İstanbul Kırmızısı-Ferzan Özpetek

Yönetmen, Senarist ve Yazar Ferzan Özpetek’in İstanbul Kırmızısı İle Sinema Uyarlanan Romanı; İstanbul Kırmızısı.

Ferzan Özpetek’in İstanbul Kırmızısı kitabı 2014 yılının Şubat ayında piyasaya çıktı. İstanbul Kırmızısı romanı yazarın Sen Benim Hayatımsın adlı romanı ile birlikte en çok satan kitaplarından biridir.

Can Yayınları etiketi ile raflarda yerini alan Ferzan Özpetek’in İstanbul Kırmızısı romanı 144 sayfadan oluşmaktadır.

Ferzan Özpetek’in İstanbul Kırmızısı Romanı Sinemaya Uyarlandı.

Ferzan Özpetek’in Can Yayınları tarafından 2014 yılında yayımlanan ve sayfa sayısı 144 olan İstanbul Kırmızısı romanının aynı adla sinemaya uyarlanan filminin oyuncu kadrosu bir hayli güçlü isimlerden oluşuyor.

Ferzan Özpetek’in aynı adla beyazperdeye uyarlanan İstanbul Kırmızısı filminde Nejat İşler, Tuba Büyüküstün, Mehmet Günsür ve Halit Ergenç gibi ünlü isim yer almaktadır.istanbul kirmizisi ferzan ozpetek

Ferzan Özpetek, doğup büyüdüğü şehir olan İstanbul’u yıllardır uzaktan gözlemliyor. Bu sevginin ve hüznün romanı olan İstanbul Kırmızısı, sanatçının sinema eğitimi için İtalya’ya gidişine kadarki İstanbul yaşantısından izler taşıyor. Mesafelerle ölçülebilen uzaklığın kişiyi bir şehre ait olmaktan alıkoyamayacağını, önemli olanın şehirde yaşamak değil, şehri yaşatmak olduğunu gösteriyor.

Filmleriyle tüm dünyada adından söz ettiren Ferzan Özpetek, romancılıkta da bir o kadar iddialı.

Ünlü yönetmen, senarist ve yazar Ferzan Özpetek’in İstanbul Kırmızısı kitabından alıntılar:

Hiçbir şey aşktan daha önemli değildir.

Sen korumayı başaramadığım vaat edilmiş topraksın.

En son ne zaman bir şeyi ilk kez yaptın?

Boğulmadığının farkındaydı; yüzüyordu, işte o kadar…

Dedesi sürekli, ‘’Çiçeklerden ders al,’’ derdi. Sabırlı olmayı, beklemeyi çiçeklerden öğren. Çünkü çiçekler dondurucu kışın ardından ilkbaharın geleceğini bilirler. Sadece biraz sabırlı olmak, kendine güvenmek gereklidir.

Aşk fark gözetmez. Camileri tanıdım, kiliseleri tanıdım. Erkekleri sevdim, kadınları sevdim. Hele asileri, başını dik tutarak yürümeyi deneyenleri sevdim.

Yaşama ağrısı insanın boğazını sıkar, yavaş yavaş zehirler; uyku ilaçları aldığında, kendi pencereden aşağı attığında, karanlığı seçtiğinde aslında kendini çoktan yavaş yavaş ve binlerce kez öldürmüştür. Ölüm o zaman bir kurtuluştur.

Bana hayretle baktı ve neredeyse hayal kırıklığıyla yanıtladı: ”Ama nasıl olur, bir film yönetmenisin, aşkı anlatıyorsun ve şimdi insanın aynı anda iki kişiyi sevebilmesine şaşırıyorsun. Aşk ömürlüktür.”

Sonsuza dek orada, kaldırımda dikilebilir, tek söz etmeden ona bakabilirdim; anılara gömülmüş olarak ve hâlâ sahip olabileceklerimizi hayal ederek.

”Ne çok sır var,” diye düşünüyorum gülümseyerek. Hiç çözülmemiş gizemler, asla açıklanmamış aile sırlar. Gerçek suçlar, gönül suçları. Belki de bu nedenle filmlerimde bu sırları anlatmayı; tatlı tatlı ortaya dökmeyi, çözümlemeyi ve nedenlerini açıklamayı seviyorum.

Oysa benim için İstanbul rengârenk bir şehir; İznik çinileriyle sarmalanmış Rüstem Paşa Camii mavisidir, İnsan uçurtma olma arzusu yaratan kimi günlerin gökyüzü mavisi…istanbul kirmizisi ferzan ozpetek resimli sozleri

Belki hüzünlüyüm bugün ve İstanbul’um da gölgeli, siyah beyaz olmalı.

Uçurtma uçurmayı bilmeyen bir erkek, bir kadını mutlu edemez.

O hep başka bir şey; sağlam bir şey yaratmak sevdasındaydı. Ve başardı da; artık arzuladığı yaşama sahip; sağlam, güvenli, belirsizliklerin, sapmaların olmadığı bir hayat. Şimdi tek gereksinimi tatil.

3.96/5 (27)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.