Honore de Balzac Vadideki Zambak Kitap Özeti

Fransız Edebiyatının En Ünlü Yazarlarından Honore de Balzac’ın En Ünlü Romanlarından; Vadideki Zambak

Honore de Balzac’ın özgün adı Le Lys dans la vallee olan Vadideki Zambak romanı yazarın en tanınmış romanlarından biridir.

Balzac, Vadideki Zambak adlı eserinde kendi yaşamından kesitlere yer vermiştir. Roman 18. Yüzyılda geçmektedir. Kitabı okurken o dönemin şartları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. O dönemin durumunu da anlatması bakımından okunması gereken romanlardan.

Dünya klasikleri arasında yer alan Balzac’ın Vadideki Zambak romanı 1835 yılında yayınlanmıştır. Türkiye’de ise ilk defa 1941 yılında Türkçe olarak yayımlanmıştır.

Balzac’ın Vadideki Zambak kitabı Milli Eğitim Bakanlığı’nın ortaöğretimler için hazırladığı MEB’in 100 Temel Eser’inde yer almıştır.

Balzac’ın Vadideki Zambak romanının özetine geçmeden önce kitap hakkında şu bilgiye de yer verelim. Balzac Vadideki Zambak kitabında birçok tasvirlere yer vermiştir. Roman Balzac’ın tüm ustalığını konuşturduğu bir eseri olarak bilinmektedir.

Balzac’ın Vadideki Zambak Kitabının Konusu:

Henriette evlidir fakat kocası ile mutlu değildir. Diğer tarafta ise kendinden yaşça küçük olan Felix adlı bir genç vardır. Henriette ile Felix’in imkânsız aşkını anlatan bu kitap ayrıca 18 yy. Fransa’sındaki, devrim sonrası hayat hakkında birçok bilgi edinmemize neden olmaktadır.

Balzac’ın Vadideki Zambak Kitabının Özeti:

Felix de Vandennesse ailesinde sevgiden yoksun büyümüş bir gençtir. İçine kapanık bir karaktere sahiptir. Paris’te yükseköğrenimini tamamlayan Felix, ailesinin yanına döner. Tours şehrinde yaşayan ailesi ile yeni bir hayata başlar.

Şehirde düzenlenen bir baloda genç ve güzel bir kadınla tanışır. Tanıştığı kadın, Henriette, evlidir ve huysuz bir eşi vardır. Ne kadar mutsuz olursa olsun kocasına bağlıdır. Felix, Henriette’nin kişiliğinden çok etkilenir. Sağlam bir karakteri olduğunu, ağır başlı biri olduğunu düşünür. Ona karşı olan duygularını bastırır ve arkadaş olarak kalmaya çalışır. Henriette ise Felix’e güven duyar, tüm sırlarını onunla paylaşmaya başlar. Felix bu kadının güzelliğini vadinin adı olan zambakla özdeşleştirir.

Bir gün Felix bir göreve getirilir. Sarayda görev almıştır ve Paris’e gidecektir. Henriette ve Felix, bu ayrılığın ne kadar zor olacağının farkındadır. Henriette, Felix’e bir mektup verir ve yolda açmasını ister. Bu mektupta ona duyduğu aşkı anlatır, Felix’e başarılı olması için öğütler verir.

Felix’in görevi sebebiyle süren ayrılık iki yıl sürer. Bu arada Henriette’nin kocası hastalanır ve Felix ile Henriette arasındaki ilişki daha da derinleşir. balzac vadideki zambak ozetGörevine devam etmek için Paris’e dönmek zorunda kalan Felix, orada Lady Dudley isimli bir kadınla tanışır. Ona aşık olduğunu düşünür. Bu olayı haber alan Henriette hastalanır. Henriette’nin hastalandığını duyan Felix, hemen Tours’a döner. Henriette, ölmeden önce Felix’e olan aşkını söyler ve affettiğini ifade eder. Vasiyet olarak kızıyla evlenmesini ister. Ancak Henriette’nin kızı, annesini hasta eden bir kişi ile evlenmek istemez.

Felix Paris’e döner ve bu şehirde bilimle, politikayla ve edebiyatla uğraşarak yaşadığı acıları unutmaya çalışır.

3.43/5 (7)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.