İçimdeki Budala-Serdar Turgut

Serdar Turgut’un En Çok Satan Kitaplarından; İçimdeki Budala

Serdar Turgut’un İçimdeki Budala kitabı 2012 yılında Destek Yayınları etiketi ile okuyucularla buluştu.

Destek Yayınları’ndan çıkan Serdar Turgut’un İçimdeki Budala eseri 216 sayfadan oluşmaktadır.

Bu ülkede köşe yazarı olunca, isteseniz de siyasetin tamamen dışında kalamıyorsunuz. Siyasetin sorunları sizi içine çekip yutan bir canavar gibi, midesine indirip, öğütüyor. Sonra birden herkes birbirine benzeyen yazılar kaleme almaya başlıyor çünkü siyaset dünyası aslında çok kısıtlı ve dar bir dünya.

Ben ilk günden beri hep bu kısıtlı dünyanın dışına çıkmak istedim ve çok şükür çıktım da… Mizah benim için yazarlığımın ‘asıl’ gücünü gösterdiğim yer. Mizahla birlikte popüler kültür, toplumu ve dünyayı anlamak için siyasetten çok daha fazla ipucu verir insana. Popüler kültürün kodlarını ve çok katmanlı anlamlarını çözümleme sürecinde kendinize ve hayata dair çok şeyi anlarsınız.

Siyaset yazarken insan tam dürüst olamıyor ne yazık ki… Ben sadece mizah ve popüler kültür üzerine yazarken kendime ve dünyaya karşı dürüst olduğumu hissettim. İşte bu nedenle popüler kültür yazılarından oluşan ve okunması hayli keyifli olduğunu sandığım bu kitabı sunuyorum sizlere. Üstelik kitabın adı da bu dürüstlüğe atıf yapıyor.

Dostoyevski’nin ‘Budala’ adlı romanını okuduysanız, kitabın adındaki budalanın anlamını da hemen kavrarsınız.

Zihninizi okşayacağını sandığım bu kitabı okurken iyi eğlenceler diliyorum…

Serdar Turgut’un İçimdeki Budala kitabından alıntılar:

Don Rickles ekolü: Amerika’da 196’0lı ve 70’li yıllarda Don Rickles adlı bir komedyen vardı ve hakaretten oluşan bir mizah üslubu meydana getirmişti. Hatta arada bir üzerinde nefret ediyorum yazılı olan ve neden nefret ettiğini açıklayan cümle yazılı bir tişört giyerdi. ‘’Neden nefret ediyorsun?’’ diye sorulduğunda ‘’kendim de dahil her şeyden’’ derdi.

Jim Carrey ekolü: Ben mizahın biraz soyut biraz absürd olanını severim dedim ya, bu Jim Carrey usulü komdiden hoşlanmadığım anlamına gelmez. Vucud dilini müthiş kullanır Jim Carrey. Aslında bu konuda onun Şarlo’nun direkt mirasçısı olduğunu söyleyebiliriz.

Take my wife… Please! : Karısı ve evlilik ile dalga geçmenin kurallarını koymuş olduğunu söyleyebileceğim büyük stand up komedyeni Henny Youngman bir gece sahnedeyken konuyu karısına getireceğini açıklamak için ‘’şimdi alın karımı’’ diye başladı söze ve aynı zamanda bir zamanlama ve tempo uzmanı olduğundan bu cümleden sonra biraz duraksayıp sonra sadece seyirciye “lütfen alın onu” dedi ve anında tarihe geçti.icimdeki-budala-serdar-turgut

Her mizahçıya meslek kariyeri boyunca mutlaka ‘’neden hakaret ediyorsun?’’ sorusu sorulur.

En kutsal yazarlık görevi insanları güldürmek.

Dostoyevski’nin ‘Budala’ adlı romanını okuduysanız, kitabın adındaki budalanın anlamını da hemen kavrarsınız.

Amacım komedinin tarihini yazmak filan değildi tabi ki. Bu yüzden de birçok konuda eksik oldu bu yazı.

2/5 (7)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺