Incognito Beynin Gizli Hayatı-David Eagleman

2013 Yılının En İyi Kitaplarından; Incognito-Beynin Gizli Hayatı

New York Times’ın en çok satan kitaplarından olan orijinal adı Incognito: The Secret Lives of the Brain yani Incognito Beynin Gizli Hayatı kitabı Amerikalı Nörobilimci ve yazar David Eagleman’ın bilim kitabıdır.

Bilimsel araştırmaları birçok farklı dile çevrilen bilim adamı ve yazar David Eagleman’ın İngilizce adı Incognito: The Secret Lives of the Brain olan Incognito Beynin Gizli Hayatı kitabı 31 Mayıs 2011 yılında yayınlanmıştır. David Eagleman’ın bilimsel kitabı Incognito Beynin Gizli Hayatı kitabı yayınlanır yayınlanmaz büyük bir beğeni toplamış ve sonrasında ise New York Times bestseller arasında yerini almıştır.

Siz daha tehlikeyi algılamadan, ayağınızı fren pedalının üstüne götüren kim? Neden sır saklamakta böylesine başarısız, nedenini bilmeden birini çekici bulmakta bu kadar başarılıyız? Eğer bilinçli zihin, yani sabah uyandığınızda sizinle birlikte uyanan ben, buzdağının yalnızca görünen kısmıysa, zihninizin geri kalanı tüm bir ömür neyle iştigal etmekte?

Ünlü nörobilimci David Eagleman, 20 dilde yayımlanan -ve neredeyse şimdiden klasikleşen- kitabı Incognito ile beynimizin derinlerine dalarak, yaptığımız, düşündüğümüz ya da hissettiklerimizin çok büyük bir kısmının bizden başka bir biz tarafından yönetildiğini ürkütücü bir berraklıkla ortaya koyuyor. Sadakat geninden sizi olmadığınız birine dönüştüren beyin zedelenmelerine; optik yanılsamalardan striptizcilerin neden ayın belirli zamanlarında daha çok para kazandığına; Truva fatihi Odysseus’tan renkleri işitip biçimleri tadabilen sinestezik insanlara kadar geniş bir yelpazeden vakaları ve araştırmaları bir araya getiren Incognito, beynimizin işleyişi ve çelişkileri hakkında olağanüstü bir keşif yolculuğu sunuyor.

David Eagleman’ın Incognito Beynin Gizli Hayatı kitabı Türkiye’de 2013 yılında Domingo Yayınevi’nden çıkmıştır.

Domingo Yayınevi etiketi ile çıkan David Eagleman’ın Incognito Beynin Gizli Hayatı kitabının Türkçe çevirisini Zeynep Arık Tozar yapmıştır.

Zeynep Arık Tozar’ın Türkçeye çevirdiği ve en çok satan kitaplar listesinde yer alan Nörobilimci ve yazar David Eagleman’ın Incognito Beynin Gizli Hayatı kitabı 304 sayfadan oluşmaktadır.

David Eagleman’ın Incognito Beynin Gizli Hayatı Kitabına Yapılan Yorumlar:

Nörobilimci olmayı eğlenceli bir şey gibi gösteren adam. New York Times

Bir kitap okudum, hayatım değişti. İsmet Berkan, Hürriyet

Zihniniz bu kitap için size teşekkür edecek. Wired

Kendimizle aramızdaki fark, bir başkasıyla aramızdaki fark kadar büyüktür. Montaigne

David Eagleman’ın Incognito Beynin Gizli Hayatı kitabından alıntılar:

Kendinize aynaya şöyle bir bakın. O çarpıcı güzel görüntünün altında, aslında ağlardan yapılı gizli bir düzenek evreni tıkır tıkır işlemektedir. Bu düzenek birbirine kenetli kemiklerden oluşmuş bir çatı, güçlü kaslardan oluşmuş bir ağ, özelleşmiş durumda epeyce bir sıvı ve sizi canlı tutmak için gözden uzak çalışıp duran bir iç organlar ortaklığı içerir. Deri adını verdiğimiz, kendi kendini özelleştirme özelliğine sahip yüksek teknolojili duysal tabaka ise bu düzeneği kusursuz bir biçimde kaplayarak göze hoş görünen güzel bir paket çıkarır ortaya.

Hücreleri birbirine bağlayan ağ öylesine akıl almaz bir karmaşıklık içerir ki, ne insan dili yeter bunu açıklamaya, ne de mevcut matematik. Genel olarak tek bir nöron, komşu nöronlarla yaklaşık 10.000 bağlantı kurmuş durumdadır. Milyarlarca nöron bulunduğunu düşünecek olursak, beyin dokusunun tek bir santimetre küpünde, Samanyolu gökadasındaki yıldızların sayısı kadar bağlantı olduğunu söyleyebiliriz.

İnsanların düşüncelerini sınırlandıramayız ve hiçbir hukuk sistemi de böyle bir şeyi kendisine hedef olarak koymamalıdır. Toplumsal politikaların yapabileceği tek şey, dürtüsel düşüncelerin, sağlıklı bir nörodemokrasi tarafından ele alınmadan önce davranışa dönüşmesini engellemeye çalışmaktır.

Olasılığa dayalı, öngörülemez bir sistemin yetersizlik bakımından belirlenimci bir sistemden geri kalır yanı yoktur çünkü her iki durumda da seçenek söz konusu değildir.

Beynin işi, özünde bilgi toplayıp davranışları uygun biçimde yönlendirmektir.

Zihinsel yaşamınız içinde olup bitenlerin neredeyse tümü, bilincinizin kontrolü dışında gerçekleşir ve işin doğrusu, böylesi de çok daha isabetlidir.

Beynin, özellikle de insan beyninin en etkileyici yönlerinden biri, önüne gelen neredeyse bütün işleri öğrenme esnekliğine sahip oluşudur.

Bazı düşünceler vardır ki, onları düşünemezsiniz.incognito David Eagleman

Siz beyne bir kez bilgiyi verin, o üstesinden gelmeyi başaracaktır.

Kendi gerçeğinizi, size sunulduğu biçimiyle kabul ediyorsunuz. Bir tazının koku alma becerisine sahip olmadığınız için, bazı şeylerin farklı olabileceği aklınızın köşesinden bile geçmiyor. Aynı şey renkkörü insanlar için de geçerlidir: Başkalarının, kendilerinin göremediği renk tonlarını görebildiğini öğrenene kadar, böyle bir düşünce radar ekranlarına çarpmaz bile.

3.38/5 (8)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺