Ian McEwan Kefaret Kitap Özeti

İngiliz Yazar Ian McEwan’ın Başyapıtı; Kefaret

Kefaret romanı; dünyanın en saygın edebiyat ödüllerinden biri olan Man Booker Ödülü’nü 1998 yılında kazanan Ian McEwan’ın en önemli romanı olarak kabul edilen özgün adı Atonement adlı romanıdır.

Suç, ceza, utanç, bağışlama, aşk, iftira, vicdan gibi konuları işleyen Kefaret romanı dünya çapında isim yapmış bir başyapıttır.

Kefaret romanının yazarı Ian McEwan’ın dünya çapında birçok romanı yayımlanmıştır.

Ian McEwan’ın Kefaret Kitabı Sinemaya Uyarlandı.

Joe Wright’ın yönetmenliğinde 2007 yılında Ian McEwan’ın Kefaret romanı aynı adla Kefaret ismi ile sinemaya uyarlanmıştır. Kefaret filmi romanı gibi çok beğenilmiştir. Kefaret filmi birçok dalda ödül almıştır.

Kefaret filmini izlemek isteyenlere tavsiyemiz ilk önce kitabını okumaları. Romanı okuduktan sonra filmi izlemeleri kitabını büyüsünü kaçırmayacaktır fakat filmi önce izleyip romanı sonra okurken olayları bildiğimizden sıkılabiliriz. Filmi izlerken her ne kadar olayları bilmiş olsak dahi filmi izlemek keyif verecektir.

Sitemizde Atonement Replikleri-Kefaret Replikleri sayfasından Kefaret filminin en güzel repliklerini okuyabilirsiniz. Ayrıca Kefaret-Ian McEwan sayfasında da Ian McEwan’ın Kefaret kitabından en güzel alıntıları, sözleri okuyabilirsiniz.

Ian McEwan Kefaret Kitabının Özeti:

İkinci Dünya Savaşı öncesi 1935 yılının bir yaz günü.

Briony Tallis 13 yaşında olan öyküler yazmayı seven ve piyesler hazırlayan bir kız çocuğudur. Briony Tallis abisi Leon’un eve geleceği haberi üzerine onun şerefine bir piyes hazırlamaya başlar. Abisinin gelmesine sadece bir gün vardır. Zaman daralmış ve Briony Tallis oynanacak piyes için endişelidir. Briony Tallis’in ablasının ismi Cecilia’dır. Robbie Turner ise tıp okuyup doktor olmak isteyen bir gençtir.

Briony Tallis, bir gün havuzun başında ablası Cecilia ile Robbie Turner’i görür. Fakat bu olayı farklı bir şekilde yorumlamaya başlar.

13 yaşında olan Briony Tallis, ablası Cecilia ve Cambridge’den yeni dönmüş olan çocukluk arkadaşı Robbie Turner hakkında bir yalan söyler. Bu yalan bu üç insanın hayatını bir daha düzeltilemeyecek şekilde etkiler. Ortaya atılan bu yalan Briony Tallis’un, Briony Tallis’un kız kardeşi Cecilia’nın ve Robbie’nin hayatını değiştirir.kefaret-ian-mcewan-ozet

Briony Tallis’ın bu yalanı hem kendi hayatın hem de başkalarının hayatını mahveder. Briony Tallis söylemiş olduğu bu suçunun kefaretini ödemek için bir ömür boyunca uğraşır. Briony Tallis çocukca yaptığı bir hata sonrası bu hatasının bedelini bir ömür boyu ödeyecek ve pişmanlığını yaşacaktır.

Atılan bir iftira sonrası kaç insanın hayatını yıkabileceğini gözler önüne sermektedir. Briony Tallis’in atmış olduğu iftira onun yakasını bir ömür bırakmayacaktır. İşlemiş olduğu bu suçun kefaretini bir ömür boyu ödemek için uğraşacaktır.

3.19/5 (32)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺