İbrahim Şinasi Şair Evlenmesi Kitap Özeti

Türk Edebiyatının Batılı Anlamda İlk Tiyatro Eseri.

Batılı Tarzda İlk Tiyatro Eseri Olarak Kabul Edilmiş Şair Evlenmesi Eserinin Özetini Okuduktan Sonra Devamında Şair Evlenmesi Kitabı Hakkında Bilgileri Yazımızda Bulabilirsiniz.

İbrahim Şinasi’nin Şair Evlenmesi Eserinin Özeti:

Müştak Bey, Kumru Hanımla evleneceği için çok heyecanlıdır. Bir an önce nikahın kıyılmasını ve eşiyle baş başa kalmayı istemektedir. Kumru Hanıma aşık olan Müştak Bey, böyle bir kadına denk geldiği için kendini şanslı saymaktadır. Kumru Hanımın dış güzelliği yanı sıra iç güzelliğini de beğenmektedir.

Kumru Hanım’ın ablası Sakine Hanım ise Müştak Bey’in hiç sevmediği biridir. Müştak Bey, Sakine Hanım’ın çirkin biri olduğunu düşünür. Ayrıca onun evlenmelerine engel olacağını düşünmektedir. Ayrıca baldızının böyle biri olması sebebiyle utanç duymaktadır.

Eski zamanlarda, büyük dururken küçük evlenmediği için Müştak Bey Sakine Hanım’ı Hikmet Efendi ile evlendirmek ister. Hikmet Bey, Müştak Bey’e bir oyun oynanacağını ve onunla Sakine Hanım’ın evlendirileceğini düşünmektedir. Müştak Bey’e bu durumu anlatsa da ciddiye alınmaz.

Bir süre sonra Müştak Bey gelinin getirildiğini düşünür ve heyecanlanır. Kumru Hanımı bekleyen Müştak Bey, Sakine Hanım’ı karşısında görünce kederlenir. Müştak Bey hüzünlü bir hale bürünmüştür. Mahalledeki komşuları ve nikahı kıyacak olan imam da gelmiştir. Müştak Bey’i Sakine Hanım ile evlendirmek isterler. İmam ise bu durumda Sakine Hanım ile evlenmezse onun namusuna leke sürüleceğini öne sürer. Hikmet Efendi devreye girer ve imama rüşvet verir. İmamın konuşmaları bir anda değişir. Kumru Hanım ile Müştak Bey’i nikahlar.

İbrahim Şinasi’nin Şair Evlenmesi eserinin özetini okuduktan sonra edebiyatımızda batılı tarzda ilk Türkçe piyes olan batılı tarzda ilk tiyatro eserine örnek gösterilen İbrahim Şinasi’nin Şair Evlenmesi kitabının özellikleri, kaç yılında yazıldı, eser hakkında bilgileri yazının devamında okuyabilirsiniz.

Türk Edebiyatında İlk Tiyatro Eseri Olarak Kabul Edilen Şair Evlenmesi Kitabının Yazarı Kimdir?

Türk Edebiyatının ilk tiyatro ederi nedir sorusunun cevabıdır Şair Evlenmesi adlı eser. Türk Edebiyatında, Osmanlı gazetecisi İbrahim Şinasi’nin yazdığı Şair Evlenmesi eseri batılı tarzda yazılan ilk tiyatro eseri olarak kabul edilmektedir.

Şair Evlenmesi Kaç Yılında Yazıldı, Hangi Gazetede Ne Zaman Yayımlandı?

Batılı anlamda ilk Türkçe oyun; İbrahim Şinasi’nin Şair Evlenmesi adlı piyesi Tercüman-ı Ahval gazetesinde 1860 yılında yayımlandı.ibrahim-sinasi-sair-evlenmesi-ozet

Şair Evlenmesi Kaç Yılında Kim Tarafında Kitap Haline Getirildi?

İbrahim Şinasi’nin ölümünden sonra Şair Evlenmesi eseri Mehmet Tayfur adındaki bir kitapçı tarafından ilk kez kitap olarak yayımlandı. Kitap olarak yayımlanmadan önce Tercüman’ı Ahval gazetesinde yazı dizisi olarak yayımlanmıştır.

Şair Evlenmesi Kaç Yılında Sahnelendi?

Şair Evlenmesi tiyatro eseri olarak; İkinci Meşrutiyet’in ilanında sonra ilk gösterimi 1908 yılında sahnelendi. Türk dilbilimci ve edebiyat tarihçisi İbrahim Necmi Dilmen tarafından Selanik’te kurulmuş amatör bir tiyatro topluluğu tarafından Şair Evlenmesi adlı eser ilk kez sahnelendi.

2.67/5 (9)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺