Hiç’lik Makamı-Salih Doğan

Kırklar Kulübü Yazarlarından Salih Doğan’ın Yeni Kitabı Hiç’lik Makamı Çıktı.

Salih Doğan’ın Hiç’lik Makamı adlı kitabı 40’lar Kulübü etiketi ile raflarda yerini aldı.

40’lar Kulübü etiketi ile 2016 yılında çıkan Salih Doğan’ın Hiçlik Makamı 94 sayfadan oluşmaktadır.

Halisane niyetlerle çıktığımız bu yolda, derdimiz gönüllere misafir olmaktır. Amacımız gözü olup görmeyen, kulağı olup işitmeyen, dili olup hakkı konuşmayan toplumumuza, unuttuğu ve kaybettiği değerleri dilimiz döndüğünce anlatmaktır. Günümüzde yaptığımız birçok hataya farklı bir pencereden bakmamızı sağlamaktır. Peşine düştüğümüz dünyevi varlıkların etkisinde kalarak, varlık sebebimizi unutan bizlere bir nebze de olsa dur demektir niyetimiz. Sonuç olarak bizler misafir olarak geldik, kalıcı değiliz. Şu çok heves ettiğimiz dünya aslında yol üzerinde bir ağaç gölgesinden ibarettir. Yaşadığımız hayat ise burada beş dakika verilen molaya benzer.

Salih Doğan’ın Hiç’lik Makamı kitabından alıntılar:

Dünyevi olaylara neden bu kadar meyilliyiz. Neden derdimiz telaşımız dünya olmuş. Neden her attığımız adımı ona göre ayarlarız. Bütün sıkıntılarımızı bir kenara bırakıp şöyle bir başımızı kaldırmanın zamanı gelmedi mi?  Gerçekten üzülüp dert ettiğimiz birçok şeyin aslında pek de önemi olmadığını ne zaman anlayacağız? Belki de kendi ellerimizle örmüş olduğumuz duvarları yıkıp birbirimize olan saygımızı yeniden kazanacağız. Kendi içsel yolculuğumuzu tamamlayıp varlık sebebimizi idrak edeceğiz.

Bütün bunlar için daha neyi bekliyoruz. Var’dan da ötede bir var olduğunu kavrayıp, yönümüzü ona dönmenin zamanı gelmedi mi? Saygımızı, muhabbetimizi, vefamızı ve kısacası özümüzü kaybetmeden bir şeyler yapalım. Ve ilk olarak kendimizden başlayalım. Makamlar, mevkiler, rütbeler hepsi birer hikâyeden ibaret, geride hoş bir seda bırakalım yeter.hiclik makami salih dogan

Günümüzde hiç kimse hayatından memnun değil, hep bir şeylerden şikâyet ediyor. Eskiye duyulan özlem had safhada. Neden böyle olduk, neleri kaybettik veya neler yapabiliriz? Suçu başka yerde aramayalım. Ne yaptıysak kendi ellerimizle ve düşüncelerimizle yaptık.

Yönümüzü nereye dönersek dönelim, samimiyetten yoksun, taklit meraklısı ve geçmişinden ders çıkarmayanlarla karşılaşıyoruz. Kibir Kaf dağını aştı. Kimse kimseyi beğenmiyor. Yaratılanı, yaratandan ötürü seven bir toplumdan, birbirinden nefret eden ve haset sahibi topluma döndük.hiclik makami salih dogan kitaplari Fitne tohumları ektik dört bir yana. Tüm değerlerimizi yok ettik fütursuzca. Özenti en büyük alışkanlığımız oldu. İnsanlarımız benlik sevdasının peşinde ömrünü tüketmekte.

İşte tüm bu sebeplerden ötürü birkaç kelam etmek istedik.  Heybemizde biriken ne varsa sizlerle paylaşmak istedik. Selam ve muhabbetle…

‘’Benlik Sevdasına Düşenler, Hiç’lik Uğrunda Yananları Anlayamazlar.’’

4.06/5 (16)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺