejudice olan Gurur ve Önyargı ya da diğer adı ile Aşk ve Gurur kitabının özetini Jane Austen Gurur ve Önyargı Kitap Özeti sayfasında bulabilirsiniz.

Jane Austen’in Aşk ve Gurur kitabından en güzel alıntıları ise Aşk ve Gurur-Jane Austen sayfasında okuyabilirsiniz.

Jane Austen’in Aşk ve Gurur Kitabının Özeti:

18. Yüzyılın son demlerine doğru İngiltere’deki kırsal bir bölgede geçen hikayemizde, ilk olarak Bayan Bennet oldukça heyecan verici bir haber duyar.Haber şudur ki malikanesinin yanındaki eve, oldukça zengin ve bekar bir genç taşınmıştır. Bayan Bennet’in beş tane kızı vardır ve hemen İçlerinden bir tanesini bu yeni komşuları ile evlendirmenin  planlarını yapar.

Bir gün baloya katılan genç Charles Bingley ve Bennet Hanım’ın ailesi karşılaşırlar ve genç adam, ailenin en büyük kızı Jane yakından ilgilenmeye başlar. Bayan Bennet, davetteyken Jane’i yoğun sağanak yağışa rağmen köşke yollamaya karar verir.Sebebi ise kızının geceyi orada geçirme şansı yakalamasıdır.Fakat Bayan Bennet’in planları tutmaz ve kızı çok hasta olup, yatağa düşer. Bu arada Fitzwilliam Darcy isimli son derece ukala ama bir o kadar da zengin beyefendi, Elizabeth’in hasta olan kardeşi Lizzie ile tanışır ve O’nu oldukça sevimli ve akıllı bulmaya başlar. Darcy’nin bu kadar yakın ilgisi Lizzie’i oldukça şaşırtır.

Savaş zamanı kasabaya askerlerin gelmesiyle birlikte Elizabeth’inBay Wickham’ın üzerindeki ilgisini yoğunlaştırır. Bu yakınlaşmaların birinde Bay Wickham genç kıza Darcy ile ilgili kötü anıları olduğunu anlatır.Bennetler’in  akrabası olan Bay Collins, malikaneyi miras olarak almaya gelir ve esas amacının kız kardeşlerden biri ile evlenmek olduğunu söyler. Aklındaki gelin adayı ise Jane’dir. Ama O nişanlanacağı için hedefini Elizabeth olarak değiştirir.

Yoğun ve karmaşık İlişkiler yaşanırken,Lizzie amcası ve halası ile bir yolculuğa çıkar. Bu ziyaret esnasında Lizzie’nin amcası ve halası Bay Darcy’nin büyük malikanesini ziyaret etmek ister ama Jane Austen Ask ve Gurur Kitap ozetLizzie o esnada Bay Darcy ile karşılaşmış ve onun heyecanını yaşamaktadır.

Darcy ileLizzie’nin ilişkisi günden güne büyürken, beklenmedik bir skandal yaşanır ve  Lydia Bay Wickham kaçar ama ardından evlilik haberleri gelir ve sıkıntı mutluluğa dönüşür.

Artık çok geç olsa da Elizabeth Darcy’i çok sevdiği itirafını artık kendi kendine yapar ama geçmişteki gurur ve ön yargıları bir kenara bırakarak Darcy ile Elizabeth güzel bir gelecek için yelken açarlar.

4.08/5 (53)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺