İç Kitabı-Ece Temelkuran

Yazar Ece Temelkuran’ın İç Kitabı İle Kendi İçimize Doğru Bir Yolculuk Yapacağız.

Ece Temelkuran’ın Hayat Üçlemesinin ikinci kitabı İç Kitabı raflarda yerini aldı.

Ece Temelkuran’ın İç Kitabı eseri ilk kez 2007 yılında yayımlandı. Şiirsel anlatımı olan Ece Temelkuran’ın İç Kitabı adlı eseri Everest Yayınları etiketi ile okurlarla buluştu.

Everest Yayınları tarafından yayımlanan Ece Temelkuran’ın İç Kitabı adlı eserinin sayfa sayısı 116 sayfadır.

Ece Temelkuran’ın İç Kitabı adlı kitabından alıntılar:

Kutsal kitaplar bile söz etmemişse bizden, mutlaka bir bildiği vardır göklerin. Her bir şeyin varlığını tarif eden kutsal kitaplar bile bize dair bir cümle sarf etmekten kaçınmışsa, demek ki yerimiz yok yeryüzünde. Çünkü Tanrı bile biliyor işte, ruhumuzun ayazıyla dondurup buza çevirebileceğimizi bütün masalları. Sonra bu buzdan masal kulesine bir tekme atıp yerle bir edebileceğimizi bütün inanılacak hayalleri, üstelik en kalpten üzülecek biz olsak bile, yeryüzünde tutunacak hiçbir masalın kalmayışına.

Ne yapsan gözlerini çıkarıp bir başkasına veremeyeceksin.

İnsanlık sana göre değil. Sen çünkü eksik bir kelebeksin. Kozasından aceleyle dışarı uğramış, yarım kanatlı uçucu. Bu dünya hep böyle kalacak. Sen hep böyle kalacaksın. Sen başka türlüsün.

Bizim sözcüklerimiz gözümüzün arkasından geçiyor. Beş para etmiyor bu yüzden deliliğimiz; çünkü herkes ağzıyla konuşuyor. Herkes ağzıyla deliriyor.

Sen başka türlüsün. “Kimileri böyle doğuyor. Kimileri böyle oluyor. Öğrenmeden biliyor bir iç olduğunu.” Her yazdığın kitap, her kurduğun saf cümle, her çaldığın müzik, her kıpırdadığın dans, içine düşen o mucizevi hayalin kötü bir kopyası olacak.

Müjdeliyorum:Yeni çağın yeni kıtası ‘’iç’’tir. Kırpıntısız seyahatlerin vakti gelmiştir. Pek yakında insan, kendi “iç”ine gidecektir. Ve: Kendimden bir melek kopartıp, fırlattıysam bile ‘’sözlü’’ aleme, yine de hiçbir şey onu bir karıncaya çeviremeyecektir. İşte bu yüzden, atıp çözdüğüm düğümleri, bu iç yolculuk hikâyesini-elbette hala taşıyorsa meleksi kıpırdanışları bu sözleri, sadece melekler sevecektir.

Kendinin, ‘bütün’ olarak güne dahil olamayacağını gördün.

Senin cehennemini anlatamam sana. Uzaktan gördüğünde onu tanıyacaksın. Hep göreceksin, hep duyacaksın, hiç anlatamayacaksın.

Ben başka bir dünyanın imla işaretiyim.

Uzun uzun konaklamadan hiçbir şeyde ve hiç kimsede, bölüştür kendini.

Oysa kimse bilemez hiçbir yere sığmamanın, sığınamamanın boşluğunu. Öyle işte, işte yeniden, yine, bütün zehirli varlıklar için söylüyoruz: Zehri taşımak, çok daha zehirlidir zehirlenmekten.

Gerçek, her zaman daha gerçek değildir düşten.

Öncelikle biz, ”iç serüven”e mecburuz. Ki insanoğlunun mecbur kalacağı budur, nihayetinde. Sıkılıp bu sonsuza yuvarlanan topundan, hakiki bir serüvene çıkmaya niyetlenecektir insan. Yeni çağın yeni kıtasıdır ”iç”.

Biz; içinin en saklısında bile bir bayağılık bulunmayan tatlı ruhlar… Tanrının günah saymakla tehdit edebileceği, hayatı sürdürmeye yarayan en küçük bir kötülük yok içimizde. Hiç şüphe yok, bu yüzden yazmaktayız bu cümleleri. Kutsal kitapların, kara yığınlardan gizlediği bir konuyu hatırlatmaktayız insanoğluna. Kutsal olan ya da olmayan herhangi bir kitabın olmadığı kadar kalpten, kalbin dibinden olmasına dikkat etmekteyiz.

Onlar bizdendir. Biz yapılan dansı, şiiri, cümleyi, delirmeyi, sözü bilmeyiz. Biz bu dilleri bilmediğimiz için, kalbimizi yakarak öleceğiz.ic-kitabi-ece-temelkuran-sozleri

Sakın kendini, sakın en küçük sesinden, kıpırdanışından, şefkatinden insanlığın. Çünkü insanlık, sana göre değil. Sen çünkü, eksik bir kelebeksin. Kozasından aceleyle dışarı uğramış. Yarım kanatlı uçucu. Bu dünya hep böyle kalacak. Sen hep böyle kalacaksın. Sen başka türlüsün.

Kalabalıklar hoşuna gidecektir biz yanarken çıkan alevler. Onların ruhlarında tarif edemedikleri, adını koyamayacakları bir yere temas edecektir bu görüntü. Görüntüye dalıp gittiklerinde sormak isteriz biz, onlar yüzünden ölmek zorunda kaldığımızı bilmeden bize acıyarak bakan kalabalığa: ”Nasıl oluyor sizin hoş bulacağınız bir şarkıyı söylemek için ölen birini izlemek?”

2/5 (6)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.