Hesaplaşma-Vahdettin Engin

Prof. Dr. Vahdettin Engin’in Hesaplaşma Kitabı Çıktı.

Vahdettin Engin’in Hesaplaşma kitabı Yeditepe Yayınevi etiketi ile yayımlandı. Prof. Dr. Vahdettin Engin’in Hesaplaşma kitabı Yeditepe Yayınevi tarafından 2011 yılının Eylül ayında yayımlandı.

Yeditepe Yayınevi tarafından yayımlanan Prof. Dr. Vahdettin Engin’in Hesaplaşma kitabının sayfa sayısı 308 sayfadır.

1908-1918 arası Türkiye’nin kaderine hâkim olan İttihat ve Terakki Partisi, mensuplarının bütün iyi niyet ve vatanseverliklerine karşın, ülkenin büyük bir felakete sürüklenmesine yol açtı. İttihatçı zihniyete göre; iktidara sahip olmanın yolu darbe yapmaktan geçiyorsa bu yapılırdı. ‘’Ya devlet başa ya kuzgun leşe’’ aralarında kullandıkları meşhur bir slogandı.

Eski İttihatçıların bir kısmı, Cumhuriyet’ten sonra, her ne kadar güçlerini kaybetmiş olsalar da devletin başına geçme arayışı içinde oldular. Bunun yolunu da Mustafa Kemal Atatürk’e suikast yapmada aradılar. Bu olay tarihe İzmir Suikastı olarak geçti. Eski İttihatçılardan oluşan bir kesim 15 Haziran 1926 tarihinde İzmir’de Atatürk’ü öldürmeyi düşündülerse de suikast girişimi başarılı olmadı. Sonrasında ise bir hesaplaşma dönemi başladı. Bu hesaplaşmadan dönemin muhalif kesimleri önemli bir darbe aldılar. Görünen o ki bu olayda, gelişmelerden haberi olmayıp kendi köşesine çekilmiş birçok eski İttihatçı da yargılandı, bazıları da cezalandırıldı. Bu da muhtemelen, her zaman potansiyel tehlike olmanın ceremesini çekmek anlamını taşıyordu.

Prof. Dr. Vahdettin Engin’in Hesaplaşma kitabından alıntılar:

Mustafa Kemal Atatürk, Anadolu’ya geçip Milli Mücadele’nin liderliğini yürütmek üzere, 16 Mayıs 1919 tarihinde İstanbul’dan ayrılmıştı. Üç sene süren Milli Mücadele yıllarından sonra ülke düşmanlardan temizlendi. Ardından İstanbul halkı, 1923 yılından itibaren, büyük kurtarıcıyı şehre davet etmeye başladı. Paşa 1923 yılı Ocak ayında İzmit’e kadar gelip İstanbul’a uğramadan geri döndü. 1924 yılında ise Hamidiye gemisi ile Karadeniz’e gitmek üzere İstanbul önlerinden geçerken halk yine ısrarla Paşa’yı şehre davet etmişti. Fakat Hamidiye güvertesinden sahillere dolan binlerce insanı seyreden Mustafa Kemal Paşa, önceki yıl olduğu gibi, yine İstanbul’a uğramayacaktı. Bunun sebebi ne idi? Acaba Paşa İstanbul’a kırgın mıydı? Bu pek bilinemezse de Paşa’yı İstanbul’a gelmekten alıkoyan önemli bir sebep olduğu aşikardı. Şüphesiz güvenlik endişesi bunda önemli bir rol oynamıştı.

19 Mayıs 1919’dan sonra zor ama aynı zamanda kararlı bir dönem başladı. Türk milleti işgali tanımıyordu. Nitekim bundan sonra yaşanan gelişmeler bu kararlığın hayata geçirilmesi şeklinde cereyan edecekti. Doğuda Ermenilere, güneyde Fransızlara karşı üstün başarılar kazanılmıştı. Akdeniz bölgesinde işgal yürüten İtalyanlar ise Fransızların akıbetine uğrayacakları endişesiyle bölgeden kendiliklerinden ayrılmışlardı.

1919 yılı bu vatanın ellerinden alınması girişimlerine sahne olmuştu. Fakat Türk milleti vatanını vermemeye kararlıydı.

3.25/5 (44)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.