Haydar Aliyev Sözleri

Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Üçüncü Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in Söylediği, Güzel Özlü Sözler.

Haydar Aliyev; Yeni Azerbaycan Partisi’nin başkanı olan 4. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in babasıdır.

Bu yazımızda ‘’Biz bir millet iki devletiz.’’ Sözünün sahibi Azeri devlet adamı Haydar Aliyev’in söylediği sözleri paylaşacağız.

Haydar Aliyev’in sözleri:

Maddenin asli niteliği devinim olduğu gibi, devletin de asli niteliği gelişimdir.

Yol medeniyettir.

Türk ordusunun Azerbaycan’a, Bakü’ye gelmesi, Azerbaycan’ı Taşnakların saldırısından kurtarması her Azerbaycanlının kalbinde yaşıyor. Azerbaycan halkı, işte o acılı dönemde Türk halkının yaptığı yardımı asla unutmayacaktır.

Biz bir millet, iki devletiz.

Süleyman gardaşım dünyanın gelmiş geçmiş en başarılı siyasi pezevengi. Süleyman Demirel’ söylediği söz. (Pezevenk kelimesi Azerice’de ”iş adamı” anlamına gelen saygınlık ifadesidir.)

Haydar Aliyev Sozleri1993 yılının yazından itibaren Türkiye’ye yönelik dış politikada önemli değişiklikler yapıldı ve Azerbaycan-Türkiye ilişkilerinde nitelik itibariyle yeni bir aşama başladı. Bugün Türkiye Azerbaycan’ın en güvenli siyasi müttefiki, eşit haklara sahip ekonomik ortağıdır. İki kardeş devletin cumhurbaşkanlarının karşılıklı resmi ziyaretleri sırasında çok yönlü işbirliğimizi içeren birçok önemli belge imzalandı. Azerbaycan-Türkiye ilişkileri iki kardeş halkın çıkarlarına hizmet etmekle birlikte dünyada ve bölgede barışın ve huzurun sağlanması çalışmalarına da katkıda bulunmaktadır.

2.33/5 (3)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺